Author Topic: bong -> νερόπιπα, νεροσωλήνας, υδροσωλήνας για χασίς, μπονγκ, βαθύηχος κωδωνισμός, ναργιλές, ήχος μεγάλης καμπάνας, χτυπάω καμπάνα, χτυπάω το κουδούνι  (Read 9011 times)

banned13

• Hero Member
« Last Edit: 24 Oct, 2018, 14:36:06 by spiros »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
    • vicky.papaprodromou
    • @hellenic_wings
    • 116102296922009513407
    • hellenicwings
    • Ποίηση, ποιητές, ποιήματα, Θεσσαλονίκη
Μπιγκ μπονγκ.

(Εδώ ξεκίνησε νωρίς η αποδόμηση...)

Συμφωνώ.:-))))))))))) Άντε και «καμπανιά».

Αλεξάνδρα, εγώ δεν ξέρω καν τι είναι αυτό στη φωτογραφία.

inertia

• Sr. Member
Εμένα μου θυμίζει αυτές τις γυάλινες πίπες του κρακ τη μαριχουάνα και ό,τι άλλο γνωρίζω από τη λογοτεχνία...

edit: για τους connaiseurs είναι απλά bong και διαφοροποιείται από τον αργιλέ ή την πίπα

Η σαλβινορίνη απαιτεί πολύ υψηλές θερμοκρασίες για να εξατμιστεί οπότε είναι απαραίτητο, καθ'όλη τη διάρκεια της εισπνοής να είναι αναμμένος ένας αναπτήρας πάνω από τα φύλλα. Μπορείτε να τα καπνίσετε σε πίπα, αργιλέ ή bong
« Last Edit: 03 Feb, 2007, 18:28:24 by inertia »
Nobody puts Baby in a corner!

banned13

• Hero Member
Είναι ένα είδος ναργιλέ, για να καπνίζουν μαριχουάνα και διάφορα τέτοια. Αναρωτιέμαι αν έχει κάποια ονομασία ή το ονομάζουν "μπονγκ".

sopherina

• Full Member
  • Η θάλασσα ήρθε ψαρεύοντας!
Το έψαξα σε ένα σάιτ για το κάπνισμα (θα σου το παραθέσω στη συνέχεια, τώρα το έχασα κατά λάθος). Τα λένε μπονγκ.
"Δεν χρειάζονται επιχειρήματα για ν' αλλάξει ο κόσμος!" Ν.Π.

fil

• Full Member
  • I Love Backgammon!!!
"Με την ίδια ακριβώς λογική, λειτουργεί και η ΝερόΠιπα ή νεροσωλήνας ή Bong... Εδώ το δοχείο, τον αεροθάλαμο και το σωληνάκι ρουφήγματος τα αντικαθιστά μια σωλήνα σχετικά μεγάλης διαμέτρου (περίπου όσο το στόμα). Χρησιμοποιούμε μονάχα ένα σωληνάκι ενωμένο εξωτερικά με ένα δοχείο καύσης. Η νερόπιπα, σε σχέση με τον αργιλέ, παρουσιάζει το πλεονέκτημα της εύκολης μεταφοράς και συντήρησης. Προσοχή θέλει το δοχείο καύσης το οποίο πρέπει πάντα να είναι σε μεγαλύτερο ύψος από την επιφάνεια του νερού για να μην βραχεί το χόρτο."

http://www.geocities.com/cannabisgr/Joint/joint.html

« Last Edit: 03 Feb, 2007, 18:35:32 by fil »

fil

• Full Member
  • I Love Backgammon!!!
Το bong άραγε προέρχεται από το bhang;

"Eνδιαφέρον παρουσιάζει το γεγονός ότι μέρος της ορολογίας των ναρκωτικών περνάει από αυτό το ειδικό λεξιλόγιο στο λεξιλόγιο της πιο κοινής αργκό -ίσως να μην υπάρχει μάλιστα άλλη περιοχή στη σύγχρονη ζωή που να επηρεάζει την αργκό τόσο πολύ όσο το εμπόριο ναρκωτικών. Λέξεις όπως χάι, φτιάχτηκε, χαλάστηκε, μαστούρωσε, που έχουν να κάνουν με τις επιδράσεις της κατάχρησης ναρκωτικών ουσιών, φαίνεται πως περνάνε συχνά σε γενική χρήση. Από την άλλη μεριά, λέξεις που περιγράφουν εργαλεία, όπως η bhang 'νεροσωλήνας' και η chillum 'σωλήνας' φαίνεται να έχουν παραμείνει εντός του ειδικού λεξιλογίου, ενώ η λέξη δόση χρησιμοποιείται στο γενικό λεξιλόγιο και σε σχέση με μη ναρκωτικές ουσίες όπως π.χ. στη φράση: "Eίδα πολύ τηλεόραση. Πήρα τη δόση μου για σήμερα"..."

http://www.glossa.edu.gr/glwssa/Odigos/Thema_a9/a_9_k_10.htm

banned8

• Jr. Member
  • **
Bhang είναι το καννάβι στην ινδική υποήπειρο. Το bong βγαίνει από τα ταϊλανδικά, baung, λέξη για τον ξύλινο σωλήνα.

σα(ρε)μαλι

• Hero Member
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Bhang είναι το καννάβι στην ινδική υποήπειρο.

Έχω την εντύπωση ότι το bhang αναφέρεται σε κατεργασμένη κάνναβη.
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • doikas
    • 102094522373850556729
    • lavagraph
    • Greek translator CV
βαθύηχος κωδωνισμός, ναργιλές, ήχος μεγάλης καμπάνας, χτυπάω καμπάνα, χτυπάω το κουδούνι

A clang of a large bell.
Door bell chimes.
to pull a bell.
to ring a doorbell.
https://en.wiktionary.org/wiki/bong