Lost In Translation - Sofia Coppola

inertia · 20 · 4155

inertia

• Sr. Member
Αρχίζει, ΤΩΡΑ! Αγαπημένη...
« Last Edit: 28 Feb, 2007, 21:15:16 by nickel »
Nobody puts Baby in a corner!

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou

progvamp

• Hero Member
Πολύ καλό! Το έχω σε σιντί, το κατέβασα πρόσφατα.

Η Σκάρλετ Γιόχανσον είναι απ'τις αγαπημένες μου ηθοποιούς. Όπου κι αν παίζει, τα σπάει! :P Χθες βράδυ, την είδα και στον ύπνο μου, dunno why... :s

auditor

• Hero Member
Η Σκάρλετ Γιόχανσον είναι απ'τις αγαπημένες μου ηθοποιούς. Όπου κι αν παίζει, τα σπάει! :P Χθες βράδυ, την είδα και στον ύπνο μου, dunno why... :s

Εγώ τη βλέπω συχνά στον ύπνο μου (and I know why... ίσως εκείνο το κύλισμα στα χωράφια στο Match Point)
Nick Roussos

manu

• Newbie
  • *
Εγώ τη βλέπω συχνά στον ύπνο μου (and I know why... ίσως εκείνο το κύλισμα στα χωράφια στο Match Point)

Άλλη μία απόδειξη της ικανότητας του Γούντι Άλεν να μεταμορφώνει ένα αδιάφορο κοριτσάκι next door σε γυναίκα-μούσα! Αμάν πια με αυτή τη Γιόχανσον, τι έχετε πάθει όλοι;!

stathis

• Hero Member
Άλλη μία απόδειξη της ικανότητας του Γούντι Άλεν να μεταμορφώνει ένα αδιάφορο κοριτσάκι next door σε γυναίκα-μούσα! Αμάν πια με αυτή τη Γιόχανσον, τι έχετε πάθει όλοι;!
Πες τα, ρε Τατιάνα! Σιγά την πατσαβούρα!!

(Αστειεύομαι, όντι μου...)

auditor

• Hero Member
Παιδιά, αν η άποψή μας για ταινίες είναι καθαρά προσωπική, φανταστείτε τι παίζει με την άποψή μας για τις γυναίκες (ή τους άνδρες, αναλόγως φύλου ή προτιμήσεων). Εμένα, ας πούμε, η Μπελούτσι δεν με τρελαίνει. Ή, μάλλον, να το θέσω αλλιώς: τρελάθηκα όταν την πρωτόδα, αλλά "βαρέθηκα" γρήγορα την ομορφιά της. Κάτι που δεν μου συμβαίνει π.χ. με τη Σάρον Στόουν (κι ας υποτίθεται ότι επισήμως δεν μου αρέσουν οι ξανθιές) ή με την Κίρα. Αν βάλω τη Γιόχανσον στο μικροσκόπιο μπορεί να τη βγάλω πατσαβούρα. Έλα, όμως, που κάτι μέσα μου με γαργαλάει σαν τη βλέπω!
Nick Roussos

stathis

• Hero Member
Έφτασε λοιπόν ο καιρός να φτιαχτεί child board Favourite actresses. Με moderator τον mauditor φυσικά.

Αλ.

• Hero Member
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Το trailer αυτης της ταινίας με απέτρεψε από το να τη δω. Μου προκάλεσε μια αίσθηση ότι δεν πρόκειται για κάτι άξιο λόγου αλλά για κάτι τετριμμένο ή τέλος πάντων όχι κάτι φρέσκο.
Πάντως η τελευταία ταινία της Κοπολα δεν πρέπει να βγήκε καν στις ελληνικές αίθουσες. Στη θεσσαλονίκη πάντως δεν ήρθε. Από αυτό και μόνο κρίνω τί εντύπωση έκανε η προηγούμενη ταινία της.
Πάντως είναι από τις λόγες ταινίες που οι απόψεις είναι τοσο αντικρουόμενες. Θα τη δω κάποια στιγμή για να επιλέξω και εγώ στρατόπεδο...
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||

inertia

• Sr. Member
Το trailer αυτης της ταινίας με απέτρεψε από το να τη δω. Μου προκάλεσε μια αίσθηση

Ε, μα έπρεπε να δεις το της ταινίας καλύτερα...
Nobody puts Baby in a corner!

stathis

• Hero Member

Ε, μα έπρεπε να δεις το της ταινίας καλύτερα...
:)))
Μεταξύ σοβαρού κι αστείου, για μένα άξιζε μόνο η αρχή και το τέλος της ταινίας... Η αρχή για οφθαλμοφανείς λόγους, και το τέλος για το υπέροχο Just like honey. Για το ενδιάμεσο, θα πω μόνο ότι με απογοήτευσε. Ειδικά από τη στιγμή που η προηγούμενη ταινία της Κόπολα, το Virgin suicides, μου είχε αρέσει πάρα πολύ. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι έχω βρει μόλις έναν ή δύο ανθρώπους που απογοητεύτηκαν κι εκείνοι από το Lost in translation, ενώ το υπόλοιπο 99% θεωρεί ότι ήταν φοβερή ταινία...
(Νατάσα, σου χρωστούσα κριτικούλα για το Lost in translation εδώ και μήνες αν θυμάσαι, στο νήμα "Μουσική από ταινίες".)

ΥΓ: Πέρα από την πλάκα και το οφθαλμόλουτρο, βρίσκω πολύ ενδιαφέρον κινηματογραφικά να αρχίζει μια ταινία με ένα τέτοιο πλάνο (ζουμ στο μοβ βρακάκι και το αντίστοιχο περιεχόμενο της Σκάρλετ Γιόχανσον). Μου θυμίζει αυτό που γράφει κάπου ο Χρήστος Βακαλόπουλος για τις "Ακυβέρνητες πολιτείες", νομίζω στην "Υπόθεση μπεστ σέλλερ", ότι "μόνο ο Τσίρκας θα μπορούσε να αρχίσει μια τριλογία με την εικόνα μιας γκόμενας που κοιμάται και της τρέχουν σάλια από το μισάνοιχτο στόμα" (παράθεση από μνήμης).

nimatiks

• νηματώδης
  • Jr. Member
  • **
  • ...I'm just a man, still learning how to fall...
:)))
Μεταξύ σοβαρού κι αστείου, για μένα άξιζε μόνο η αρχή και το τέλος της ταινίας... Η αρχή για οφθαλμοφανείς λόγους, και το τέλος για το υπέροχο Just like honey. Για το ενδιάμεσο, θα πω μόνο ότι με απογοήτευσε. Ειδικά από τη στιγμή που η προηγούμενη ταινία της Κόπολα, το Virgin suicides, μου είχε αρέσει πάρα πολύ. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι έχω βρει μόλις έναν ή δύο ανθρώπους που απογοητεύτηκαν κι εκείνοι από το Lost in translation, ενώ το υπόλοιπο 99% θεωρεί ότι ήταν φοβερή ταινία...
(Νατάσα, σου χρωστούσα κριτικούλα για το Lost in translation εδώ και μήνες αν θυμάσαι, στο νήμα "Μουσική από ταινίες".)

ΥΓ: Πέρα από την πλάκα και το οφθαλμόλουτρο, βρίσκω πολύ ενδιαφέρον κινηματογραφικά να αρχίζει μια ταινία με ένα τέτοιο πλάνο (ζουμ στο μοβ βρακάκι και το αντίστοιχο περιεχόμενο της Σκάρλετ Γιόχανσον). Μου θυμίζει αυτό που γράφει κάπου ο Χρήστος Βακαλόπουλος για τις "Ακυβέρνητες πολιτείες", νομίζω στην "Υπόθεση μπεστ σέλλερ", ότι "μόνο ο Τσίρκας θα μπορούσε να αρχίσει μια τριλογία με την εικόνα μιας γκόμενας που κοιμάται και της τρέχουν σάλια από το μισάνοιχτο στόμα" (παράθεση από μνήμης).

98%...Και εμένα μου άρεσε ιδιαίτερα η μουσική (Kevin Shields!) και ο Bill Murray φυσικά...Το σενάριο όμως είμαι μέτριο...
..."The quicksand of life drags us
     Down into the circle
     One day. we might not catch you"...

FoReIgNeR

• Sr. Member
Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι έχω βρει μόλις έναν ή δύο ανθρώπους που απογοητεύτηκαν κι εκείνοι από το Lost in translation, ενώ το υπόλοιπο 99% θεωρεί ότι ήταν φοβερή ταινία...

Count me in !!!
Περίμενα πώς και πώς να τη δω πέρισυ και απογοητεύτηκα. Κρίμα γιατί είχε όλα τα φόντα να επιτύχει ... (άρα το ποσοστό των ενθουσιασμένων πάει στο 97%)
And my heaven is wherever you are ...

F_idάνι

• Hero Member
Εντάξει, τώρα μπορώ να εκδηλωθώ :-)

Ήθελα πολύ να μου αρέσει η ταινία. Τη νοίκιασα εντελώς ευνοϊκά προκατειλημμένη.
Ε, την πρώτη φορά, κοιμήθηκα στη μέση.
Την ξανανοίκιασα, επειδή το ίδιο έχω πάθει πολλάκις. Ξανακοιμήθηκα.
3 φορές κοιμήθηκα στην ίδια ταινία. Εγώ, που δεν κοιμάμαι ούτε με Αγγελόπουλο (ακόμη κι αν... παραδοθώ, δηλαδή, ονειρεύομαι τη συγκεκριμένη ταινία, οπότε δεν πιάνεται).

Μάλλον δεν κατάλαβα το βαθύτερο επίπεδο της ταινίας. Τι άλλο να πω...

Αλ.

• Hero Member
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Μάλλον δεν κατάλαβα το βαθύτερο επίπεδο της ταινίας. Τι άλλο να πω...
Νομίζω το κατάλαβες...ήταν υπνοσεντόν και με πλάκωσε το υπνο-σεντόνι...
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||

Search Tools