Σταυρωμένοι Εραστές του Kenji Mizoguchi Τετάρτη 10/Ι/2007 στο Κανάλι της Βουλής στις 22.10

Αλ. · 4 · 1423

Αλ.

• Hero Member
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Πρόκειται για μια ιαπωνική ταινία του 1954 του Kenzi  Mizoguchi (βλ. επίσης Επιστάτης του Σανσό και Ugetsu monogatari).
Ο αυθεντικός τίτλος ειναι Chikamatsu monogatari και μάλλον πρέπει να σημαίνει μια ιστορία από το Chikamatsou.
Όσοι θέλουν να πάρουν μερικές γεύσεις από ιαπωνικό κινηματογράφο των αρχών της δεκαετίας του '50, ας συντονίζονται καθημερινά και μέχρι το Σάββατο στο Κανάλι της Βουλής στις 22.10.
Το αφιέρωμα της Βουλής ξεκινά σήμερα, Τετάρτη 10/Ι/2007 στις 22.10 (το Αθηνόραμα έχει ώρα έναρξης τις 22.30 αλλά νομίζω οτι το προγραμμα της Βουλής έχει ως ώρα έναρξης τις 22.10) με τους "Σταυρωμένους εραστές"

"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||

Αλ.

• Hero Member
Αριστουργηματικό. Η ιαπωνική μουσική, τα όργανα, οι ήχοι. Παραδίδουν μαθήματα οι Ιάπωνες 9 χρόνια μετά την ήττα, τη συνθηκολόγηση και τη ρίψη των ατομικών βομβών...Απολαυστικοί οι διάλογοι...

Η Κυρία του σπιτιου, Οσάν προς τον αδελφό της : Γιατί τα θέλεις τόσα πολλά λεφτά: Για να πληρώσεις τα χρέη σου στα μέρη της ηδονής;

Εναλλακτικός τίτλος της ταινίας "Η Κυρία, ο αδελφός, ο χαράκτης και τα μέρη της ηδονής"

F_idάνι

• Hero Member
Επειδή ποτέ δεν αγοράζω τηλεοπτικούς οδηγούς, και τις εφημερίδες του Σαββατοκύριακου τις πετάω τη Δευτέρα ή τις στρώνω στο καναρίνι μου, ξέρεις τι ταινίες παίζει μέχρι το Σάββατο;

(Εμένα μου αρέσουν και οι ιαπωνικές εικόνες, δεν ξέρω για σένα...)

Αλ.

• Hero Member
Μερικές φορές νομίζω οτι οι δημιουργοί απο την Άπω Ανατολή δεν είχαν στο μυαλό τους να κάνουν ταινία αλλά έκθεση φωτογραφίας...
Η συγκεκριμένη ήταν ασπρόμαυρη βέβαια.

Μέχρι το Σάββατο έχει άλλες 2 ταινίες του Μιζογκούτσι στη Βουλή και αύριο μία του Κουροσάβα και την Παρασκευή στην Ετ-1 έχει μία κινέζικη "Ξιαου Γου ο πορτοφολάς"

Εδώ θα βρείτε όλο το πρόγραμμα μέχρι την ερχόμενη Τετάρτη
« Last Edit: 11 Jan, 2007, 00:33:04 by w4tt4n4b3 »

Search Tools