Frank Miller's "300"

vkorkas · 21 · 4607

andy

• Full Member
Θα συμφωνήσω με βατ, όντιτορ και σα(ρε)μαλι. Ταινίες σαν αυτήν δεν γυρίζονται με σκοπό να κάνουν κάποια ιστορική αναφορά, ούτε και θα έφτανε το μυαλο μου σε συγκρίσεις σαν εκείνες του Δανίκα. Νομίζω ότι απλά είναι άλλη μία από τις πάμπολλες μεταφορές κόμικ στον κινηματογράφο που επιχειρούνται τα τελευταία χρόνια, γιατί τους έχουν σωθεί οι πρωτότυπες ιδέες. Τώρα ότι εμάς μας πονάει να βλέπουμε την ιστορία μας να αποδίδεται φιλτραρισμένη μέσα από το χολυγουντιανό σύστημα, ναι, το καταλαβαίνω. Αλλά εδώ έχουμε μέχρι και δει ορθόδοξους παπάδες στην "Τροία"... στο κόμικ θα κολλήσουμε;
Έλα να πάμε στο νησί, η μάνα σου, εγώ κι εσύ...

kuv

• Newbie
  • *
  • Boy with Nails in His Eyes
Ο Δανίκας πρέπει να απομακρυνθεί, όχι από το σύνολο των κριτικών, αλλά από το gene pool. Διάβασα το άρθρο του και μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι- δεν ήξερα οτι κρύβει τόση παράνοια, ειλικρινά. Επίσης μου φαίνεται πάρα πολύ παιδικό κι άστοχο να χρησιμοποιεί ως επιχείρημα την προφορά ελληνικών ονομάτων... μεγάλο στράβωμα που το Xerxes προφέρεται 'Ζέρξις' και το Leonidas 'Λεονάιντας' κι εκεί πάνω βγάζει τη μισή χολή. Τουλάχιστον εφηβικό- αφού έτσι προφέρεται, τι να κάνουμε; Δεν είμαι γλωσσολόγος, ας πει κάποιος κάτι πάνω σε αυτό γιατί μου κάθισε πολύ περίεργα... 

EDIT: Για το 'Hell', σε ελληνικό κοινό θα μπορούσε πιστεύω ο μεταφραστής να δώσει ένα 'Αδης' για να γουστάρει ο ελληνάρας. Το 'Hell' πάντως, σε ένα mainstream κοινό καλώς δόθηκε έτσι- μην νομίζετε οτι όλος ο κόσμος γνωρίζει τι εστί Hades/Άδης. Πιο κουλό είναι οτι υπάρχει ένας σπαρτιάτης που λέγεται Στέλιος :Ρ Τέλος πάντων- ποιητική αηδία. Πάνω από όλα μην ξεχνάτε οτι όντως είναι μεταφορά από κόμικ με πολύ εικαστική και σουρεάλ διάθεση… οπότε θα πρέπει να δούμε από άλλο πρίσμα τα... περσοτρόλ, τα τέρατα και τις αλλόκοτες φιγούρες (εγώ απλά σκέφτομαι οτι έτσι τερατόμορφους θα τους έβλεπαν στην φαντασία τους οι Έλληνες, ως τέρατα και δαίμονες από μια μακρινή γη που έρχονται να τους υποδουλώσουν). Μην τρελαίνεστε, αλήθεια. :)

Φυσικά και θα το δω, απλά for fun. Οι υπόλοιποι ας δουν τους παλιούς 300 ή (ακόμα καλύτερα) ας πάνε στις Θερμοπύλες να επισκεφτούν τον τύμβο.
« Last Edit: 08 Mar, 2007, 16:56:26 by kuv »
Not all who wander are lost

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Φυσικά και θα το δω, απλά for fun. Οι υπόλοιποι ας δουν τους παλιούς 300 ή (ακόμα καλύτερα) ας πάνε στις Θερμοπύλες να επισκεφτούν τον τύμβο.

Πάντως, την τελευταία φορά που πήγα στον τύμβο, λείπανε κάμποσοι γιατί μόνο καμιά εκατοστή μου κάνανε χειραψία. Λέτε να τα γράφει λάθος η ιστορία για τους «παλιούς 300»; Και να σκεφτείς ότι δεν είχανε και Δανίκα τότε. Ούτε καν for fun...

mala

• Jr. Member
  • **
Μόλις γύρισα από την ταινία και πολύ απλά θα πω ότι μου άρεσε πάρα πολύ! Το τρέιλερ μου είχε φανεί too much και γενικά ήμουν προκατειλημμένη, ειδικά μετά την Τροία και τον Αλέξανδρο, που δεν μου άρεσαν καθόλου. Με άφησε, όμως, άφωνη η όλη σκηνοθεσία, καθώς και τα γραφικά και τα χρώματα και μου άρεσε ιδιαίτερα το πώς παρουσίασαν τον Λεωνίδα και τη γυναίκα του. Υπερβολική, ίσως, η απεικόνιση του Ξέρξη και των τεράτων, αλλά πέρα από αυτό, προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω τους παραλληλισμούς του Δανίκα. Τώρα, βέβαια, θεωρίες συνωμοσίας μπορούμε να δημιουργήσουμε και για τα στρουμφάκια, αν θέλουμε.
Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light...

nimatiks

• νηματώδης
  • Jr. Member
  • **
  • ...I'm just a man, still learning how to fall...
Τώρα, βέβαια, θεωρίες συνωμοσίας μπορούμε να δημιουργήσουμε και για τα στρουμφάκια, αν θέλουμε.

Φυσικά! Δεν έχετε ακούσει τις θεωρίες πάνω στη σχέση στρουμφοχωριού και ναρκωτικών;! (τα στρουμφόσπιτα είναι πολύχρωμα μανιτάρια...LSD?...)...

Α ρε στρουμφοπρεζόνια!
« Last Edit: 09 Mar, 2007, 04:20:11 by nimatiks »
..."The quicksand of life drags us
     Down into the circle
     One day. we might not catch you"...

mala

• Jr. Member
  • **
Φυσικά! Δεν έχετε ακούσει τις θεωρίες πάνω στη σχέση στρουμφοχωριού και ναρκωτικών;! (τα στρουμφόσπιτα είναι πολύχρωμα μανιτάρια...LSD?...)...

Α ρε στρουμφοπρεζόνια!

Τώρα που το λες.... Αχ, έπρεπε να το είχα φανταστεί! Ήμουν αθώο μικρό και δεν το κατάλαβα. Αλλιώς, μπορεί να έπαιρνα και τίποτα μπας και δω επιτέλους από κοντά τα στρουμφάκια! Μεράκι το είχα!
Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light...

Search Tools