δρομική τοιχοποιία -> stretcher bond, running bond

spaceoddity

• Hero Member
για άλλη μια φορά έπεσε στα χέρια μου τεχνική περιγραφή, αλλά θαρρώ πως είναι η πρώτη φορά που κάνω ολόκληρο το "πακέτο" της περιγραφής (από έργα πολιτικού μηχανικού μέχρι και ηλεκτρολογικά/μηχανολογικά/ασθενή ρεύματα/πυρασφάλεια κλπ.) από τότε που συμμετέχω στο φόρουμ. Είναι μια καλή ευκαιρία να δώσουμε στο λαό μαζεμένη τη βασική ορολογία, που δεν υπάρχει που-θε-νά (και να την έχω κι εγώ μαζεμένη σε μια μεριά for future reference, μιας και δεν είμαι του trados και πρέπει να ανοίξω γύρω στα 20 αρχεία να ψάξω). Θα πέσουν πολλά ακόμη, ξεκινώ με την τοιχοποιία. Η δρομική τοιχοποιία είναι αυτή που χρησιμοποιείται κατεξοχήν στα εσωτερικά χωρίσματα, και την έχω αποδώσει με διάφορους τρόπους στο παρελθόν... περιμένω τις ιδέες σας και το συζητάμε:-)))))
« Last Edit: 25 Feb, 2007, 02:14:00 by spiros »

banned8

• Jr. Member
  • **
Πάπυρος:
(νεοελλ.) (φρ.) α) «δρομικός λίθος ή πλίνθος»· αυτός που κατά την οικοδόμηση τοποθετείται με την επιμηκέστερη πλευρά προς τον τοίχο· β) «δρομικός τοίχος»· ο τοίχος στον οποίο οι λίθοι ή οι πλίνθοι είναι διατεταγμένοι κατά τον πιο πάνω τρόπο· γ) «δρομική στρώση» ή «δρομικό χτίσιμο»· αυτό που αποτελείται από δρομικούς λίθους ή πλίνθους

stretcher bond, running bond

https://en.wikipedia.org/wiki/Brickwork

elena petelos

• Hero Member
  • Qui ne dit mot consent.
Kαι πάλι γλυκούλι σχηματάκι...

banned8

• Jr. Member
  • **
Γλύκα! Τρελαίνομαι για εικονογράφηση στα γλωσσικά νήματα.

Παρατηρήσεις:
1. Παίζε λίγο το Brightness/Contrast για να μην έχουν οι εικόνες αυτή τη σκουράδα του σκάνερ.
2. Αγάπησε το http://imageshack.us/

elena petelos

• Hero Member
  • Qui ne dit mot consent.
:)))
1. Δεν είναι το δικό μου το μηχανηματάκι σάρωσης. Δεν... σάρωσα εγώ. :) Αλλά μερσί.
2. Το αγαπώ. Αλλά να το αγαπώ και για 33KB; Άντε καλά, να το αγαπώ. :)

banned8

• Jr. Member
  • **
Αλλά να το αγαπώ και για 33KB;

Φασούλι το φασούλι, το γεμίσαμε του Σπύρου το σακούλι.

Search Tools