Μπαρμπαweb's taste in music and his son's post-hiphop aesthetics

banned8 · 14 · 5917

banned8

• Jr. Member
  • **
Τι μουσική ακούς, psifio;
« Last Edit: 24 Jun, 2005, 01:15:03 by spiros »

psifio

• Sr. Member
Εξαρτάται: 60s ψυχεδέλεια, ροκ, τζαζ, κλασσική (διότι σπουδάζω και κλασσικό τραγούδι, τρομάρα μου) κλπ.
Έχω μια υποψία ότι θα μου αρέσει η μουσική του γιού Αλέξανδρου. :)
Γιατί;

banned8

• Jr. Member
  • **
Θα σου αρέσει, θα σου αρέσει. Ανήκει σ' ένα μεταχιχόπ είδος που το ακούω κι εγώ με πολλή ευχαρίστηση, παρότι η αγαπημένη μου μουσική είναι ακριβώς αυτή που σου αρέσει κι εσένα (αν κι εγώ δεν έχω καμία σχέση με κλασικό τραγούδι -- κάποιοι απείλησαν να ανακηρύξουν τα ποντίκια προστατευόμενο είδος :-)

Όταν ξαναστηθεί το σάιτ, θα βάλω ανακοίνωση εδώ.

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Όσο και να το κάνεις, του προσδίδει ένα κύρος ο μπαμπάς...

Εξαρτάται: 60s ψυχεδέλεια, ροκ, τζαζ, κλασσική (διότι σπουδάζω και κλασσικό τραγούδι, τρομάρα μου) κλπ.
Έχω μια υποψία ότι θα μου αρέσει η μουσική του γιού Αλέξανδρου. :)
Γιατί;

σα(ρε)μαλι

• Hero Member
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Καλά Νίκο σ' είχα κόψει ότι γουστάρεις Ζάπα και Κάπτεν Μπίφχαρτ, αλλά αυτό το μεταχιχόπ παραείναι μεταψαγμένο.
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.

banned8

• Jr. Member
  • **
Ο Ζάπα ήταν η μεγάλη αγάπη του φίλου μου και μαθητή μου Αργύρη Ζήλου (σήμερα πασίγνωστου στο χώρο της μουσικής). Εγώ δεν τον πολυχώνευα. Παραταύτα, σύστησα στον Αλέξανδρο να τον ακούσει γιατί θα εμπλούτιζε τα ακούσματά του στο χώρο που τον ενδιαφέρει.

Ούτε Κάπτεν Μπίφχαρτ έκανα κέφι. Λόγω σχέσης με την κλασική, τρελαίνομαι για Πινκ Φλόιντ, Τζένεσις και συναφή. Πάντα βέβαια Μπιτλς, Ρόλινγκ Στόουνς της ψυχεδέλιας, Ανιμαλς (ακόμα και σήμερα!). Σε πιο ψαγμένα, Αμον Ντουλ, Ινκρέντιμπλ Στρινγκ Μπαντ. Αυτά για κάποιο στίγμα-ροκ.

psifio

• Sr. Member
Εντάξει, για το Ζάππα να το καταλάβω... Αλλά εκείνο το "Ούτε τον Κάπτεν Μπίφχαρτ έκανα κέφι" με σκότωσε... :Ο)

banned8

• Jr. Member
  • **
Πρέπει να λάβετε υπόψη σας ότι τον καιρό που πρωτοκυκλοφορούσε ο Κάπτεν Μπίφχαρτ (ο οποίος με περνάει κι εφτά χρόνια), τα ακούσματά μας ήταν πολύ λιτά, άρα κάποια πιο προγκρέσιβ πράγματα μάς ήταν λίγο δύσπεπτα. Να σημειώσω ότι όταν άκουγα, ας πούμε, Ανιμαλς στην επαρχία (Κρήτη) εκείνα τα χρόνια, έκανα κρα να βρω κάποιον να μοιράζεται τα μουσικά μου ενδιαφέροντα. Και στην Αθήνα, αν δεν ήταν ο Αργύρης, που είχε ανοιχτά αφτιά και γερή υποστήριξη από τον πατέρα του, να με μπάσει στα πιο βαθιά, θα ήμουν εντελώς απαίδευτος. Πού τώρα, που δεν προλαβαίνουμε ν' ακούσουμε αυτά που έχουμε... Τότε τρέχαμε στο Μοναστηράκι να βολευτούμε γιατί η αδηφαγία στη μουσική άδειαζε γρήγορα το πορτοφόλι.

psifio

• Sr. Member
Γιατί, τώρα η αδηφαγία στη μουσική γεμίζει το πορτοφόλι; Ξέρετε πόσο κοστίζουν τα βινύλια τη σήμερον ημέρα;

banned8

• Jr. Member
  • **

psifio

• Sr. Member
Υποκλίνομαι στο λογοπαίγνιο...  :ο)
και συμφωνώ, γι' αυτό εξάλλου μίλησα για αδηφαγία. Παρόλ' αυτά, αλλιώς είναι ν' ακούς μουσική από το πικάπ κι αλλιώς από το pc. Τα καλά βινύλια είναι όπως τα καλά βιβλία: τα μυρίζεις, τα χαϊδεύεις, τα περιποιείσαι, χαίρεσαι να τα βλέπεις... ενώ το mp3, τι μπορείς να το κάνεις;

(Πωπω, τι φετιχισμός είναι αυτός;)

banned8

• Jr. Member
  • **
Να το ακούσω...
Δεν έχω τέτοιους φετιχισμούς, τώρα πια ούτε με τα βιβλία! Για να μυρίζω, να χαϊδεύω, να περιποιούμαι και να βλέπω έχω μερικές εκατοντάδες (τουλάχιστον) άλλα.

What If ...?

• Jr. Member
  • **
Έλα σα(ρε)μάλι..., Μπήφχαρτ ακούω εγώ, εγώ, εγώ!
Μόλις παράγγειλα και το DVD Magic Band Live in Concert + Crow's Milk,
από το www.subdiva.com

Το καλύτερο ανεπίσημο site για τον Μπήφχαρτ
είναι το The Captain Beefheart Radar Station
http://www.beefheart.com/

« Last Edit: 03 Jul, 2005, 06:28:24 by Ilias P »

Search Tools