Κατάληψη στην Εγνατία

Αλ. · 45 · 5034

Αλ.

• Hero Member
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Από τις 12 και κάτι, σήμερα το μεσημέρι και μέχρι τώρα λογικά (σύμφωνα με το πρόγραμμα της κατάληψης) πραγματοποιείται κατάληψη από φοιτητές και όχι μόνο, στην Εγνατία οδό στη Θεσσαλόνικη μπρόστά από τη θεολογική και την αίθουσα τελετών. Κατα τη διάρκεια της κατάληψης έγιναν συναυλίες και διάφορες άλλες δραστηριότητες, ως εκδήλωση διαμαρτυρίας απέναντι στη λεγόμενη εκπαιδευτική μεταρρύθμιση της κυβέρνησης.
Ακολουθούν μερικές φωτογραφίες που αναρτήθηκαν σε ιστοσελίδα...

« Last Edit: 21 Feb, 2007, 03:43:23 by w4tt4n4b3 »
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||

Αλ.

• Hero Member
Και μερικές ακόμη.

auditor

• Hero Member
Πφ, τεντυμπόηδες. Έναν Πάγκαλο θέλουν να τους συνετίσει. Δεν φτάνει που προέβησαν εις βανδαλισμούς και ερύπαναν την πρόσοψιν του πανεπιστημιακού των καταστήματος, διέκοψαν και την κυκλοφορία ίνα ακούσωσιν μουσικάς "γιε-γιε", εμποδίζοντας τους ευηπόληπτους πολίτας-κατόχους ιδιωτικής χρήσεως οχημάτων να προσέλθουσιν εις τας εργασίας των.
Αίσχος, λέγω! Τι κάμνει ο κύριος Νομάρχης;

Ε, Βασίλη;
Nick Roussos

mousafiris

• Sr. Member
  • Περικλής ο καλοκαιρινός
Δεν έχω καμιά αντίρρηση στις καταλήψεις σαν έκφραση διαμαρτυρίας. Οι φωτογραφίες όμως του ξεχαρβαλώματος του φράκτη δείχνουν ότι κάποιοι έχουν παρεξηγήσει την έννοια του όρου κατάληψη (sit in) και τη μπερδεύουν με την έννοια χουλιγκανισμός, καταστρέφω λόγω μίσους κλπ. Στο κάτω κάτω της γραφής η καταστροφή, τη συλλογική μας τσέπη και μόνο θα επιβαρύνει διότι έμμεσα εμείς (και τα ίδια τα παιδιά που είναι στη φωτογραφία) θα κληθούμε να πληρώσουμε για την αποκατάσταση του φράκτη αυτού.
We shall not cease from exploration
And the end of all our exploring
Will be to arrive where we started
And know the place for the first time.

observer

• Sr. Member
Αυτός ο φράχτης τοποθετήθηκε όταν ήμουν φοιτήτρια στη Θεσσαλονίκη, πριν καμιά εικοσαριά χρόνια. Μέχρι τότε υπήρχε ένα χαμηλό τοιχαλάκι. Φυσικά, δεν ήταν μια αθώα "αισθητική παρέμβαση". Θυμάμαι ότι ως μέλος της φοιτητικής κοινότητας αυτό το μάντρωμα με είχε ενοχλήσει σφόδρα. Φαίνεται ότι κάποιους σημερινούς φοιτητές εξακολουθεί να τους ενοχλεί.

auditor

• Hero Member
Αν αυτός ο φράχτης κοστίζει περισσότερο από το 1/1000 της μίζας που θα εισπράξει από το δεξί φτερό ενός F-δενξερωτί που αγοράζεται μόνο και μόνο για να εισπράξει ο μιζαδόρος, θα φάω το καπέλο μου.
Nick Roussos

mousafiris

• Sr. Member
Αν αυτός ο φράχτης κοστίζει περισσότερο από το 1/1000 της μίζας που θα εισπράξει από το δεξί φτερό ενός F-δενξερωτί που αγοράζεται μόνο και μόνο για να εισπράξει ο μιζαδόρος, θα φάω το καπέλο μου.

Θα συμφωνήσω μαζί σου Όντι, θα επιμείνω στην άποψη μου όμως ότι κανένας δεν έχει το δικαίωμα να προχωρεί σε βανδαλισμούς στο όνομα κάποιας ιδέας. Τώρα πως από τοιχαλάκι έγινε τοιχαλάκι με φράκτη από πάνω, δεν ξέρω. Ούτε ξέρω αν ήταν αισθητική παρέμβαση ή είχε άλλο λόγο, μάλλον αμφιβάλω πως ήταν. Αν όμως οι φοιτητές πρέπει να έχουν λόγο και στη τοποθέτηση καγκέλων αυτού του είδους, αυτό είναι άλλο θέμα. Ας το διεκδικήσουν. Αλλά πιστεύω πως υπάρχουν πολύ σοβαρότερα θέματα να διεκδικήσουν από το κάγκελο του ενός μέτρου. Και εγώ έχω βαρεθεί να πληρώνω τις καταστροφές στο όνομα κάποιας διεκδίκησης. Το αποτέλεσμα αυτής της νοοτροπίας θα είναι το blitzcrieg των ιδιωτικών πανεπιστημίων στο χώρο της παιδείας με όλα τα επάκόλουθα του. Και ας τρέχουνε τότε τα παιδιά για καταλήψεις. Nobody will care. Τέλος ας μην ξεχνάμε πως η κυβέρνηση περνάει το νομοσχέδιο τώρα διότι έχει στα χέρια της τις δημοσκοπήσεις που λένε: Προχωρήστε, φτάνει πια!!!

observer

• Sr. Member
Περί των βανδαλισμών: πιστεύω ότι οι βανδαλισμοί δεν έχουν χώρο στο φοιτητικό κίνημα. Φαντάζομαι ότι αυτοί που τους διαπράττουν είτε είναι πολύ σκληροπυρηνικοί και τους θεωρούν, ανοήτως κατά την άποψή μου, αντικρατική ή αντιεξουσιαστική πράξη είτε απλώς they let off some steam, κάκιστα και πάλι (ας πάνε στο γυμναστήριο). Κάποιοι άλλοι ίσως τους θεωρούν παράπλευρες απώλειες και δεν κάνουν τον κόπο να ασχοληθούν (εγώ, να πω την αμαρτία μου, προς τα εδώ κλίνω). Πάντως, είναι βέβαιο ότι έτσι οι φοιτητές χάνουν το δίκιο τους και εν τέλει δίνουν αφορμή να αποσπάται η προσοχή από την ουσία των διεκδικήσεών τους και να στρέφεται στις καταστροφές (όπως εδώ, καλή ώρα).

Αλ.

• Hero Member
    Νομίζω, για να μην πω ότι είμαι βέβαιος, ότι η κίνηση της αφαίρεσης του φράκτη αυτού έχει διττό νόημα. Πρώτον, συμβολικό, ότι το πανεπιστήμιο δεν είναι χωράφι, για να χρειάζεται περίφραξη και κάγκελα στους εξωτερικούς χώρους (δε μιλάμε για τα κτίρια) και δεύτερον, αισθητικό. Βέβαια, αν ο καθένας τώρα για λόγους αισθητικής προβαίνει σε επεμβάσεις με δική του πρωτοβουλία, τότε θα επικρατήσει το χάος. Υπάρχουν άλλες διαδικασίες που πρέπει να ακολουθηθούν. Στο πεδίο όμως του συμβολισμού, δεν πρόκειται για πράξη βανδαλισμού αλλά περισσότερο ακτιβισμού και διαμαρτυρίας. Συνεπώς, η αφαίρεση του φράκτη γίνεται για να προωθηθεί ένα μήνυμα.
   Βέβαια η κίνηση αυτή μπορεί να έχει κι άλλο νόημα. Το πανεπιστήμιο είναι ήδη μπάτε σκύλοι αλέστε(από το αλέθω;) και ότι τα κάγκελα, αφού δεν προσφέρουν τίποτα, δεν έχουν νόημα ύπαρξης.
   Ο καθένας επιλέγει τη δική του ανάγνωση και ερμηνεία.

mousafiris

• Sr. Member
Θα συμφωνήσω 100% μαζί σου Παρατηρήτρια μου. Το αποτέλεσμα μετράει όμως και το αποτέλεσμα είναι νάχει τούτη η κυβέρνηση (όχι ότι η άλλη θα έκανε κάτι καλλίτερο) στη τσέπη της το go ahead για να κάνει αυτό που θέλει. Τελικά, η παιδεία πληρώνει.

mousafiris

• Sr. Member
   ακολουθηθούν. Στο πεδίο όμως του συμβολισμού, δεν πρόκειται για πράξη βανδαλισμού αλλά περισσότερο ακτιβισμού και διαμαρτυρίας. Συνεπώς, η αφαίρεση του φράκτη γίνεται για να προωθηθεί ένα μήνυμα.

Ακτιβισμός που γίνεται με ενέργειες καταστροφής κινητών και ακινήτων που ανήκουν στο σύνολο και όχι στους φοιτητές μόνο. Δεν έχω δει την Green Peace ανατινάζει φαλαινοθηρικά!! Μπροστά μπαίνει για να τους εμποδίσει να χτυπήσουν τις φάλαινες.;-)))

sopherina

• Full Member
  • Η θάλασσα ήρθε ψαρεύοντας!
Πάντως, mousafiri, ένα σχόλιο για την ΑΙΤΙΑ του "βανδαλισμού" δεν βλέπω... Τόση ώρα για το κάγκελο μιλάμε.
Μήπως αν δεν υπήρχε και το κάγκελο δεν θα αναφερόμασταν ούτε στο ελάχιστο στην επικαιρότητα;
Μήπως τελικά ήταν ακτιβισμός και μάλιστα επιτυχημένος και απολύτως δικαιολογημένος;
« Last Edit: 21 Feb, 2007, 15:49:23 by sopherina »
"Δεν χρειάζονται επιχειρήματα για ν' αλλάξει ο κόσμος!" Ν.Π.

Αλ.

• Hero Member
Ακτιβισμός που γίνεται με ενέργειες καταστροφής κινητών και ακινήτων που ανήκουν στο σύνολο και όχι στους φοιτητές μόνο. Δεν έχω δει την Green Peace ανατινάζει φαλαινοθηρικά!! Μπροστά μπαίνει για να τους εμποδίσει να χτυπήσουν τις φάλαινες.;-)))
Ουτε βλέπω καμία ανατίναξη στην Εγνατία...Δεν τα κατέστρεψαν, τα έβγαλαν. Όποιοι τα θέλουν, μπορούν να τα ξαναβάλουν.
Νομίζω όμως ότι αυτή η αφαίρεση είχε κι άλλο νόημα, "αυτά τα κάγκελα δεν είναι καθόλου καλά, κοιτάξτε πόσο έυκολα βγαίνουν".
« Last Edit: 21 Feb, 2007, 15:55:46 by w4tt4n4b3 »

auditor

• Hero Member
Τι είναι βανδαλισμός; Αν κάποιοι πάρουν βραδιάτικα ένα σιδεροπρίονο και αρχίσουν να αφαιρούν επιλεκτικά μερικά από τα κάγκελα του Αβραμόπουλου για να μην εγκλωβίζονται οι γριες και τις πατάνε τα αυτοκίνητα, είναι βανδαλισμός; Η χαρούμενη και καλοσχεδιασμένη γκραφίτι φατσούλα στο γκρίζο ΚΑΦΑΟ στο λιμάνι του Πορτοχελίου είναι βανδαλισμός; Όταν οι διάφοροι πετάνε τα λεφτά μας για αηδίες, γιατί να μην έχουμε τουλάχιστον τη χαρά να τις διαλύσουμε (προσοχή, ξαναδείτε το μότο μου).
Παρακάτω, έχετε συνειδητοποιήσει τι σημαίνει πραγματικά όλη αυτή η ιστορία με τα άσυλα; Φαντάζεστε να επιτραπούν τα ιδιωτικά πανεπιστήμια και ο κάθε πανεπιστημιάρχης να πρέπει να δεχθεί το άσυλο στο μαγαζί του; Τι ωραία που βολεύει μια κατάργηση, ε;

Nick Roussos

mousafiris

• Sr. Member
Πάντως, mousafiri, ένα σχόλιο για την ΑΙΤΙΑ του "βανδαλισμού" δεν βλέπω... Τόση ώρα για το κάγκελο μιλάμε.
Μήπως αν δεν υπήρχε και το κάγκελο δεν θα αναφερόμασταν ούτε στο ελάχιστο στην επικαιρότητα;
Μήπως τελικά ήταν ακτιβισμός και μάλιστα επιτυχημένος και απολύτως δικαιολογημένος;

Τη φωτό με τα κάγκελα εγώ τη διάλεξα ανάμεσα στις άλλες to make my point. Οι άλλες που που ανεβοκατεβαίνουν τα ντουβάρια τις θεωρώ έκφραση ακτιβισμού. Όσο για την ΑΙΤΙΑ σοφερίνα, όλοι τη γνωρίζουμε και συμφωνώ μαζί τους. Στη καταστροφή δεν συμφωνώ διότι αποδυναμώνει τον ακτιβισμό τους και τον μετατρέπει σε βανδαλισμό ξένης περιουσίας.
Αν κοιτάξεις τα κάγκελα w4tt4n4b3, θα δείς ότι δεν έχουν βγει από τις θήκες τους και είναι έτοιμα να ξαναμπούν. Κάποια χρήματα θα χρειαστούν για το ίσιωμα τους κλπ. Και μένα κανένας από αυτούς δεν με ρώτησε αν θέλω να βάλω το χέρι στη τσέπη. Διάβασε δε το quote μου στο νήμα για τα renditions (έπρεπε να το ειχα βάλει εδώ) για να καταλάβεις ότι υπάρχει ένα θέμα επιλεκτικής αντιμετώπισης του τι είναι δημοκρατία που με ενοχλεί γενικά.
« Last Edit: 21 Feb, 2007, 18:09:31 by mousafiris »

Search Tools