Προειδοποίηση για την αύξηση της θερμοκρασίας!

auditor

• Hero Member
Γιατί πρέπει σώνει και καλά να τρομάξουμε; Ιδίως εμείς που αποδεδειγμένα έχουμε καταλάβει τι παίζει; Εμένα μου αρκεί η βρόμα από τον σκουπιδότοπο που καίγεται, για να καταλάβω ότι πρέπει να περιορίζω τον όγκο των σκουπιδιών μου. Μου αρκεί η αηδία που μου γεννά το σκουπιδαριό στα γύρω χωράφια για να τα μαζέψω. Έχουμε φτάσει δηλαδή σε τέτοιο σημείο νέκρωσης που μόνο ο σούπερ μπαμπούλας θα μας βάλει μυαλό; Παιδιά, σας αρέσει η μπόχα της Αθήνας; Σας αρέσει το σκουπιδαριό; Όχι. Ας αφήσουμε τα πολύ τρομακτικά για την καφρίλα που δεν βάζει μυαλό με τίποτα άλλο.
Nick Roussos

Tess

• Jr. Member
  • **
Για μερικούς ισχύει αυτό που λες...
Για άλλους, είπαμε ...η υπερβολή είναι η μαία της κατανόησης!!! :)

F_idάνι

• Hero Member
Οι χειρότεροι κάφροι είναι αυτοί που βλέποντας και ακούγοντας την πραγματικότητα, αποφασίζουν να δράσουν με τον εξής τρόπο:

Συνεχίζουν να βρωμίζουν και επικεντρώνουν την προσπάθειά τους στο να γίνουν όσο πιο πλούσιοι μπορούν, ώστε να μπορούν να διασφαλίσουν την παραμονή τους στις ''οάσεις'' εκείνες οι οποίες θα διασφαλίζονται από τα στρατά.

banned8

• Jr. Member
  • **
...η υπερβολή είναι η μαία της κατανόησης!!! :)

Ενδεχομένως να λειτουργεί σε κάποιες περιπτώσεις, αλλά εκεί που πραγματικά μετράει η υπερβολή δεν φέρνει αποτελέσματα. Στο nero.pps όπως και σε πολλά μηνύματα οικολόγων υπάρχει αυτοακύρωση του μηνύματος λόγω υπερβολής. Γίνεται κάτι σαν Nero που καίει τη ρώμη του.

auditor

• Hero Member
Για μερικούς ισχύει αυτό που λες...
Για άλλους, είπαμε ...η υπερβολή είναι η μαία της κατανόησης!!! :)
Δυστυχώς, έρχεται η ώρα της αυτοαναίρεσης.
Και όπως λέει και ο Νικελ:
σε πολλά μηνύματα οικολόγων υπάρχει αυτοακύρωση του μηνύματος λόγω υπερβολής.
Θυμάμαι όταν ήμουν πιτσιρικάκι και μου αρχίζανε τα διάφορα για τα παιδάκια στη Μπιάφρα (τότε έπαιζε η Μπιάφρα για μπαμπούλας) που δεν έχουν να φάνε, ενώ εγώ δεν έτρωγα το εκλεκτό φαγητό μου, το μόνο που ήθελα είναι να πεθάνουν όλα εκείνα τα παιδάκια και να ησυχάσω. Δεν κάνω πλάκα.
Nick Roussos

mousafiris

• Sr. Member
  • Περικλής ο καλοκαιρινός
Η κομποστοποίηση είναι μανίκι, θέλει προετοιμασία και βαριέμαι. Απλώς τα αμολάω. Βέβαια, εγώ έχω άφθονο χώρο.
Να μην βαριέσαι!!! Εκεί που μένεις you can afford it. Να σου δείξω τη ποιότητα του υλικού που έχεις μετά από 6 μήνες και θα μείνεις με το στόμμα ανοιχτό. Έχω και πανεύκολα σε κατασκευή compost bin σχέδια αν ενδιαφέρεσαι.
We shall not cease from exploration
And the end of all our exploring
Will be to arrive where we started
And know the place for the first time.

auditor

• Hero Member
Γιώργο, έχεις δίκιο. Οι περισσότερες οικολογικές πρακτικές προσκρούουν στη βαριεστημέρα και ενίοτε στη σιχαμάρα μας (για να μη μιλήσω για τη βλακεία). Απλώς, το γεγονός ότι δεν αξιοποιώ 100% τα οργανικά μου σκουπίδια δεν ζημιώνει τόσο πολύ όσο το να βλέπω να καθαρίζουν επιμελώς κήπους και χωράφια από κάθε χορταράκι, να τα μαζεύουν σε σκουπιδοσακούλες και να τα ρίχνουν στη χωματερή.
Nick Roussos

mousafiris

• Sr. Member
Και εσύ έχεις δίκιο Νίκο με τη θέση σου. Απλά είμαι οικολογικό φρικιό σε ότι αφορά τα πάρε δώσε μας με τη γη, με τη φύση γενικά. Ό,τι της δώσεις σου δίνει. Κατά πάγια τακτική σου δίνει πολύ περισσότερα απ' ότι της δίνεις εσύ...

auditor

• Hero Member
Ό,τι της δώσεις σου δίνει. Κατά πάγια τακτική σου δίνει πολύ περισσότερα απ' ότι της δίνεις εσύ...

Αυτό ξαναπέστο. Και μάλιστα σε βοηθάει να τα πάρεις! Ας μην αρχίσω τα παραδείγματα.
Α, παρεμπιπτόντως, μη μου πεις ότι δεν βρέχει ούτε σήμερα στις Σπέτσες. Γιατί εδώ κοντεύουμε να σκεβρώσουμε και πάνω από σας βλέπω μαυρίλα απίστευτη. Αν, πάντως, δεν βρέχει ούτε σήμερα, άντε μαζεύτε τους χιλιάδες παπάδες που έχετε εκεί και κάντε καμιά λιτανεία.
Nick Roussos

mousafiris

• Sr. Member
Καταιγίδα έδινε και δίνει Νίκο μου για τις Σπέτσες, το site του Αστεροσκοπείου. Μέχρι τώρα... μια ψιλή βροχούλα μόνο, μια ψιλή βροχούλα. Και εγώ που έχω ετοιμάσει όλα τα σύνεργα αντιμετώπισης ακραίων καιρικών φαινομένων...

auditor

• Hero Member
Πλάκα μου κάνεις. Εδώ γίνεται χαμός. Πόσο απέχουμε σε ευθεία γραμμή; 15 χλμ;
Nick Roussos

mousafiris

• Sr. Member
Ποιά 15 χιλ. βάλε 5 σε ευθεία: εγώ-Αγ.Αιμιλιανός-Πετροθάλασσα-εσύ.

auditor

• Hero Member
Σωστά. Με μπερδεύουν πάντα οι χερσαίες προσβάσεις.
Nick Roussos

Anastasia

• Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • Set goals, Work hard!
Καλημέρα και καλή εβδομάδα.
Σήμερα το πρωί έλαβα μια πρόσκληση συμμετοχής σε e-διαμαρτυρία για το περιβάλλον.

Παραθέτω:
Το ActClick σε συνεργασία με το ΚΕΑΝ (Κύτταρο Εναλλακτικών Αναζητήσεων Νέων) οργανώνει e-διαδήλωση για τις ευθύνες που έχει ο καθένας από εμάς απέναντι στην σωτηρία του πλανήτη μας. Στόχος μας η εξάπλωση και η αποστολή της e-διαμαρτυρίας από τουλάχιστον 10.000 e-διαδηλωτές στο Υπ. Ανάπτυξης και στο Υ.ΠΕ.ΧΩ.Δ.Ε.

Για περισσότερες πληροφορίες, δείτε εδώ.
"Only Love can leave such a... Mark!"

mousafiris

• Sr. Member
Εγώ έστειλα τη δική μου διαμαρτυρία. Ας το κάνουμε όλοι, αξίζει το κόπο. Μ'ακούς από απέναντι;

Search Tools