Let the show begin

Falcon · 55 · 3131

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Τώρα ξέρω πόσο εκνευρίζω όσους μιλούσαν πολύ σοβαρά ως τώρα, αλλά μη φτάνουμε να μαλώνουμε. Δεν το αντέχω.

Α, και θα σκάσω αν δεν πω στην Κατερίνα ότι ακόμα και με τη σιωπή της ψιλοβαβούρα κάνει. :-))

FoReIgNeR

• Sr. Member
Φιλικά μιλώντας, νομίζω ότι θα μπορούσες να παραλείψεις αυτή τη φράση. Δε χρειαζόταν. Let's have a constructive dialogue...

Φιλικά να σου απαντήσω, ότι το είπα μόνο και μόνο επειδή αν αρχίσουμε να φιλοσοφούμε π.χ. πότε κάποιος είναι πραγματικά ένοχος και πότε όχι θα αφήσουμε να ξεφύγουν οι αδιαμφισβήτητα ένοχοι, όπως γίνεται χρόνια τώρα στα αμερικανικά δικαστήρια και εδώ και κάποιες δεκαετίες κι εδώ. Σπας αυγά για να γίνει ομελέτα. Θες και σκληρά μέτρα. Αλλά δε μπορεί από φόβο μην καταντήσει δικτατορία η επιβολή της τάξης, να φοβάσαι ν' αποδώσεις δικαιοσύνη. Και δυστυχώς δε μπορούμε να έχουμε καθημερινά μια ζυγαριά σαν της θεάς της δικαιοσύνης να τα ζυγίζουμε όλα ακριβοδίκαια. Αλλά δε θα πάρουμε και χατζάρες να σφάζουμε αδιακρίτως.

Αυτήν τη στιγμή μας λείπουν χρήματα. Χρήματα που υπάρχουν, που δε χρειαζόταν να δανειστούμε. Που θα έπρεπε να επαναστατήσουμε και να δημεύσουμε περιουσίες πολιτικών που "δεν τους ήξεραν ούτε οι θυρωροί της πολυκατοικίας τους" και στη συνέχεια βρέθηκαν να μην ξέρουν τι έχουν.

Αυτό έχω μόνο να πω, από εκεί και πέρα, πάσα άλλη γνώμη, είτε διαφωνεί, είτε συμφωνεί, δεκτή. Αλλά ναι, είναι φθηνή φιλοσοφία να προβληματιζόμαστε για να προβληματιστούμε, να μη φτάνουμε σε κάποιο συμπέρασμα, αλλά ν' απαιτούμε απ' τους εκάστοτε επικεφαλής ενός κράτους να βρουν τη χρυσή τομή ως δια μαγείας. Να εξατμιστούν οι αναρχικοί, οι κλέφτες, η νεράιδα των δοντιών να μας φέρει λεφτά και τέτοια.

Όπως είπα και πριν, καλό σας βράδυ, θα χαρώ να διαβάσω ό,τι άλλο σχολιάσετε σ' αυτό το όμορφο νήμα αύριο.
And my heaven is wherever you are ...

Ion

• Hero Member
  • 1. Διατήρηση ψυχραιμίας 2. Αξιολόγηση βλάβης
« Last Edit: 07 May, 2010, 15:07:04 by Ion »
There is no prosthetic for an amputated spirit
Lt Col Frank Slade (Al Pacino, Scent of a woman)

xerola

• Sr. Member
Χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω τα έκτροπα που οδήγησαν στο να χάσουν τρια νέα παιδιά τη ζωή τους χτες και πιστεύοντας ακράδαντα ότι οι δράστες ήταν αδίστακτοι καθοδηγούμενοι από ανώτερα συμφέροντα που σπέρνουν τον φόβο ώστε να θερίσουν υποταγή και άτομα που στερούνται κάθε ιδεολογίας, θέλω να παραθέσω τα παρακάτω...

http://greekrider.blogspot.com/2008/05/blog-post_09.html
Βlog αλλά τεκμηριωμένο! Μεταφέρω τα βασικά για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι...

Όμως, το κράτος από το ρόλο του νυχτοφύλακα δεν μπορεί πλέον να διασφαλίσει τις βασικές δημοκρατικές κατακτήσεις προηγούμενων γενεών.

"η ποταπή αρχή των αφεντικών είναι: όλα για εμάς και τίποτα για το λαό, χρησιμοποιώντας τον κρατικό παρεμβατισμό για την προώθηση των συμφερόντων τους". (Τζων Λοκ)
Δεν μπορεί να υπάρχει δημοκρατία όταν οι επιχειρήσεις ελέγχουν τους οικονομικούς θεσμούς, αφού ελέγχοντας τους μπορούν και να καθορίζουν τη ζωή όλων μας χωρίς τη δημοκρατική μας συναίνεση και την απαραίτητη λαϊκή λογοδοσία. Το κράτος περιορίζεται στο ρόλο του νυχτοφύλακα. Το γεγονός αυτό ανατρέπει τις βασικές φιλελεύθερες δημοκρατικές διεκδικήσεις των κλασσικών του φιλελευθερισμού. Πρόκειται για ένα νέο μοντέλο που πολλοί αποκαλούν νεο-φιλελευθερισμό και δίνει προτεραιότητα στην οικονομική ανάπτυξη και την σχεδόν πλήρη ελευθερία των μεγάλων επιχειρήσεων, όπως κατ' αναλογία έκανε και ο στρατηγός Πάρκ στη Νότιο Κορέα.
Συνεπώς, ενώ μέσω της υπακοής υπάρχει παραγωγική οικονομική ζωή, χωρίς την αντίσταση, δεν μπορεί να υπάρξει ελευθερία. 
Ως φανατική Λοκική υποστηρίζω ότι, "Αν ένας ηγεμόνας χρησιμοποιεί την εξουσία του εναντίον του λαού του, τότε ο λαός έχει το δικαίωμα να τον αντιμετωπίσει με Βία. Ο σωστός τρόπος για να αντιμετωπιστεί η παράνομη βία της εξουσίας είναι η ίδια η Βία"
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CE%B6%CF%89%CE%BD_%CE%9B%CE%BF%CE%B

Falcon

• Dimitra Tsakiroglou
  • Full Member
xerola...please define τη λέξη "βία" για μένα. Λίγο πιο λιανά... τι προτείνεις, δηλαδή; Στην πράξη;

xerola

• Sr. Member

Ασκήστε το ύψιστο δημοκρατικό σας δικαίωμα εδώ...
http://www.xtra.gr/guillotine.php

Έχω ήδη προτείνει...

FoReIgNeR

• Sr. Member
Α, και θα σκάσω αν δεν πω στην Κατερίνα ότι ακόμα και με τη σιωπή της ψιλοβαβούρα κάνει. :-))

Σε μερσώ XD Κι εγώ σ' αγαπάω. Αν κι ήλπιζα να κάνει σαματά κι όχι ψιλοβαβούρα. (LOL)

Καλό μεσημέρι σε όλους, είτε διαφωνούμε, είτε συμφωνούμε.
And my heaven is wherever you are ...

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Σιγά μη σου 'λεγα τόσο καλή κουβέντα να πάρεις θάρρητα και μετά να μην μπορούμε να σε μαζέψουμε. :-)

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou

Falcon

• Dimitra Tsakiroglou
  • Full Member
Τα λόγια της Δαμιανίδη με εκφράζουν απόλυτα σχετικά με το θέμα αυτό.
Φαίνεται ότι η κοινή λογική τελικά είναι κάτι το σπάνιο... όπως συνηθίζω να λέω "common sense is like the sixth sense... they say we all have it, but we just don't know how to use it".

Search Tools