The English Patient → Ο Άγγλος Ασθενής

Αλ. · 19 · 3458

Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Πρόκειται για την ταινία του Antony Minghella, ο Άγγλος ασθενής που βγήκε στις αίθουσες το 1996. Οι περισσότερες κριτικές που έχω διαβάσει είναι αρνητικές. Εγώ παρόλα αυτά την είδα για πρώτη φόρα στον κινηματογράφο και από τότε την έχω δει άλλες 5-6 φορές. Κάθε φόρα που θα την προβάλλει η τηλεόραση, θα μου μεταφέρει κάτι από την αρχική μαγεία της πρώτης εκείνης φοράς. Δε θα μπω στον κόπο να σχολιάσω τις κριτικές. Στην Ελλάδα καλά κρατεί ο κομπλεξισμός του τύπου "έχει πάρει όσκαρ η ταινία; τότε τη θάβω." Ο τρόπος που ο Μinghella δένει τους ήχους του παρόντος με τα flashback από το παρελθόν είναι καταπληκτικός. Πολλοί θεωρούν το θέμα της κλισέ...Αυτό συμβαίνει γιατί δεν έχουν καταλάβει ότι στον κινηματογράφο το σημαντικό δεν είναι τί θα πεις αλλά πώς θα το πεις...Πολύ δυνατή φωτογραφία και η μουσική με τα τοπία της ερήμου και της Β. Αφρικής. Ο τροπος που πλέκει ο Minghella το παρον με το παρελθόν και τις διαφορετικές ιστορίες των ανθρώπων στο χρόνο όπως και ο τροπος που τις τοποθετεί είναι για σεμινάριο. Όσοι αρέσκονται σε ταινίες τυπου Kill Bill, θα κουραστούν ή τη βρουν ανιαρή. Εγώ όμως που βαριέμαι απίστευτα ταινίες τύπου "Σκότωσε τον Μπιλυ (τον Σπορ Μπίλυ;)" τη θεωρώ κορυφαία ταινία...Εξαιρετικές ερμηνείες απο Ralph Fiennes, Juliette Binoche και Willem Dafoe...
Από τις αγγλόφωνες one of my favourite...
« Last Edit: 29 Dec, 2021, 16:20:37 by spiros »
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Αυτό συμβαίνει γιατί δεν έχουν καταλάβει ότι στον κινηματογράφο το σημαντικό δεν είναι τί θα πεις αλλά πώς θα το πεις...

Δεν το θεωρώ πιθανό αυτό. Μην τους θάβεις τόσο... ή μην τους διαβάζεις τόσο.
Η δικιά μου αγάπη, για όποιον δεν το έχει καταλάβει, είναι ο Roger Ebert. Ακομπλεξάριστος εντελώς, ευρύτατης μόρφωσης (απαραίτητο για να κάνεις σωστά τον κριτικό μιας τόσο πολύπλευρης τέχνης), με εξαιρετική πένα. Τον διαβάζω συχνά μόνο και μόνο για τη χαρά να τον διαβάσω. Και πάντοτε μετά την ταινία.
Με στεναχώρησε προχτές με τον Λαβύρινθο (4/4), αλλά του επιτρέπω να διαφωνούμε μια φορά στις δέκα :-}
Για τον Ασθενή, 4/4 (αν και δεν είναι από τα πιο σπουδαία κείμενά του).



manu

  • Newbie
  • *
    • Posts: 81
Στο Pan's Labyrinth του ντελ Τόρο αναφέρεστε;


Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Τους διαβάζω πάντα αλλα δεν τους δίνω και τόση σημασία...Απλώς ειδικά ορισμένοι στην Ελλάδα γράφουν για να γράφουν...
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Στο Pan's Labyrinth του ντελ Τόρο αναφέρεστε;

Αυτό ακριβώς. Νήμα δέκα σελίδων, αλλά οι (αρνητικές) εντυπώσεις σύσσωμου σχεδόν του κλιμακίου του translatum βρίσκονται στις τελευταίες σελίδες.

Αποδώ και κάτω.


Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Πάντως το θέμα του Άγγλου Ασθενή είναι συνδεδεμένο και με την ελληνική επικαιρότητα των τελευταίων ημερών... Imitation of life που λεει και ένα άσμα...
« Last Edit: 17 Feb, 2007, 02:41:37 by nickel »
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||


manu

  • Newbie
  • *
    • Posts: 81
χμ, μάλλον απογοητευτικά τα σχόλια για το Λαβύρινθο, τον οποίο περίμενα διακαώς να δω. Κρίμα, γιατί με τη "Ράχη του Διαβόλου" μας είχε δώσει δείγματα εξαιρετικών ικανοτήτων, τόσο σε ό,τι αφορά το εικαστικό μέρος της δουλειάς του όσο και σε ό,τι αφορά το χτίσιμο των χαρακτήρων του.


Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
χμ, μάλλον απογοητευτικά τα σχόλια για το Λαβύρινθο, τον οποίο περίμενα διακαώς να δω. Κρίμα, γιατί με τη "Ράχη του Διαβόλου" μας είχε δώσει δείγματα εξαιρετικών ικανοτήτων, τόσο σε ό,τι αφορά το εικαστικό μέρος της δουλειάς του όσο και σε ό,τι αφορά το χτίσιμο των χαρακτήρων του.
Αυτό δε σημαίνει ότι είναι κακή ταινία, ούτε ότι μπορεί να τη δεις και να μην εντυπωσιατείς. Είναι καθαρά υποκειμενικό ζήτημα η τέχνη.
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||


manu

  • Newbie
  • *
    • Posts: 81
Ναι, πράγματι. Και, ναι, έχω ούτως ή άλλως σκοπό να τη δω, παρόλο που έχω ακούσει διάφορα αρνητικά σχόλια από διάφορες πλευρές. Ωστόσο, αυτό που με τράβηξε ιδιαίτερα όταν είχα δει το τρέιλερ ήταν αυτή η ναϊφ γοτθική αμόσφαιρα που έμοιαζε να έχει - κάτι μεταξύ μπάρτον, dark comics  και γραφικών γιαπωνέζικου horror ηλεκτρονικού παιχνιδιού, η οποία μου φάνηκε άκρως δελεαστική. Υπήρχε όντως αυτή η ατμόσφαιρα ή οφειλόταν στο επιτυχημένο μοντάζ του τρέιλερ;


Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Δημιουργούσε κάποια ατμόσφαιρα στην αρχή ειδικα στο λαβυρινθο αλλά γινόταν οικεία μόλις περνούσε η ώρα. Δε θα τη χαρακτήριζα τοσο γοτθική. Πάντως η εικονα και η φωτογραφία του παραμυθενιου σκηνικού ήταν αρκετά καλή...Αναμένουμε εντυπώσεις...
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||


manu

  • Newbie
  • *
    • Posts: 81
Αναμένουμε, επίσης, με μεγάλη αγωνία "The Fountain", τη νέα ταινία του Αρονόφσκι.


Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Εγώ αναμένω το "Inland Empire" του Lynch, το οποίο θα έρθει στην Ελλάδα μάλλον απο φθινόπωρο...
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||


manu

  • Newbie
  • *
    • Posts: 81
Να υποθέσω ότι είσαι λιντσικ-ός (-ή;), κρίνοντας κι από το Lost Highway που περιφέρεις μες στο φόρουμ, ε;


Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Να υποθέσω ότι είσαι λιντσικ-ός (-ή;), κρίνοντας κι από το Lost Highway που περιφέρεις μες στο φόρουμ, ε;
Δεν περιφέρω εγώ αυτό, αλλά αυτό εμένα...
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||


manu

  • Newbie
  • *
    • Posts: 81
Σωστό, ολόκληρο Highway που να το σέρνεις; Παρεμπιπτόντως, "Deranged": διαχρονικά αγαπημένο κομμάτι.


 

Search Tools