Καπνίστε όσο προλαβαίνετε!

Çabuki

• Full Member
  • Words nail me
Εγώ πάλι που καπνίζω και θέλω να καπνίζουν οι γύρω μου χωρίς εκείνο το αφόρητο ντουμάνι, την παντελή έλλειψη συναίσθησης ή την εξαιρετικά κακή, άσχημη και ακαλαίσθητη συνήθεια να σου φυσάνε τον καπνό στα μούτρα έχω επίσης πρόβλημα;;;;;;;
ΟΚ, να μην βρεθούμε στο πυρ το εξώτερο ως καπνιστές αλλά και ο σεβασμός στο στοιχειώδες δικαίωμα του άλλου στον καθαρό αέρα θα πρέπει να αποτελεί γνώμονα της συμπεριφοράς μας.

Η φανατική (μέχρι θανάτου) καπνίστρια.
Trying is the first step towards failure.
-Homer Simpson

user2

• Hero Member
Εγώ πάλι που καπνίζω και θέλω να καπνίζουν οι γύρω μου χωρίς εκείνο το αφόρητο ντουμάνι, την παντελή έλλειψη συναίσθησης ή την εξαιρετικά κακή, άσχημη και ακαλαίσθητη συνήθεια να σου φυσάνε τον καπνό στα μούτρα έχω επίσης πρόβλημα;;;;;;;
Αν και καπνιστής, πιστεύω ότι τέτοια συμπεριφορά είναι λόγος δημόσιου λιθοβολισμού.

Με την ευκαιρία, αναρωτιέμαι :
Φτιάχνουμε (και καλά κάνουμε) τρόπους πρόσβασης/επικοινωνίας κλπ για ανθρώπους με κινητικά/άλλου τύπου προβλήματα ή ειδικές ανάγκες/ικανότητες και δεν μπορεί κανείς να φανταστεί μια κοινωνία που θα λέει διά νόμου στον παραπληγικό να μείνει σπίτι του.
Έπειτα:
Κάπνισμα = εξάρτηση, σωστά; Άρα, μια ανάγκη που δεν την έχουν οι μη καπνιστές (ευτυχώς γι' αυτούς). Άρα, μια ειδική ανάγκη;
Αν ναι, γιατί εξορίζουμε διά νόμου τους καπνιστές;

Τέλος: αφού το κάπνισμα είναι τόσο κακό, γιατί δεν απαγορεύουμε διά νόμου την παραγωγή καπνού; Υπάρχουν και εναλλακτικές καλλιέργειες που μπορούν να επιλέξουν όσοι ζουν από τα καπνά. Πόσα άραγε θα είναι τα έσοδα που θα χάσουν τα κράτη από τη φορολόγηση του καπνού;

Κλείνω ομολογώντας ότι για πρώτη φορά θέλω σοβαρά να το κόψω, επειδή προβλέπω ότι διαφορετικά δεν θα έχω ικανοποιητική απάντηση να δώσω στον τρίχρονο σήμερα ανηψιό μου όταν κάποτε με ρωτήσει "καλά, εσύ γιατί καπνίζεις;". Με αυτή τη σκέψη, νομίζω ότι θα επικροτήσω αυτό το μέτρο, που αφενός θα ζορίσει σήμερα εμάς τους ήδη καπνιστές, αλλά παράλληλα θα αποτρέψει τους νέους/τα πιτσιρίκια από το να γίνουν μελλοντικά καπνιστές.

Chris

• Full Member
Κάπως έτσι σκέφτηκα και εγώ και είμαι 10η μέρα άκαπνη!!!
supergirls don't cry

user2

• Hero Member
Μπράβο!!! Σε συγχαίρω Χρυσούλα :-) Άρα έχω κ εγώ ελπίδα!

Chris

• Full Member

eirini

• Sr. Member
Παιδιά, μακάρι αυτό το μέτρο να αποτρέψει τα πιτσιρίκια από το να γίνουν καπνιστές. Επειδή όμως στην Ελλάδα είμαστε, κι όχι στη Γερμανία, νομίζω πως η αύξηση της τιμής των τσιγάρων θα ήταν πολύ πιο αποτελεσματική...
Κατά τα άλλα, thumbs up για Γιάννη και kabuki. Κι εγώ καπνίστρια είμαι (θηριώδης!) αλλά καταλαβαίνω πως ο άλλος δεν έχει καμία όρεξη να μυρίζει το σπίτι του σαν τεκές. Και ποτέ μα ποτέ με μικρά παιδιά στα πέριξ...

(όχι, εγώ δεν έχω ελπίδα!)
If you cant appreciate what youve got, youd better get what you can appreciate. - Bernard Shaw

Αλ.

• Hero Member
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Φτιάχνουμε (και καλά κάνουμε) τρόπους πρόσβασης/επικοινωνίας κλπ για ανθρώπους με κινητικά/άλλου τύπου προβλήματα ή ειδικές ανάγκες/ικανότητες και δεν μπορεί κανείς να φανταστεί μια κοινωνία που θα λέει διά νόμου στον παραπληγικό να μείνει σπίτι του.
Έπειτα:
Κάπνισμα = εξάρτηση, σωστά; Άρα, μια ανάγκη που δεν την έχουν οι μη καπνιστές (ευτυχώς γι' αυτούς). Άρα, μια ειδική ανάγκη;
ς: αφού το κάπνισμα είναι τόσο κΤέλοακό, γιατί δεν απαγορεύουμε διά νόμου την παραγωγή καπνού; Υπάρχουν και εναλλακτικές καλλιέργειες που μπορούν να επιλέξουν όσοι ζουν από τα καπνά. Πόσα άραγε θα είναι τα έσοδα που θα χάσουν τα κράτη από τη φορολόγηση του καπνού;
Δεν ξέρω αν αυτοί που σχεδιάζουν τέτοια μέτρα έχουν ως σκοπό την προστασία της υγείας των καπνιστών ή την εξοικονόμηση χρημάτων -διότι μέσω της μείωσης των ασθενών από νοσήματα που συνδέονται με το κάπνισμα, μειώνονται και τα έξοδα και οι δαπάνες ταμείων και κράτους για θεραπείες κτλ. Στην ουσία δεν απαγορεύεται το κάπνισμα... Απαγορεύεται η επιβάρυνση που προκαλεί στους μη καπνιστές η έκθεση στον καπνό του τσιγάρου. Οταν μια συνηθεια είναι επιβλαβής για τους τρίτους, τότε δε χρειάζεται και πολλή συζήτηση για το αν δικαιολογείται η τιμωρία της. Όσο για το κάπνισμα δεν έχει φτάσει από όσο ξέρω να θεωρείται εξάρτηση. Υπάρχει διαφοροποίηση ανάμεσα στην εξάρτηση και στη συνήθεια. Η πρώτη είναι κάτι πολύ βαρύτερο(=ι δεν εχει να κάνει μόνο με την έξη που προκαλεί μια ουσία). Στα νοσοκομεία υπάρχουν ειδικοί σύμβουλοι για όσους θέλουν να προσπαθήσουν να κόψουν το κάπνισμα. Δεν αποκλείει κάνενας τον καπνιστή απλώς του ζητάει να μην επιβαρύνει τους άλλους...Αν πχ έρθει καποιος στην παρέα σας με ενα νεροπίστολο, το οποίο έχει μέσα οχι και τόσο αιθέρια έλαια και αρχίζει και σας καταβρέχει κάθε φορά που συναντιέστε, δε νομίζω να σας αρέσει, δε νομίζω οτι θα το αποδέχεστε...Απλώς η συνήθεια μιας πλειοψηφίας πάντοτε νομιμοποιείται εν τοις πράγμασι...ΚΑνείς δεν εμόδίζεται αν θέλει να βλάπτει τον εαυτό του, αρκεί να μη βλάπτει και τους άλλους.Ούτε χρειάζεται να απαγορευτεί ο καπνός, γιατί στο τέλος θα καταλήξουμε να απαγορεύουμε το αλκοόλ, τις τροφές με πολλά λιπαρά. Ο καθένας μπορεί να επιλέξει τις συνήθειες του μέχρι εκεί που δε βλάπτει τον άλλο. Θα μπορούσε να απαιτήσειι κανείς ειδικά σε δημόσιες υπηρεσίες ή χώρους εργασίας  να προβλεφθούν ειδικοί χώροι για να πηγαίνουν οι εργαζόμενοι να καπνίζουν, αυτό όμως δεν το θέλουν κυρίως οι εργοδότες. Επίσης το μέτρο που προβλεπε στους χώρους διασκέδασης το μισό κατάστημα να είναι για τους μεν και το μισό για τους δε, είναι ανεφάρμοστο χωροταξικά στα περισσότερα καταστήματα και χώρους διασκέδασης.
Δεν πιστεύω ότι το μέτρο θα ισχύει σε ανοιχτούς χώρους...Άρα ο νομοθέτης δε θέλει να εκδιώξει τους καπνιστές, αλλά να τους υποδείξει ότι σε κλειστούς χώρους δεν μπορούν να καπνίζουν επιβαρύνοντας τους άλλους...Δεν εξορίζεται κανείς...
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||

eleftheria

• IMAGINE...
  • Full Member
Τέλος: αφού το κάπνισμα είναι τόσο κακό, γιατί δεν απαγορεύουμε διά νόμου την παραγωγή καπνού; Υπάρχουν και εναλλακτικές καλλιέργειες

Σε τι καλλιέργειες αναφέρεσαι ακριβώς; Εγώ υποκατάστατα δε φουμάρω! Εκτός κι αν είναι ... πρώτο πράμα!
(Άσχετο αν θέλω να το [ξανά]κόψω το ρημάδι!)
The poet is rather an old book
The poet is missing
The poet is a liar
The poet is you

user2

• Hero Member
Όχι, εννοώ καλλιέργειες άλλων αγροτικών προϊόντων αντί του καπνού.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Όχι, εννοώ καλλιέργειες άλλων αγροτικών προϊόντων αντί του καπνού.

Εσύ να πας να καλλιεργήσεις τις δουλειές σου, μικρέ!

zephyrous

• Hero Member
Ακαλλιέργητος να μείνει ο άνθρωπος; Μορφώθηκες εσύ, κι εμείς θα μείνουμε αμόρφωτα;

Anastasia

• Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • Set goals, Work hard!
Μορφώθηκες εσύ, κι εμείς θα μείνουμε αμόρφωτα;

Πίσω στο πισί σου, λοιπόν, και με πολύ κόπο και μόχθο, ίσως γίνεις κάποτε ο Ζέφυρος ο Φτερωτός!!! ;-)))
"Only Love can leave such a... Mark!"

user10

• Hero Member
Τέλος: αφού το κάπνισμα είναι τόσο κακό, γιατί δεν απαγορεύουμε διά νόμου την παραγωγή καπνού; Υπάρχουν και εναλλακτικές καλλιέργειες που μπορούν να επιλέξουν όσοι ζουν από τα καπνά. Πόσα άραγε θα είναι τα έσοδα που θα χάσουν τα κράτη από τη φορολόγηση του καπνού;

Έλα ντε! Επίσης, πόσο παράλογο είναι το να επιτρέπεται μεν η διαφήμιση των τσιγάρων αλλά χωρίς να αναφέρεται η μάρκα ή να παρουσιάζεται το πακέτο; Σουπερ! Λες και όταν βλέπουμε π.χ. τη γνωστή καμήλα σκεφτόμαστε την Αίγυπτο και όχι τη μάρκα τσιγάρων. Κατά τα άλλα, οι αντικαπνιστικές εκστρατείες μας μάραναν.

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour

Γιατί όμως να εξορίζουμε δια των πραγμάτων τους μη καπνιστές από ένα σωρό κοινόχρηστους χώρους (συμπεριλαμβανομένων δημόσιων υπηρεσιών και χώρων διασκέδασης); Ή μήπως δεν τους εξορίζουμε κατ΄ουσίαν από τη στιγμή που τους επιβάλουμε μια συνήθεια που και δεν τους αρέσει και βλάπτει την υγεία τους;

Τα πράγματα είναι πολύ απλά και το έχω ξαναπεί πολλάκις: ο καθείς έχει το δικαίωμα να κάνει ό,τι του... φουμάρει, υπό τον όρο ότι δεν το επιβάλει στους άλλους. Όσο ισχύει το δίκαιο του ισχυροτέρου και της έλλειψης σεβασμού στην υγεία των άλλων, τόσο αυτό το πρόβλημα θα διαιωνίζεται. Ο σεβασμός είναι άλλωστε κάτι το οποίο κανένας νόμος δεν θα μπορέσει ποτέ να επιβάλει.

Από συζήτηση με ένα Νορβηγό:

― Μα στην Ελλάδα καπνίζουν στα μπαρ;
― ... Γιατί, στη Νορβηγία τη γίνεται; (Τι να του πω, ότι καπνίζουν ακόμη και στα νοσοκομεία;).
― Στη Νορβηγία όποιος θέλει να καπνίσει βγαίνει έξω και ξαναμπαίνει μετά.

http://www.nonsmokersclub.com/forum/index.php?topic=59.0
« Last Edit: 02 Feb, 2007, 17:23:38 by spiros »

banned8

• Jr. Member
  • **
Πολύ παραγωγικό νήμα, με πολύ διαφωτιστικές απόψεις και ατάκες.

Οι (νέες) σκέψεις στις οποίες με βάλατε:

1. Μια καλή επένδυση για να κάνει κανείς από τώρα: κέντρο με ειδική άδεια για καπνιστές.

2. Μια καλή ιδέα για τις επόμενες συγκεντρώσεις μας σε χώρους σαν την Παλιά Αθήνα: να έρθουμε όλοι με νεροπίστολα. Ιδιαίτερα τώρα στις Απόκριες, και με πλαστικά ρόπαλα. Κύριος στόχος οι καπνιστές – ή οι μη καπνιστές· θα αποφασιστεί με δημοκρατική ψηφοφορία.

3. Μια καλή ιδέα για το προσεχές μέλλον θα είναι να ανακαλύψουμε και το κέντρο του εγκεφάλου το οποίο θα μπορούμε να αδρανοποιούμε ώστε να ξεχνάμε πώς ήταν κάποτε η φύση γύρω μας.

Search Tools