Αμπάς Κιαροστάμι, Close up

wings · 15 · 4093

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Πάω τώρα να αποτοξινωθώ λιγάκι ώστε να προετοιμαστώ για να δω (ξανά) λίγο αληθινό σινεμά (δυστυχώς και πάλι στην ΤιΒί). Close up του Αμπάς Κιαροστάμι στις 24.00 στην Ετ1.

Edit: Υπογραφή: Βαλ!

Ναι, αυτό του Καριοστάμι σκεφτόμουν να το δω κι εγώ. Το έχεις ξαναδεί;
« Last Edit: 10 Feb, 2007, 00:51:08 by wings »

Σουρπουίτσα

• Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • Whatevah...
Ναι, αυτό του Καριοστάμι σκεφτόμουν να το δω κι εγώ. Το έχεις ξαναδεί;
Ναι, Βίκυ, το είχα δει πριν αρκετά χρονάκια γύρω στα μεσάνυχτα σε ένα αφιέρωμα της δημόσιαςτηλεόρασης στον ιρανικό κινηματογράφο. Το θυμάμαι πολύ αμυδρά, αυτό που θυμάμαι πολύ καθαρά όμως είναι ότι μου είχε αρέσει πολύ. Αν αυτή τη στιγμή μπορείς να συντονιστείς με τους σχετικά αργούς ρυθμούς της ταινίας, να το δεις.
« Last Edit: 10 Feb, 2007, 01:48:53 by wings »
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Πάω. Αρχίζει.
« Last Edit: 10 Feb, 2007, 01:49:05 by wings »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Βαλ, αυτό όντως ήταν αληθινό σινεμά. Πολύ ωραία ταινία!

Για να μαθαίνουν οι πολλοί ότι οι σπουδαίες ταινίες γίνονται ακόμη και με πολύ πενιχρά μέσα.

Ευχαριστώ που την ανέφερες κι έτσι έκανα ένα καταπληκτικό διάλειμμα. :-)

σα(ρε)μαλι

• Hero Member
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Πολύ το βαραίνετε με την κουλτούρα σας, σε λίγο θ' αρχίσω να λέω ότι δεν βλέπω σκηνοθέτες, που το όνομά τους αρχίζει από Κ και τελειώνει σε ι, π.χ. Κιαροστάμι, Καουρισμάκι, Κογιανισκάκι (όχι, αυτό είναι ταινία!).
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Καλέ, ποια κουλτούρα; Μια απλή ταινία ήτανε χωρίς βαρύγδουπες έννοιες και περίεργο σενάριο.

Η απλή ιστορία ενός ανθρώπου είναι που σε μια στιγμή αδυναμίας παριστάνει ότι είναι κάποιος γνωστός σκηνοθέτης και ψιλοπαραμυθιάζει μια οικογένεια. Απλώς ο σκηνοθέτης βασίστηκε σε κάποιο πραγματικό περιστατικό και το γύρισε σε στιλ ντοκιμαντέρ με πολλή λιτότητα και ανθρωπιά.

Ο άνθρωπος είναι αυτή τη στιγμή ο κορυφαίος σκηνοθέτης του Ιράν. Η ταινία ήταν του 1989, δηλαδή από τις πρώτες του αλλά κυλούσε τόσο απλά και όμορφα που αξίζει να τη δεις.

σα(ρε)μαλι

• Hero Member
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Μα, μην με παίρνεις στα σοβαρά τέτοιες ώρες. Και ο Καουρισμάκι μου αρέσει και ο Κιαροστάμι (τουλάχιστον η μία ταινία που έχω δει). Απλώς, βλέπω τον μίστερ Φόλτι και μ' έχει πιάσει η βλακεία.
« Last Edit: 10 Feb, 2007, 03:22:28 by σα(ρε)μαλι »
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Ααααααααααα, είπα κι εγώ. Κάνε δουλειά σου τότε. :-))))))))))

Τι κάνει ο Άξελ;

Σουρπουίτσα

• Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • Whatevah...
Έτσι ακριβώς, Βίκυ! Χαίρομαι πολύ που σου άρεσε η ταινία... (και που άνοιξες νήμα ολόδικό μας να μπαίνουμε να αλωνίζουμε!)

Ήταν και για μένα μεγάλη η απόλαυση να τη βλέπω ξανά μετά από τόσα χρόνια και να ζωντανεύουν πάλι οι εικόνες της μέσα μου και να ανακινείται εκείνη η αίσθηση που μου είχε αφήσει όταν την είχα πρωτοδεί. Θυμάμαι ότι τις ταινίες εκείνου του αφιερώματος τις είχα δει όλες, ρουφούσα τις εικόνες τους σα σφουγγάρι. Ήταν η πρώτη φορά που έβλεπα ιρανικό σινεμά, ήμουν πολύ μικρή κι ήταν αποκάλυψη για μένα η αβίαστη ροή, η απλότητα των εκφραστικών μέσων, η αμεσότητα και ο ανεπιτήδευτος τρόπος με τον οποίο αποδίδεται η ανθρώπινη κατάσταση και ουσιαστικά ένας διαφορετικά εννοούμενος μοντερνισμός. Είχα κατενθουσιαστεί.

Η συγκεκριμένη ταινία με κέντριζε πάντα ακόμη περισσότερο λόγω της ιδιαιτερότητας του θέματός της και της παράδοξης ματιάς της (διάβαζε, προσωπική διαστροφή). Και γιατί έχω αδυναμία σε εκείνες τις στιγμές που η τέχνη (και οι άνθρωποι) στρέφει το βλέμμα "εντός", συστρέφεται και φτάνει στο παράδοξο σημείο να (νομίζει ότι μπορεί να) μιλάει για τα μέσα της χρησιμοποιώντας τα ίδια αυτά μέσα. Είναι ένα εγχείρημα στα όρια (της τέχνης και των ανθρώπων κατά περίπτωση) που πάντα εξάπτει το ζωηρό ενδιαφέρον μου [και τις εκ των υστέρων (πάντα!) θεωρητικοποιήσεις αυτού του ενδιαφέροντος και της κινηματογραφικής απόλαυσης].

Ακολουθεί η παραδοσιακή πλέον κριτική σύνοψη από το www.athinorama.gr για να πάρουν μια ιδέα και όσοι δεν έτυχε να δουν τη συγκεκριμένη ταινία.

CLOSE UP ***
Σινεφίλ, 1990 ( Έγχρ.), 100', ΝΕΜΑ-ΥΕ ΝΑ. Ιρανική ταινία του Αμπάς Κιαροστάμι, με τους Χοσεΐν Σαμπζιάν, Μοχσέν Μαχμαλμπάφ, Χασάν Φραζμάντ.
Ένας ασήμαντος τυπογράφος οικειοποιείται την ταυτότητα του γνωστού Ιρανού σκηνοθέτη Μοχσέν Μαχμαλμπάφ και πείθει μια μεσοαστική οικογένεια να χρηματοδοτήσει την υποτιθέμενη επόμενη ταινία του. Εμπνεόμενος από ένα αληθινό περιστατικό, ο Κιαροστάμι κάνει μια ταινία ανάμεσα στο ντοκιμαντέρ και το σινεμά της μυθοπλασίας. Πλησίασε τον αληθινό πρωταγωνιστή της ιστορίας και πήρε άδεια να κινηματογραφήσει τη δίκη του. Μετά την αθώωσή του ο αληθινός και ο ψεύτικος Μαχμαλμπάφ συναντιούνται για να επισκεφτούν το σπίτι της οικογένειας που εξαπάτησε ο κατηγορούμενος. Μια σκηνή γυρισμένη επίτηδες χωρίς πάθος, με απέριττα μέσα, που ωστόσο προσπαθεί να αποκαταστήσει κινηματογραφικά την αλήθεια για έναν άνθρωπο ο οποίος κατηγορήθηκε ως απατεώνας, αλλά τα πραγματικά του κίνητρα ήταν η τρελή αγάπη του για το σινεμά.

Edit: Χαχαχαχα! Μόλις διάβασα τα σχόλια σας περί κουλτούρας κι ήθελα να σπεύσω να ξεκαθαρίσω ότι η ταινία δεν είναι (ή καλύτερα, δεν έχει την πρόθεση να φαίνεται) ούτε "κουλτουριάρικη", ούτε "βαρειά" και σκοτεινή, μάλλον το αντίθετο, ακριβώς όπως τα λέει η Βίκυ. Απλά εμένα προσωπικά μου πατάει ένα κουμπί που γεννά σκέψεις κάπως ..."αναστοχαστικές". Όμως, ακόμη κι αν δεν πατούσε εκείνο το κατηραμένο το κομβίον, και πάλι θα την απολάμβανα για έεεεενα σωρό λόγους που ανέφερα και παραπάνω και που ανέφερε και η Βίκυ!
« Last Edit: 10 Feb, 2007, 03:54:17 by Vagab0nde »
W4tt4n4b3

σα(ρε)μαλι

• Hero Member
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Τι κάνει ο Άξελ;

Μια χαρά, μεγαλώνει επικίνδυνα. Σε λίγο θα γράφει στο φόρουμ, θα χορεύει Πόλκα, θα μου φτιάχνει τζιν τόνικ και θα μου τρώει τα λεφτά πριν τα πιω.

Ήταν η πρώτη φορά που έβλεπα ιρανικό σινεμά, ήμουν πολύ μικρή κι ήταν αποκάλυψη για μένα η αβίαστη ροή,

Καλέ, εσύ τότε ήσουν μικρότερη και από τον Άξελ, λες να τον βάζω να βλέπει Βάιντα για να μην κλαίει τ' απογεύματα; Και, φυσικά, φεύγω ήσυχα πριν ξυπνήσει ο Μουτζαχεντίν μέσα σας.

Σουρπουίτσα

• Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • Whatevah...
Καλέ, εσύ τότε ήσουν μικρότερη και από τον Άξελ
Μικρότερη απ' τον Άξελ δεν ήμουν, αλλά στην ηλικία του χειροκροτούσα μετά μανίας κάτι άξελ και διπλά τόλουπ που παρουσίαζε ο Κωστάλας (λέει η μαμά μου). Μας κάνει;

λες να τον βάζω να βλέπει Βάιντα για να μην κλαίει τ' απογεύματα;
Είναι απογευματινός τύπος, ε; Έρωτα το απόγευμα (όχι να κάνεις, να βάλεις στο dvd βέβαια!:)))) δοκίμασες; Μπορεί να είναι ρομερικός...

(Τις πολύ καθυστερημένες πλην ειλικρινείς ευχές μου, ευτυχή πατέρα, δεχτείτε: φαίνεται γλυκύτατος και τρισχαριτωμένος! Να είναι πάντα υγιής και χαμογελαστός, οπλισμένος με τις πιο ισχυρές δημιουργικές δυνάμεις.) :)
« Last Edit: 10 Feb, 2007, 03:54:45 by Vagab0nde »
W4tt4n4b3

σα(ρε)μαλι

• Hero Member
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Μας κάνει

Μας καααααάνει!

(Τις πολύ καθυστερημένες πλην ειλικρινείς ευχές μου, ευτυχή πατέρα, δεχτείτε: φαίνεται γλυκύτατος και τρισχαριτωμένος! Να είναι πάντα υγιής και χαμογελαστός, οπλισμένος με τις πιο ισχυρές δημιουργικές δυνάμεις.) :)

Ευχαριστώ πολύ.

Ρομέρ λες, ε; Φοβάμαι μήπως μου βγει κουλτουριάρης και ζητάει γαλλικά και πιάνο από προσχολική ηλικία.

auditor

• Hero Member
Μια χαρά, μεγαλώνει επικίνδυνα. Σε λίγο θα γράφει στο φόρουμ, θα χορεύει Πόλκα, θα μου φτιάχνει τζιν τόνικ και θα μου τρώει τα λεφτά πριν τα πιω.

(Τρανταχτά γέλια). Εγώ, φίλτατε, έκανα το πρώτο πανηγύρι όταν ξαπλωμένος ένα βράδυ σε κατάσταση προχωρημένης σήψης στον καναπέ είπα στον μεγάλο μου (τότε γύρω στα 5): "Πήγαινε σε παρακαλώ, Αχιλλέα μου, και φέρε μου μια μπίρα". Για να λάβω την απάντηση: "Να στην ανοίξω κιόλας, μπαμπά;"

Οπότε το τζιν τόνικ είναι σίγουρα κάτι πολύ πιο εξελιγμένο! (Τα λεφτά στα τρώει ήδη πριν τα πιεις).
Nick Roussos

stathis

• Hero Member

Εμ, όταν το παιδί ακούει Rain dogs και Russian dance από την κοιλιά της μάνας του, πώς ήθελες να βγει;

Σουρπουίτσα

• Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • Whatevah...
Ρομέρ λες, ε; Φοβάμαι μήπως μου βγει κουλτουριάρης και ζητάει γαλλικά και πιάνο από προσχολική ηλικία.
Όταν σου ζητήσει πουέντ να αρχίσεις να ανησυχείς. :)
W4tt4n4b3

Search Tools