Κατάληψη στην Εγνατία

Αλ. · 45 · 5072

σα(ρε)μαλι

• Hero Member
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Από τα σχόλια πάντως προκύπτει ξεκάθαρα ότι η δύναμη της εικόνας είναι πολύ μεγάλυτερη από τη δύναμη του λόγου.

Συμφωνώ απόλυτα μ' αυτό. Συνοψίζεται στη φράση: "the revolution will be televised" ή στην πολύ εύστοχη φωτογραφία για τον ανθωπολογικό τύπο του 21ου αι. που περιγράφει ο Μποντριγιάρ: Ένας τύπος να κάθεται μπροστά σε μια σβηστή τηλεόραση και κάποιοι να διαδηλώνουν κάτω από το μπαλκόνι του.

Πάντως, αν διαλυθεί ο δημόσιος χαρακτήρας του πανεπιστημίου και μαζί μ' αυτόν ο μη ιεραρχικός χώρος ελεύθερης διακίνησης ιδεών, δηλαδή η παραγωγή νέων τρόπων σκέψης και οπτικών και κυριαρχήσει η ιεραρχική εταιρική, ιεράρχική δομή του ιδιωτικού πανεπιστημίου - που βασίζεται σε πρόσωπα και όχι σε θεσμούς - και η διεκπεραιωτική μάθηση που συνεπάγεται, δύο τινά θα συμβούν: Σε καμιά πενηνταριά χρόνια θα πεθάνουμε από βαρεμάρα (για μας τους προνομιούχους του "πρώτου" κόσμου μιλάω) λόγω έλλειψης νέων παραστάσεων ή σε μια αυθόρμητη έκρηξη εμμένειας θα σπάσουμε όλους τους καθρέφτες και τις κάμερες της ομογενοποίησης και της αναπαράστασης (με τον τρόπο που στη Γαλλική Επανάσταση πυροβολούσαν τα ρολόγια - τώρα, έχουν αλλάξει οι συνθήκες και από την πειθαρχία έχουμε περάσει  στον έλεγχο) και θα περάσουμε από την άλλη.       
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.

banned8

• Jr. Member
  • **
Τέτοιος πεσιμισμός! Σε 50 χρόνια θα θριαμβεύει το ελεύθερο διαδικτυακό πανεπιστήμιο, κάτι σαν το open-source software, με παρακλάδια τα φόρουμ και τα ιστολόγια και ό,τι άλλο θα έχει σοφιστεί ο άνθρωπος ως τότε. Σιγά μη φυλακιστούν οι γνώσεις και οι ιδέες πίσω από τα κάγκελα.

F_idάνι

• Hero Member
Καλέ, τι λέτε; Σε 50 χρόνια ή που θα μας απασχολεί το τι θα πιούμε (αντί για νερό)  ή το τι θα κάψουμε (αντί για πετρέλαιo- εντάξει, αυτό το 'χουμε βρει, την πολιτική βούληση θα διεκδικούμε).

σα(ρε)μαλι

• Hero Member
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Σιγά μη φυλακιστούν οι γνώσεις και οι ιδέες πίσω από τα κάγκελα.

Οι σκέψεις και οι ιδέες, όπως γνωρίζεις, φυλακίζονται πίσω από τις διαφημιστικές κάμερες. Πεσιμισμός, όμως, καθόλου! Ακόμη κι αν ο χόμο σάπιενς σαπίσει, κάτι θα προκύψει. Η ύλη δεν σταματά να παράγει διαφορά.
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.

banned8

• Jr. Member
  • **
Να σου την πέφτει ένας anchorman, είναι δύσκολο. Να σου την πέφτουν μαζί τρία anchorpersons είναι πιο επώδυνο από το να σου την πέφτει μια ολόκληρη διμοιρία των ΜΑΤ μαζί.
(Εμπνευσμένο από τις ειδήσεις του Mega.)

zephyrous

• Hero Member
και από την πειθαρχία έχουμε περάσει στον έλεγχο

Μπαρμπα-Ζιλ, είσαι εδώ; :)

Σουρπουίτσα

• Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • Whatevah...
Να σου την πέφτει ένας anchorman, είναι δύσκολο. Να σου την πέφτουν μαζί τρία anchorpersons είναι πιο επώδυνο από το να σου την πέφτει μια ολόκληρη διμοιρία των ΜΑΤ μαζί.
(Εμπνευσμένο από τις ειδήσεις του Mega.)
Νίκο, μαζί σου! Τι τραμπούκοι είναι αυτοί; Είχα καιρό να παρακολουθήσω ειδήσεις στο Mega και τις θυμόμουν κατά τι πιο αξιοπρεπείς. Πήρα μεγάλη τρομάρα, το έχουν ξεφτιλίσει τελείως, κανένας σεβασμός στους προσκεκλημένους ή το θέμα τους...
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3

eirini

• Sr. Member
Και σκέψου ότι στο mega είναι από τους πιο ήσυχους... :))
If you cant appreciate what youve got, youd better get what you can appreciate. - Bernard Shaw

banned8

• Jr. Member
  • **
Δεν ξέρω αν θα τους ξανάστελνα σε σχολή δημοσιογραφίας, διότι ενδεχομένως τέτοια διδάσκουν σήμερα στις σύγχρονες σχολές – σίγουρα όμως θα τους έλεγα να ξαναδιαβάσουν κάποιον οδηγό καλής συμπεριφοράς. Βεβαίως, η μοναδική απάντηση είναι, όταν σε καλούν, να αρνείσαι, με μια ευγενική επιστολή που θα κοινοποιείς σε άλλα φιλόξενα μέσα. Ή, σηκώνοντάς τους τον τόνο και απαιτώντας να πάψουν να λατρεύουν το άκουσμα της φωνής τους.

eirini

• Sr. Member
Νίκο, τον τόνο πολλοί εσήκωσαν, το δίκιο του δε βρήκε ουδείς... (ψέματα, υπάρχει και η Κανέλλη).
« Last Edit: 22 Feb, 2007, 21:50:40 by eirini »
If you cant appreciate what youve got, youd better get what you can appreciate. - Bernard Shaw

auditor

• Hero Member
Δεν το είδα, αλλά φαντάζομαι τι θα έγινε.  Εδώ και χρόνια οι ειδήσεις μού προκαλούν εμετό.
Nick Roussos

F_idάνι

• Hero Member
Εγώ, ευτυχώς, δουλεύω την ώρα των ειδήσεων. Αλλά πήραν οι αισθητήρες μου το Λάλα να λέει σε μια εκπομπή (τα ακριβή του λόγια δεν τα θυμάμαι, όμως το νόημα το θυμάμαι ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ:-) ''Τι νομίζεις ότι θέλουν οι τηλεθεατές από την τηλεόραση; Να βλέπουν αμφιβόλου ποιότητας θεάματα, ώστε, μετά την κούραση της δουλειάς να έχουν κάτι να βλέπουν και να λένε '' Βρε, τους μαλάκες.....''.

mousafiris

• Sr. Member
  • Περικλής ο καλοκαιρινός
Δεν ξέρω αν θα τους ξανάστελνα σε σχολή δημοσιογραφίας, διότι ενδεχομένως τέτοια διδάσκουν σήμερα στις σύγχρονες σχολές – σίγουρα όμως θα τους έλεγα να ξαναδιαβάσουν κάποιον οδηγό καλής συμπεριφοράς. Βεβαίως, η μοναδική απάντηση είναι, όταν σε καλούν, να αρνείσαι, με μια ευγενική επιστολή που θα κοινοποιείς σε άλλα φιλόξενα μέσα. Ή, σηκώνοντάς τους τον τόνο και απαιτώντας να πάψουν να λατρεύουν το άκουσμα της φωνής τους.

Η απουσία της λάμψης μου είμαι σίγουρος πως ήταν αισθητή δυο μέρες.;-))) Τι να κάαααανουμε χάλασε το υποβρύχιο καλώδιο του ΟΤΕ...! I'm back δριμύτερος.
Εγώ πάντως δεν θα τους ξαναέστελνα σε σχολή δημοσιογραφίας διότι εκεί μόνο οδηγό μεγαλομανίας διαβάζουν, οπότε είναι χάσιμο χρόνου. Εξ άλλου αυτή καθαυτή η σχολή είναι φούσκα σ'αυτό το τόπο. Πάντως όσες φορές με έχουν καλέσει έχω αρνηθεί με γλυκό χαμόγελο. Δεν σφάξανε!
We shall not cease from exploration
And the end of all our exploring
Will be to arrive where we started
And know the place for the first time.

banned8

• Jr. Member
  • **
Εσύ, Γιώργο, ξέρεις πού να πηγαίνεις μουσαφίρης.

mousafiris

• Sr. Member
  • Περικλής ο καλοκαιρινός
Εσύ, Γιώργο, ξέρεις πού να πηγαίνεις μουσαφίρης.
Αποφεύγω τις κακοτοπιές και φοβάμαι μην σιχτηρήσω κανένα καλόπαιδο...
We shall not cease from exploration
And the end of all our exploring
Will be to arrive where we started
And know the place for the first time.

Search Tools