dandelion clock -> πάππος, κλέφτης

tuna · 13 · 42445

tuna

• Newbie
  • *
Ξέρει κανείς πώς λέγεται στα ελληνικά αυτό το φυτό που μόλις το φυσάς διαλύεται;
« Last Edit: 24 Nov, 2014, 20:22:16 by spiros »

Pink Panther

• Hero Member
  • Τσα!
"Κλέφτη" δεν το λέγαμε ή κάνω λάθος. Ξέρω δεν είναι επιστημονική ονομασία αλλά...
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις

manu

• Newbie
  • *
Εννοείς αυτά που αποκαλούσαμε "κλέφτες" όταν ήμαστε μικροί;

Κάτσε, ψάχνω τα αρχεία μου, το είχα συναντήσει κάποτε σε ένα γαλλικό κείμενο και το είχα βρει.

banned8

• Jr. Member
  • **
Η επίσημη ονομασία για τον «κλέφτη» είναι πάππος.

Πάπυρος:
πάππος: λοφίο ή στεφάνη από λεπτοφυές και μαλλώδες χνούδι που αναπτύσσεται στο άκρο τών σπερμάτων ορισμένων φυτών της οικογένειας τών συνθέτων και μετά την ωρίμαση τού καρπού διασπείρεται από τον άνεμο και λειτουργεί σαν αλεξίπτωτο, εξασφαλίζοντας έτσι τον πολλαπλασιασμό τού είδους, γνωστό σήμερα και με την κοινή ονομασία κλέφτης («γραίας ἀκάνθης πάππος ὥς φυσώμενος», Σοφ.)

manu

• Newbie
  • *
Ναι, κι εγώ έτσι το είχα βρει, αλλά με ένα -π ("πάπος"). Τσέκαρα και το βιβλίο που έχει εκδοθεί και η επιμελήτρια δεν προσέθεσε δεύτερο -π (όχι ότι λέει και τίποτα αυτό, δηλαδή...)
« Last Edit: 06 May, 2017, 22:20:46 by spiros »

banned8

• Jr. Member
  • **
Απαραιτήτως με δύο «π». Τα έχουμε κρατήσει στον «παππού» (όπως επίσης λέγαμε τον «κλέφτη»), θα τα απλοποιήσουμε στον παππού του παππού;

tuna

• Newbie
  • *
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Nickel, ανεκτίμητη όπως πάντα η προσφορά σου (ίσως καταχρηστική η χρήση του 'όπως πάντα' από μια καινούρια σαν εμένα, αλλά δεν θέλει πολύ κανείς για να το διαπιστώσει).

manu, δεν ξέρω αν θα χρησιμοποιήσω τελικά τον 'πάππο'  αντί του 'κλέφτη', αλλά αν το κάνω λέω να του βάλω δύο π. Μοιάζει πιο επίσημος έτσι.

banned8

• Jr. Member
  • **
Όπως άλλωστε κάποια στιγμή θα πρέπει να αποφανθούμε για τον «τόνο / τόννο».

tuna

• Newbie
  • *
Όπως άλλωστε κάποια στιγμή θα πρέπει να αποφανθούμε για τον «τόνο / τόννο».

Ο δικός μου θέλει ένα 'ν'. Του άλλου, του εύσωμου και ψαρίσιου, του πάνε πιο πολύ τα δύο.

auditor

• Hero Member
Βρε Παιδιά! Αυτό είναι το λαγόχορτο ή σκούλος ή δενξερωτί άλλο το είπαμε! Σε μικρότερο μέγεθος την ίδια όψη έχει και ο ταραξάκος ή πικραλίδα (εξίσου νόστιμο, Νικ-ελ), ενώ σε ακόμα πιο μικρή βερσιόν ο "πάππος" αυτός εμφανίζεται και στον ζωχό.
« Last Edit: 22 Feb, 2007, 17:05:15 by auditor »
Nick Roussos

F_idάνι

• Hero Member
Και στο τσίκορι. Και σε όλα τα ραδίκια. Αλλά, ''πάππος'', είναι ο τύπος του σπόρου, ο οποίος απαντά σε πολλά ραδίκια.
(Εγώ ''κλέφτη'' το ξέρω, πάντως.)

auditor

• Hero Member
Ναι, μωρέ, βαριόμουν να κάνω έντιτ το μήνυμα. Κι εγώ κλέφτη το ήξερα πάντα. Και ναι, όλα τα ραδικοειδή τον έχουν (βοηθά να τα αναγνωρίζουμε κιόλας). Απλώς επί χρόνια νόμιζα ότι το dandelion, δηλαδή η πικραλίδα ή ταραξάκος, ήταν το μεγάλο-μεγάλο, αυτό που λέμε λαγόχορτο ή σκούλο ή ....
« Last Edit: 06 May, 2017, 22:21:43 by spiros »
Nick Roussos

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
dandelion clock
The white seed head of a dandelion after flowering.
A children's amusement in which the number of puffs needed to blow the filamentous achenes from a dandelion is supposed to tell the time.
https://en.wiktionary.org/wiki/dandelion_clock

dandelion clock
The downy spherical seed head of a dandelion.
https://en.wikipedia.org/wiki/Taraxacum

Οι καρποί του είναι αχαίνια με φτερωτό έμμισχο πάππο σχηματίζουν λεπτές σφαιρικές ταξικαρπίες, οι οποίες διαλύονται με την παραμικρή πνοή του ανέμου. Χαρακτηριστικό γνώρισμα του γένους είναι ότι σχηματίζονται σπέρματα χωρίς γονιμοποίηση.
Το ταραξάκο αναφέρεται και ως πικραλίδα εξαιτίας της λακτοπικρίνης (lactupircin) που είναι υπεύθυνη για την πικρή του γεύση.
https://kentromeletisarxaiasthourias.wordpress.com/2013/11/19/taraxacum-officinale-%CF%80%CE%B9%CE%BA%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%CE%B4%CE%B1-%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BE%CE%AC%CE%BA%CE%BF/

λοφίο ή στεφάνη από λεπτοφυές και μαλλώδες χνούδι που αναπτύσσεται στο άκρο τών σπερμάτων ορισμένων φυτών της οικογένειας τών συνθέτων και μετά την ωρίμαση τού καρπού διασπείρεται από τον άνεμο και λειτουργεί σαν αλεξίπτωτο, εξασφαλίζοντας έτσι τον πολλαπλασιασμό τού είδους, γνωστό σήμερα και με την κοινή ονομασία κλέφτης («γραίας ἀκάνθης πάππος ὥς φυσώμενος», Σοφ.)
πάππος
« Last Edit: 24 Nov, 2014, 20:26:36 by spiros »

Search Tools