Προειδοποίηση για την αύξηση της θερμοκρασίας!

auditor

• Hero Member
Μ'ακούς από απέναντι;

Βρε, μουσαφίρη, εμένα τα λες; Που τρέχω πίσω απ' τα παιδιά μου σβήνοντας φώτα; Και μια και τ' αναφέραμε: άκουσα ότι ετοιμάζεται μηνυσάρα για την εδώ χωματερή (ξέρεις, αυτή που βρίσκεται στον δρόμο προς Ερμιόνη και κάθε τρεις και λίγο αυτοαναφλέγεται και φλομώνει ο τόπος). Θα μετάσχεις;
Nick Roussos

mousafiris

• Sr. Member
  • Περικλής ο καλοκαιρινός
  Θα μετάσχεις;
Μετά χαράς αν νομιμοποιούμαι.
We shall not cease from exploration
And the end of all our exploring
Will be to arrive where we started
And know the place for the first time.

auditor

• Hero Member
Όταν φυσάει ψιλός βορειοανατολικός το καλοκαίρι η μπόχα πρέπει να σου έρχεται κατευθείαν. Αν έχεις νιώσει μια βαριά οσμή από καμμένο πλαστικό, ε, αυτό είναι. Άρα νομιμοποιείσαι κάργα. Απ' ό,τι έχω ακούσει, ελπίζουν να γίνει φάση Κουρουπητού, να αρχίσουν να πέφτουν πρόστιμα μπας και συνετιστεί κανένας.
Nick Roussos

mousafiris

• Sr. Member
  • Περικλής ο καλοκαιρινός
Έχεις δει να συνετίζεται κανένας σ’ αυτή τη χώρα από τα πρόστιμα της ΕE; Και τι τούς νοιάζει; Σάμπως αυτοί τα πληρώνουνε από τη τσέπη τους; Εσύ, εγώ, όλοι μας τα πληρώνουμε Νίκο μου.
We shall not cease from exploration
And the end of all our exploring
Will be to arrive where we started
And know the place for the first time.

auditor

• Hero Member
Σύμφωνα με πρόσφατες αποφάσεις του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου, στοιχειοθετείται αστική ευθύνη και υποχρέωση αποζημίωσης για τα φυσικά πρόσωπα που αποδεικνύεται ότι ευθύνονται για τις παραβάσεις τών δημοσίων φορέων.
Nick Roussos

auditor

• Hero Member
Προ ολίγου άκουσα στο ράδιο μια πραγματικά, πώς να τη χαρακτηρίσω, εφιαλτική, αλλόκοτη, ξέρω  γω, είδηση: Κίνδυνος δημιουργίας πετρελαιοκηλίδας  στην Αλάσκα, εξαιτίας της βύθισης ιαπωνικού φαλαινοθηρικού.
Ούτε να χαρείς που πάει στον πάτο το $%& δεν μπορείς.
Nick Roussos

Αλ.

• Hero Member
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Θερμοκρασίες - ρεκόρ στον πλανήτη
Ο Ιανουάριος του 2007 ήταν ο πιο θερμός μήνας αφότου άρχισε να καταγράφεται η θερμοκρασία, σύμφωνα με αμερικανούς επιστήμονες

ΟΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ που καταγράφηκαν σε ολόκληρο τον κόσμο τον Ιανουάριο ήταν οι πιο υψηλές που υπήρξαν ποτέ αυτήν την περίοδο του έτους, ανακοίνωσαν την Παρασκευή επιστήμονες της Αμερικανικής Αρχής Ωκεανών και Ατμόσφαιρας (NOAA).

«Οι θερμοκρασίες τόσο στην ξηρά όσο και στην επιφάνεια των ωκεανών ήταν οι πιο υψηλές που καταγράφηκαν ποτέ για τον Ιανουάριο», αναφέρει σε ανακοίνωσή της η NOAA, επικαλούμενη τους επιστήμονες του Κέντρου κλιματικών δεδομένων.

Οι θερμοκρασίες στην ξηρά και στον ωκεανό ήταν τον Ιανουάριο 0,85 βαθμούς Κελσίου πάνω από το μέσο όρο του 20ού αιώνα, σύμφωνα με προκαταρκτικά στοιχεία, καταρρίπτοντας το ρεκόρ του 2002 (0,71 βαθμοί Κελσίου πάνω από το μέσο όρο).

Ειδικότερα, οι θερμοκρασίες στην ξηρά ήταν 1,89 βαθμούς Κελσίου πάνω από το μέσο όρο τον Ιανουάριο, ένα επίπεδο ρεκόρ, ενώ οι θερμοκρασίες στους ωκεανούς ήταν οι τέταρτες πιο υψηλές που καταγράφηκαν σε διάστημα 128 ετών, 0,1 βαθμούς Κελσίου κάτω από το ρεκόρ που εγκαθιδρύθηκε το 1998, στο αποκορύφωμα του φαινομένου Ελ Νίνιο.

«Η παρουσία του Ελ Νίνιο καθώς και η συνεχιζόμενη τάση της κλιματικής υπερθέρμανσης» συνέβαλαν ώστε ο Ιανουάριος του 2007 να είναι ο πιο ζεστός που είχαμε ποτέ, εξηγεί στην ανακοίνωσή της η NOAA.

Από την ιστοσελίδα της Καθημερινής (http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_398324_17/02/2007_182147
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||

Σουρπουίτσα

• Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • Whatevah...
...οι θερμοκρασίες στους ωκεανούς ήταν οι τέταρτες πιο υψηλές που καταγράφηκαν σε διάστημα 128 ετών, 0,1 βαθμούς Κελσίου κάτω από το ρεκόρ που εγκαθιδρύθηκε το 1998, στο αποκορύφωμα του φαινομένου Ελ Νίνιο.

Εντάξει, το καταλάβαμε ότι πρόκειται για μετάφραση, αλλά θα μπορούσε τουλάχιστον να είναι σε απλά και σωστά ελληνικά; Έλεος... πρόκειται και για την περί πολλού Καθημερινή με τα "υψηλού επιπέδου" ελληνικά!
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3

stathis

• Hero Member

inertia

• Sr. Member
Εντάξει, το καταλάβαμε ότι πρόκειται για μετάφραση, αλλά θα μπορούσε τουλάχιστον να είναι σε απλά και σωστά ελληνικά; Έλεος... πρόκειται και για την περί πολλού Καθημερινή με τα "υψηλού επιπέδου" ελληνικά!

Αυτό το έρμο το establish εδώ μου κάθεται κάθε φορά!
Nobody puts Baby in a corner!

Search Tools