Κινηματογραφική Προβολή "Ο λαβύρινθος του Πάνα"

kapa18 · 161 · 23124

Αλ.

• Hero Member
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Την είδα.
Too much violence for my taste.
Τότε να δεις το The Isle του Κιμ Κι Ντουκ, θα το "λατρέψεις"...
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Του Κιμ Κι Ντουκ έχω λατρέψει το Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring (2003).

user4

• Sr. Member
  • think again!

Αναίτια σπλάτερ βία και πολιτική θολούρα. Το παραμύθι μόνο του μάλλον θα ήταν πιό καλό.
Για τον Ισπανικό εμφύλιο δείτε καλύτερα το "Γη και ελευθερία" του Λόουτς ή ακόμα τους "Στρατιώτες της Σαλαμίνας" του Τρουέμπα.

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Ένα πράγμα μου έμεινε από την ταινία, αυτό που είπε ο γιατρός όταν ο Λοχαγός εξέφρασε το παράπονό του γιατί δεν ακολούθησε τις οδηγίες του:

«Το να υπακούσει κανείς, μόνο για να υπακούσει, είναι μόνο για άτομα σαν κι εσάς».
« Last Edit: 30 Mar, 2007, 13:45:08 by spiros »

stathis

• Hero Member
Αναίτια σπλάτερ βία και πολιτική θολούρα. Το παραμύθι μόνο του μάλλον θα ήταν πιό καλό.
Για τον Ισπανικό εμφύλιο δείτε καλύτερα το "Γη και ελευθερία" του Λόουτς ή ακόμα τους "Στρατιώτες της Σαλαμίνας" του Τρουέμπα.
Συμφωνώ με το σχόλιο.
Για τον ισπανικό εμφύλιο, διαβάστε οπωσδήποτε (μα οπωσδήποτε!) το υπέροχο Homage to Catalonia, του ότι-και-να-πω-είναι-λίγο Όργουελ. Το "Γη και ελευθερία" είναι τρόπον τινά μια κινηματογραφική εκδοχή του.
(Note to myself: να θυμηθώ να ανεβάσω το Spanish Bombs των Clash...)
Οι "Στρατιώτες της Σαλαμίνας" ήταν αρκετά καλό. Μήπως κατάλαβες πού αναφερόταν ο τίτλος;

user4

• Sr. Member
  • think again!

Νομίζω πως ο φαλαγγίτης ποιητής που είναι το κεντρικό πρόσωπο, επρόκειτο να γράψει κάτι με αυτό τον τίτλο. Παραπέμπει στην δική μας Σαλαμίνα και τη νίκη των Αθηναίων επί των Περσών. Γιατί και πώς θα σε γελάσω...( όπως επίσης και γιατί στρατιώτες και όχι ναύτες!)

user4

• Sr. Member
  • think again!

stathis

• Hero Member
Πωπώ, ζημιά μεσημεριάτικα...
Δεν τα ξέρω τα υπόλοιπα (και δεν μπορώ να τα ακούσω τώρα), αλλά το Ay Carmela σημαίνει για μένα πάρα πολλά...
[Όχι, δεν τα είχα με καμία Καρμέλα :)]

Ευχαριστώ εγκαθέτως και υπόσχομαι να ανταποδώσω ανυπερθέτως!

andy

• Full Member
...έκατσα και διάβασα όοοολο το νήμα. Σινεμά, ισπανικός εμφύλιος, κάτι συνταγές για χορτάρια στην Πετροθάλασσα, Όσκαρ και νάτσος...
Για την ιστορία, χτες βράδυ είδα την ταινία σε DVD και μου άρεσε. Και έκλαψα στο τέλος. Τώρα, αν θα μου άρεσε εξίσου στο σινεμά, δεν ξέρω. Πάντως, ούτε ανικανοποίητη με άφησε, ούτε με πείραξε αν οι χαρακτήρες ήταν επίπεδοι, ούτε τίποτα. Τη φχαριστήθηκα. Αυτά.
Έλα να πάμε στο νησί, η μάνα σου, εγώ κι εσύ...

auditor

• Hero Member
Διάβασες όλο αυτό το νήμα και σου'μεινε και χρόνος να δεις την ταινία;

Προσκυνώ σε, ω βασίλισσα της διαχείρισης χρόνου!
Nick Roussos

user4

• Sr. Member
  • think again!

Sites για τον Ισπανικό Εμφύλιο, που έχουν και τραγούδια, να ακούσεις και να κατεβάσεις:

εδώ, και εδώ

Μήπως πρέπει να μαζέψουμε όλα τα σχετικά σε ένα ξεχωριστό νήμα;

Search Tools