Frank Miller's "300"

vkorkas · 21 · 4608

vkorkas

• Jr. Member
  • **
Τα έχουν ήδη πει άλλοι πριν από μένα (βλ. παρακάτω συνδέσμους)... Απλώς θα πω ότι αυτή την ταινία την προσμένουμε με πολλή ανυπομονησία! Για όσους ενδιαφέρονται, έχω συμπεριλάβει τα αυθεντικά άλμπουμ του Miller καθώς και τα δύο trailer της ταινίας που έχουν βγει μέχρι τώρα, για να πάρετε μία γεύση. Προσοχή μόνο γιατί τα αρχεία είναι αρκετά μεγάλα.

Wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/300_%28film%29

IMDB info: http://imdb.com/title/tt0416449/

Graphic novels (~80MB)
http://rapidshare.com/files/4371365/FM-300.rar

Teaser trailer (~10MB)
http://rapidshare.com/files/4371636/FM300-tease.mov

Theatrical trailer (~20MB)
http://rapidshare.com/files/16708022/300-TT.mpg
Terminology is a bit like snoring: everybody's doing it but very few people *know* they're doing it! (MR)

Αλ.

• Hero Member
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Πολλή προώθηση...Όποια πέτρα κι αν σηκώσεις βρίσκεις 300, δε γινόταν να είναι 300€. Από τα trailer που μου έχουν στείλει αλλά και από αυτά που έχω δει στον κινηματογράφο, το μόνο που μου άρεσει είναι ο τίτλος. Την πρώτη φορά που μου είπαν για 300 νόμισα ότι είναι κάποια ταινία για αγώνες ταχύτητας...Δυστυχώς έπεσα έξω...Τα trailer μου άφησαν μια αίσθηση χοντροκομμένη. Επίσης δεν ήξερα ότι οι Σπαρτιάτες πολεμούν α λα Matrix...Πάντως εντυπωσιακά γραφικά όπως και οι πανοπλίες...
« Last Edit: 08 Mar, 2007, 03:07:55 by w4tt4n4b3 »
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||

banned8

• Jr. Member
  • **
Για την περίπτωση που σας ενδιαφέρει η μουσική της ταινίας (βαριά χολιγουντιανή):

Code: [Select]
http://rapidshare.com/files/19771194/300_OST.zip.html

Πρωτέαs

• Hero Member
  • Χορέψετε, χορέψετε, παπούτσια μη λυπάστε!
Πολλή προώθηση...Όποια πέτρα κι αν σηκώσεις βρίσκεις 300, δε γινόταν να είναι 300€. Από τα trailer που μου έχουν στείλει αλλά και από αυτά που έχω δει στον κινηματογράφο, το μόνο που μου άρεσει είναι ο τίτλος. Την πρώτη φορά που μου είπαν για 300 νόμισα ότι είναι κάποια ταινία για αγώνες ταχύτητας...Δυστυχώς έπεσα έξω...Τα trailer μου άφησαν μια αίσθηση χοντροκομμένη. Επίσης δεν ήξερα ότι οι Σπαρτιάτες πολεμούν α αλ Matrix...Πάντως εντυπωσιακά γραφικά όπως και οι πανοπλίες...

Συμφωνώ! Έλεος με την αρχαία Ελλάδα πια! Όλες είναι χάλια! Έχουν αλλάξει τον αδόξαστο στα πρόσωπα/πράγματα/καταστάσεις. Οι αμερικανο-καφρο-ξένοι (και δε με νοιάζει ποιοι) μας έχουν πρήξει με αυτές τις τάχαμ'-τάχαμ' παραγωγές! Ξανά-μανά: Έλεος!
Το ότι κάποιοι ζουν στον ίδιο χώρο, δεν σημαίνει ότι ζουν και στον ίδιο χρόνο ή τουλάχιστον ότι βιώνουν τον χρόνο με τον ίδιο τρόπο. Αυτό δεν κάνει τον κόσμο χειρότερο, απλώς πιο πολύπλοκο. σα(ρε)μάλι

14.   Ναι, βεβαίως. Σων, φέρε τα λεφτά του Ανθόνιο.

σα(ρε)μαλι

• Hero Member
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Ρε παιδιά, ένα κόμικ του Φρανκ Μίλερ είναι. Δεν διεκδικεί καμιά ιστορική πιστότητα. Τεχνο-αναπαραστασιακή, στιλιζαρισμένη βία είναι. Ίσως σαν να παίζεις Doom III. Αν κάποιοι έχουν δεν το Sin City, θα καταλάβουν για τί πρόκειται. Δεν θα τη δω, γιατί δεν μου αρέσει η φρίκη που αναδίδει αυτού του είδους η βία, αλλά δεν πρόκειται να την κατηγορήσω για ιστορικά ατοπήματα. Αυτά ελάχιστα ενδιαφέρουν στο συγκεκριμένο κόντεξτ.   
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.

auditor

• Hero Member
Σωστά. Από τα τρέιλερ που έχω δει συμπεραίνω ότι η ταινία πέτυχε τον σκοπό της: είναι απόλυτα πιστή στο κόμικ του Μίλερ. Όλα τα άλλα είναι λόγια.
Nick Roussos

kapa18

• Sr. Member

Μόλις διάβασα την κριτική του Δανίκα. Χείμαρρος (με την κακή έννοια).
Ελπίζω τουλάχιστον να είναι αντάξιο του Sin City γιατί έχω ήδη πάρει εισιτήρια!

Αλ.

• Hero Member
Από τα trailer, το αποτέλεσμα το οπτικό είναι πολύ καλό, ωραία γραφικά και χρώματα αλλά δεν παύει σε ορισμένα σημεία να αποδίδει μια αμερικάνικη χοντροκομμένη αίσθηση. "Spartans, tonight we dine in hell" εμφανίζεται να λέει ο Λεωνίδας στους Σπαρτιάτες και σκέφτομαι, αν όντως έλεγε τέτοιες @@@ ο Λεωνίδας, τζάμπα το άγαλμα...(Ακολουθεί μεταφραστική σφήνα ή μαλλον σφηνάκι... Αλήθεια αν ήσασταν υποτιτλιστές το hell θα το μεταφράζατε ως "κόλαση" ή ως "Άδη";) Αφού πρόκειται για κομικ περισσότερο με μυθολογία και λογική σούπερ ηρώών θα έχει να κάνει. Οι ταινίες μυθοπλασίας το λέει και η λέξη είναι παραμύθια και όχι ταινίες τεκμηρίωσης, δηλαδή ντοκυμαντέρ. Για το τέλος μερικές εικόνες από την ταινία...

Πρωτέαs

• Hero Member
Ρε παιδιά, ένα κόμικ του Φρανκ Μίλερ είναι. Δεν διεκδικεί καμιά ιστορική πιστότητα. Τεχνο-αναπαραστασιακή, στιλιζαρισμένη βία είναι. Ίσως σαν να παίζεις Doom III. Αν κάποιοι έχουν δεν το Sin City, θα καταλάβουν για τί πρόκειται. Δεν θα τη δω, γιατί δεν μου αρέσει η φρίκη που αναδίδει αυτού του είδους η βία, αλλά δεν πρόκειται να την κατηγορήσω για ιστορικά ατοπήματα. Αυτά ελάχιστα ενδιαφέρουν στο συγκεκριμένο κόντεξτ.   
Σωστά. Από τα τρέιλερ που έχω δει συμπεραίνω ότι η ταινία πέτυχε τον σκοπό της: είναι απόλυτα πιστή στο κόμικ του Μίλερ. Όλα τα άλλα είναι λόγια.

Καλά όλα αυτά, ρε παιδιά, αλλά τους τέλειωσαν οι ιδέες και ανατρέχουν στη μυθολογία και ιστορία μας για να βγάλουν μια μπαρούφα χειρίστου είδους;;;; {(Δε διάβασα Δανίκα :-))))))}
Το ότι κάποιοι ζουν στον ίδιο χώρο, δεν σημαίνει ότι ζουν και στον ίδιο χρόνο ή τουλάχιστον ότι βιώνουν τον χρόνο με τον ίδιο τρόπο. Αυτό δεν κάνει τον κόσμο χειρότερο, απλώς πιο πολύπλοκο. σα(ρε)μάλι

Αλ.

• Hero Member
Δανίκα δε διαβάζεις απαραίτητα για να ενημερωθείς αλλά και για να γελάσεις με το ύφος...Οι μισές για να μην πω η πλειοψηφία των ταινιών που γυρίζονται στις ΗΠΑ, είτε βασίζονται σε κάποιο βιβλίο ή σε κάποιο γνωστό γεγονός-περιστατικό. Εκεί που θα βρείτε συχνότερα πρωτότυπες ιδέες ή τρόπους κινηματογράφισης, είναι σε ανεξάρτητες παραγωγές, αν μιλάμε για την Αμερική. Αλλά υπάρχουν και λαμπρές εξαιρέσεις και σε πιο εμπορικές παραγωγές. Πάντως αυτή η προσφυγή σε γνωστά ιστορικά πρόσωπα αλλά και γεγονότα, προδίδει μια μεγάλη έλλειψη δημιουργικής έμπνευσης. Ακόμα όμως και σε αυτές τις περιπτώσεις ο δημιουργός μπορεί να αφήσει τέτοια σφραγίδα που πολλές πρωτότυπες ταινίες ή ιδέες δεν κατάφεραν -παράδειγμαtα χαρακτηριστικά για μένα δύο ταινίες του 2005, Der Untergang (ελληνικός τίτλος, Η Πτώση του Oliver Hirschbiegel και το Nobody knows του Hirokazu Kore-eda).

banned8

• Jr. Member
  • **
Το αστείο με τις ταινιοκριτικές του Δανίκα (εδώ η συγκεκριμένη) γίνονται πάντοτε από ένα συγκεκριμένο πρίσμα: την ιδεολογία που έχει πλάσει μέσα στο κεφάλι του. Ποτέ δεν ενδιαφέρεται για το πόσο μπορεί να ευχαριστηθεί ο θεατής (π.χ. από τα εφέ, τη δράση, τη μουσική, οτιδήποτε), μόνο αν θα διαπαιδαγωγηθεί σωστά (πάντα σύμφωνα με την ιδεολογία που ο Δανίκας έχει πλάσει μέσα στο κεφάλι του). Γι' αυτό τον διαβάζω τακτικά (ανελλιπώς προ τρανσλάτουμ). Και μετά επιλέγω ταινία σύμφωνα μ' αυτά που γράφει ο Ebert.

Πρωτέαs

• Hero Member
Χάρτινη, χιτλερική πατσαβούρα! <----Δανίκας (να αγιάσει το στόμα του!)

Αλ.

• Hero Member
Επειδή το γράφει ο Δανίκας δε σημαίνει ότι είναι και έτσι. Μερικά πράγματα συμβαίνουν μόνο στο μυαλό ορισμένων ανθρώπων και συμβαίνουν μόνο και μόνο για να γράψουν κάτι...

Πρωτέαs

• Hero Member
Επειδή το γράφει ο Δανίκας δε σημαίνει ότι είναι και έτσι. Μερικά πράγματα συμβαίνουν μόνο στο μυαλό ορισμένων ανθρώπων και συμβαίνουν μόνο και μόνο για να γράψουν κάτι...

Εμένα, εδώ, με καλύπτει 100% ο μεσιέ Δανικάς! :-)

Αλ.

• Hero Member
Ας τη δούμε πρώτα και μετά συμφωνούμε και με το Δανίκα...

Search Tools