Η γλώσσα της καταδίκης

psifio · 19 · 7102

psifio

• Sr. Member
Το είδατε αυτό;

Με διερμηνέα που δεν ήξερε αλβανικά δίκαζαν και καταδίκαζαν τους Αλβανούς μετανάστες επί δέκα χρόνια στη Θεσσαλονίκη. Το επιβεβαιώνει μια δικαστική απόφαση που εκθέτει διεθνώς τη χώρα μας.
Από το Ιό της Κυριακής

http://www.iospress.gr/ios2005/ios20050626.htm

σα(ρε)μαλι

• Hero Member
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Psifio, ροτείνω να ιδρύσουμε έναν ανθελληνικό σύλλογο αθεΐας. Πρώτο μας μέλημα να είναι η διακοπή πληρωμής φόρων που πηγαίνουν σε εξοπλιστικά προγράμματα, μπάτσους και παπάδες (αν τα βάλει κάποιος κάτω πόσο πληρώνει ο φορολογούμενος για όλα αυτά, το αποτέλεσμα θα είναι μάλλον ανατριχιαστικό). Τα έσοδά μας θα διατίθενται σε οργανώσεις προστασίας των δικαιωμάτων των μεταναστών. Πολύ με εξιτάρει η ιδέα.
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.

psifio

• Sr. Member
Δεν ανοίγω νέα θεματική ενότητα (ή κλωστή), γιατί θα το χαλάσω:
2726 Posts in 666 Topics by 666 Members
Latest Member: tan
Τι διαβολική σύμπτωση είναι αυτή; (σατανικό γέλιο)
« Last Edit: 29 Jun, 2005, 14:49:44 by psifio »

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Η ακόμη διαβολικότερη σύμπτωση είναι ότι αυτόν τον καιρό μεταφράζω ένα κείμενο που μιλάει για το "θηρίο" της αποκάλυψης και πολλά από τα σύμβολά του όπως και το 666...

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Σπύρο, μόλις τα εμπεδώσεις να μας κάνεις σεμινάριο.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Να σου πω την αλήθεια η επιχειρηματολογία τους είναι αρκετά καλή και βασίζεται σε χωρία της Αγίας Γραφής και αντιπαραβολή τους με το ιστορικό γίγνεσθαι. Δες τη σελίδα τους αν και απ', ό,τι βλέπω δεν έχει μπει ακόμη η ελληνική μετάφραση.
« Last Edit: 16 Jul, 2005, 16:55:08 by spiros »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Nαι, Σπύρο, έχεις δίκιο. Από μια σύντομη ματιά που έριξα, τα κείμενά τους είναι απλά, κατανοητά και με αρκετά λογικά επιχειρήματα. Να περιμένουμε να μας πεις πότε θα περάσουν την ελληνική μετάφραση, για να σε καμαρώσουμε;

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Δεν νομίζω να είναι και κανένα φοβερό λογοτεχνικό κείμενο που να απαιτεί ανάλογη μετάφραση, οπότε διάβασε καλύτερα το Αγγλικό!

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
OXI - εγώ θέλω να διαβάσω το δικό σου. Αν δεν ήσουν εσύ μάλλον δεν θα διάβαζα ούτε το αγγλικό. Άρα έδωσα παραγγελιά και περιμένω ενημέρωση.

Και ρώτα τον θείο, τι τους κάνω εγώ αυτούς που ξεχνάνε τις παραγγελιές μου. :-)

banned8

• Jr. Member
  • **
Με συγχωρείτε, αλλά ο Σπύρος πληρώθηκε (ελπίζω) για να το μεταφράσει. Εμένα ποιος θα με πληρώσει (και μάλιστα αδρά) για να το διαβάσω;;;

ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΤΟΥΣ ΠΡΟΦΗΤΕΣ ΤΗΣ ΒΙΒΛΟΥ!!! Νομίζω ότι είναι ή καραμπινάτοι απατεώνες ή επικίνδυνα ηλίθιοι!!!

Και αν είχα λεφτά, θα ήθελα να στείλω σε δίκη και κάθε επαγγελματία αστρολόγο!

Συμφωνώ με τον Αρκά:

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό μαζί σου. Ιδίως για τους αστρολόγους! Δυστυχώς, ελάχιστοι άνθρωποι διαθέτουν την ευφυΐα να πάνε σε ένα ψυχολόγο και -αν ποτέ φτάσουν- θα τους έχουν φάει τα λεφτά οι αστρολόγοι και λοιποί μάντεις.

Τι θα γίνει με σένα; Ξέχασα να σου φέρω και το κατάλληλο πρόγραμμα για να κάνεις μικρά jpg.
« Last Edit: 16 Jul, 2005, 21:10:23 by spiros »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Γιατί εσένα μόνον τα μεγάλα του jpeg σε πειράζουν; Το ότι θέλει λεφτά για να διαβάσει τις μεταφράσεις που κάνουν τα φιλαράκια του πού το βάζεις;

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Όπως σου είπα και προηγουμένως δεν θα τη συνιστούσα ιδιαίτερα ως λογοτεχνικό ανάγνωσμα - είτε την έκανα εγώ είτε κάποιος άλλος. Πιστεύω ότι η ποιότητα έχει ένα αντικειμενικό στοιχείο - πέρα από το αν έχει κάνει κάτι κάποιος γνωστός μας ή όχι.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Όπως και η παραδοπιστία, μπαρμπα-nickel :-)

Search Tools