Πλανήτης "ΔΗΜΟΣΙΟ"

spaceoddity

• Hero Member
Βίκυ να σου απαντήσω στα γρήγορα για την παραμεθόριο (δεν προλαβαίνω για πολλά, είχα να διορθώσω και διαγωνίσματα τριμήνου, σε λίγες μέρες δίνουμε βαθμούς στο γυμνάσιο για το δεύτερο τρίμηνο. Θα ανοίξω και ένα νήμα με τα μαργαριτάρια που μου έγραψαν, ειδικά ένα είναι ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ:-))))))
Το σύστημα διορισμού που ισχύει τώρα είναι: προκήρυξη ΑΣΕΠ παράλληλα με Ενιαίο Πίνακα. Το 60% των θέσεων που προκηρρύσονται πάνε μέσω διαγωνισμού ΑΣΕΠ, το 40% πάει μέσω Ενιαίου (εκεί μπαίνει ο καθηγητής που αποκτά έστω και μια ώρα προϋπηρεσίας). Υπάρχουν και οι περιφημοι "τριανταμηνίτες" που για κάποιο λόγο που μου διαφεύγει διορίζονται αυτοδικαίως μέχρι και φέτος, αν δεν κάνω λάθος. ΟΠΟΤΕ το σύστημα ευνοεί όσο κι αν φαίνεται παράξενο τους νέους: αυτοί έχουν μόλις βγει από τα πανεπιστήμια, μεγάλωσαν μεσα στα φροντιστήρια από το δημοτικό, και έχουν κάθε διάθεση να συνεχίσουν το βιολί για μερικά χρόνια ακόμα. Πάνε λοιπόν και τα σκάνε στου Μπόνα και στου Alexander's, ετοιμάζονται για ΑΣΕΠ, και με την πρώτη, δεύτερη (τρίτη κλπ) περνάνε. Όταν συμπληρώνεις τη δήλωση, στανταρ συμπληρώνεις τα ΠΑΝΤΑ: παραμεθόρια, δυσπρόσιτα, όλο το ντουνιά. Μόλις διοριστείς, πας στην επαρχία, και μετά προφασίζεσαι ότι λόγο, ότι μέσο έχεις και δεν έχεις για να πάρεις απόσπαση για Αθήνα (Θεσσαλονίκη, Πάτρα... αστικό κέντρο πάντως) Με αποτέλεσμα π.χ. πολλά νησιά στη (παραμεθόριο) Δωδεκάνησο να μην έχουν όλες τις ειδικότητες, και τα γραφεία να βρίθουν... και αυτό ισχύει ανεξαρτήτως ηλικίας του διοριζόμενου, και μάλιστα πιο πολύ κόπτονται οι νέοι για την απόσπαση (όλο και κάποιο γκόμενο, γκόμενα, φαντάρο, κάτι τεσπα θα έχουν). Ο μεγάλος που θα ζητήσει απόσπαση θα έχει και σοβαρούς λόγους (σύζυγο και δυο παιδιά σε άλλη πόλη). Ο πιτσιρικάς για μένα, θα πρέπει να κάτσει και να σκάσει εκεί που διορίστηκε κατά τη γνώμη μου. Εγώ πρέπει να είμαι η ΜΟΝΗ νεοδιόριστη στο Νομό που δεν κοιτάζει πίνακες για μορια μεταθέσεων (ως γνήσια χωριάτισσα, διορίστηκα στο χωριό μου:-))))))

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Εντάξει, εγώ μιλάω για την εποχή που ακόμα ίσχυε η επετηρίδα.

Συμφωνώ ότι πρέπει να πηγαίνουν εκεί που τους διορίζουν οι καινούριοι.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

Chris

• Full Member
Η δική μου (πικρή) επαγγελματική εμπειρία στο δημόσιο ήταν το καλοκαίρι του '97 στις κρατήσεις θέσεων της ΟΑ. Είχα προσληφθεί με 8μηνη σύμβαση (άντεξα μόνο τους 3 μήνες) και με πάρα πολλές πιθανότητες να γίνω μόνιμη. Εφυγα τρέχοντας όταν ένας γιατρός από το Τζάνειο έψαχνε απεγνωσμένα θέση για ασθενή του που έπρεπε να χειρουργηθεί στο Λονδίνο και είχε απελπιστεί, τη στιγμή που συγγενείς και φίλοι υπουργών (και όχι μόνο) ταξίδευαν με προκλητική ευκολία ακόμα και προς τους πιο περιζήτητους προορισμούς. Και έχω να θυμηθώ ένα σωρό αδικίες, αγενείς συμπεριφορές και άρνηση να κάνουν στοιχειωδώς τη δουλειά τους, μόνιμοι υπάλληλοι με το 4πλάσιο (!!!) μισθό από τον δικό μου. Προς το τέλος, είχα επίσης βεβαιωθεί ότι ο λόγος που προσλαμβανόμασταν οι εποχικοί ήταν για να κάθονται πιο άνετα οι μόνιμοι κατά τους καλοκαιρινούς μήνες και όχι οι πραγματικές ανάγκες της εταιρίας.
« Last Edit: 02 Mar, 2007, 16:08:11 by Chris »
supergirls don't cry

auditor

• Hero Member
Το πρόβλημα με τις αποσπάσεις δεν βασανίζει μόνο την παιδεία, αλλά σχεδόν κάθε νευραλγικό χώρο. Το δράμα είναι ότι το σχολείο (η μονάδα, η κλινική, το κέντρο κ.ο.κ) φαίνεται στα χαρτιά να έχει το προσωπικό που προβλέπεται, άρα δεν προγραμματίζονται μεταθέσεις για εκεί. Δύο παραδείγματα: το ένα ο στρατός. Όταν στο τέλος της θητείας μου βρέθηκα στο ΓΕΣ, ο λόχος Φρουρών δεν έβγαινε ΠΟΤΕ έξω. Οι άνθρωποι βρίσκονταν στην Αθήνα και έπαιρναν υπηρεσιακό για να κάνουν έναν ντους στο σπίτι τους. Δηλαδή βαρούσαν υπηρεσίες γύρω στα 40 άτομα, επί δυνάμεως 300. Τα ίδια χάλια στο τάγμα ΓΕΕΘΑ. 15 άνθρωποι έκαναν υπηρεσίες, επί συνόλου, ξέρω γω, μπορεί και 500. Το δεύτερο -- και τραγικό -- έχει να κάνει με διάφορα ιδρύματα για παιδιά με ειδικά προβλήματα κλπ. Γίνονται οι διαγωνισμοί καλύπτονται οι θέσεις και την άλλη μέρα το τάδε και ο δείνα με την ειδικότητα την κάνει με απόσπαση και μένουν τα παιδάκια να τα φροντίζουν 2-3 ήρωες (ή μη έχοντες βίσμα).
Nick Roussos

Αλ.

• Hero Member
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Ανήκω σ' αυτούς που τέλειωσαν το πανεπιστήμιο στα 21 τους (γιατί κέρδιζαν χρονιά) και δεν κατάλαβα ποτέ γιατί το ελληνικό κράτος δεν εκμεταλλεύεται τη φρεσκάδα στις γνώσεις και την ηλικία, αλλά και τη διάθεση που έχει ένας νέος άνθρωπος μόλις 21-22 χρονών, και δεν τον διορίζει αμέσως στις παραμεθόριες περιοχές που παρακμάζουν και φθίνουν χωρίς δασκάλους, αλλά τον κρατάει να σιτέψει. Ειλικρινά πιστεύω ότι τελικά επιδιώκουν και κάνουν το παν για να ενισχύσουν την παρακμή της ελληνικής επαρχίας.
Υπάρχει κάποιο όριο ηλικίας για τις εξετάσεις στον ΑΣΕΠ; Μου φαίνεται οτι η πλειοψηφία των φορτσάτων αποφοίτων δε θέλουν να διοριστούν στην παραμεθόριο. Γνωρίζω ορισμένες περιπτώσεις χωρίς να αποτελούν στατιστικό δείγμα, που δείχνουν μια τάση τουλάχιστον.
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Βατ., αναφερόμουν στους απόφοιτους της γενιάς μου και πριν το ΑΣΕΠ. Τώρα πια δεν γνωρίζω τις υπάρχουσες τάσεις.

Να προσθέσω ότι δεν ξέρουν τι χάνουν που δεν θέλουν να πάνε στις παραμεθόριες περιοχές (αλλά αυτό είναι άλλο μείζον θέμα) και να επαναλάβω για μια ακόμα φορά ότι Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα, άντε κι η Θεσσαλονίκη.
« Last Edit: 02 Mar, 2007, 20:40:22 by wings »

Αλ.

• Hero Member
Ελλάδα είναι ό,τι προβάλλεται στην τηλεόραση. Κατά το "είμαι είδηση, άρα υπάρχω".
Υπό αυτήν την οπτική, που, είτε είναι επικρατούσα είτε όχι, είναι υπαρκτή, η παραμεθόριος είναι Ελλάδα μόνο όταν την επισκέπτονται οι κάμερες.
Πάντως η ζωή εκεί έχει και πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα, ανάλογα με τις προτιμήσεις καθενός.

spaceoddity

• Hero Member
Υπάρχει κάποιο όριο ηλικίας για τις εξετάσεις στον ΑΣΕΠ; Μου φαίνεται οτι η πλειοψηφία των φορτσάτων αποφοίτων δε θέλουν να διοριστούν στην παραμεθόριο. Γνωρίζω ορισμένες περιπτώσεις χωρίς να αποτελούν στατιστικό δείγμα, που δείχνουν μια τάση τουλάχιστον.

Δες το αμέσως προηγούμενο post μου για τη στάση των νέων και φορτσάτων απέναντι στην ελληνική παραμεθόριο... δυστυχώς, και το έχω δει σε πάρα πολλές περιπτώσεις. Με το που θα διοριστούν, η πρώτη τους έγνοια είναι το πως θα την κάνουν, ανεξάρτητα του αν τον αμέσως προηγούμενο χρόνια σταυρούς στους αγίους κάνανε να διοριστούν κι ας ήταν στην Άνω Πέρα Ραχούλα. Αυτό εγώ το λέω αχαριστία. Γι'αυτό οι αναπληρωτές/ωρομίσθιοι σε δυσπρόσιτα σχολεία παίρνουν διπλά μόρια για τον πίνακα των αναπληρωτών (δηλαδή για να έχουν περισσότερες πιθανότητες να ξαναπάνε αναπληρωτές τον επόμενο χρόνο... αν ίσχυε αυτό και για να διοριστούν μόνιμοι, ε όλη η κοινότητα των υποψήφιων εκπαιδευτικών θα γινόταν για 2, 3 και παραπάνω χρόνια λάτρεις της extreme ελληνικής υπαίθρου)

mousafiris

• Sr. Member
  • Περικλής ο καλοκαιρινός
Να προσθέσω κάτι και εγώ από την εμπειρία μου στο δημόσιο. Θετική εμπειρία, έτσι για να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου και να είμαι πνεύμα αντιλογίας κάπου, κάπου. Μια φορά κι’ ένα καιρό, όταν υπηρετούσα στη πρεσβεία μας στη Ουάσιγκτον, είχα την ευθύνη για τη κάλυψη του Κογκρέσου και του Ελληνικού lobby. Μετά την Τουρκική εισβολή στη Κύπρο, είχε κατατεθεί για ψηφοφορία στη Γερουσία η πρόταση περί embargo αποστολής όπλων στη Τουρκία (τελευταίο βήμα προς την υλοποίηση του), γεγονός στο οποίο αντιδρούσε μετά μανίας ο Kissinger. Εκτός λοιπόν από τις πιέσεις του Ελληνικού lobby (μόνη φορά στην ιστορία που μπόρεσε να έχει μια φωνή and a coherent line of action), έτρεχα και εγώ να πείσω Γερουσιαστές να ψηφίσουν υπέρ. Έφτανα λοιπόν και συστηνόμουνα “George Levidis” σ’ αυτούς που δεν γνώριζα. Άρχισα να βλέπω ότι πολλοί από αυτούς δεν πιάνανε ολόκληρο το Levidis και πιάνανε μόνο το μισό “Levi”. Levi απ’ εδώ, Levi απ’ εκεί, διαπίστωνα πως ανοίγανε πόρτες δύσκολες για τις θέσεις μας τότε. Έφερα τη κουβέντα λοιπόν σ’ ένα φίλο Γερουσιαστή και αφού σκέφτηκε λίγο μου λέει: “ Μήπως νομίζουν πως είσαι Εβραίος και γι’ αυτό σ’ ακούνε;” Τότε συνειδητοποίησα τη δύναμη του Εβραϊκού lobby Αμερική και από εκείνη τη στιγμή συστηνόμουνα με το full όνομα μου, αλλά έτρωγα κάπως τη τελευταία συλλαβή “dis”. Αποτέλεσμα, κατάφερα να γυρίσω περίπου τους 20 Γερουσιαστές που κάτω από άλλες συνθήκες δεν θα μας υποστήριζαν διότι ούτε καν ήξεραν κατά που πέφτει η Κύπρος ή η Ελλάδα και ούτε είχαν πάρει χαμπάρι ότι είχε γίνει κάπου, κάποια εισβολή και σίγουρα υπό άλλες συνθήκες, θα ψήφιζαν υπέρ των θέσεων που προωθούσε το lobby του Kissinger, σαν αντάλλαγμα σε κάποια υπόσχεση της κυβέρνησης. Γενικά έτσι δουλεύουν εκεί οι ψηφοφορίες. Give and take. Αποτέλεσμα, ο νόμος πέρασε από τη Γερουσία, σταμάτησε η αποστολή όπλων και έτριζε τα δόντια  του ο Kissinger. Τώρα βέβαια θα μου πείτε τι σχέση έχουν όλα αυτά με το Δημόσιο και γιατί δεν τα γράφω όλα αυτά στο νήμα “Americans are NOT stupid”; Θα μπορούσε άνετα να μπει εκεί, αλλά ήθελα να σημειώσω ότι υπάρχουν περιπτώσεις και στο δημόσιο που μπορείς να προσφέρεις ουσιαστικά. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν έφυγα τρέχοντας και δεν το έχω μετανιώσει ποτέ.   
We shall not cease from exploration
And the end of all our exploring
Will be to arrive where we started
And know the place for the first time.

auditor

• Hero Member
Θα ήθελα να ξεκαθαρίσω κάτι, που νομίζω το πιστεύουμε όλοι μας. Αν δεν υπήρχαν έστω κάποιοι στο Δημόσιο που κάνουν τη δουλειά τους καλά και ευσυνείδητα, η χώρα θα είχε πάει (εντελώς) στον διάολο εδώ και πολλές δεκαετίες. Παιδιά, θα τα ξαναπώ για τον τύπο στη ΔΟΥ μου: 3 λεπτά για έκδοση μπλοκ και ΜΕ ΧΑΜΟΓΕΛΟ. Ένα μόνο παράδειγμα ήταν αυτό. (Και δεν μπορώ ποτέ να ξεχάσω πώς φερόταν ο πατέρας μου, χρόνια υπάλληλος της ΔΕΗ -- ώρες-ώρες νόμιζα ότι ήταν δικό του μαγαζί. Στο μεγάλο μπλακάουτ [πότε ήταν, ξέχασα κιολας] σηκώθηκε ενώ ανάρρωνε από έμφραγμα για να πάει να βοηθήσει -- και τον διαολόστειλαν πίσω). Ξέρω, πολλά μας πονάνε, ειδικά όταν μας αγγίζουν προσωπικά. Και πολλά πρέπει να αλλάξουν. Ας αποφεύγουμε όμως τα μαζικά σταυρώματα. (Ιδίως όταν ξεκινάνε από τα κωλοκάναλα. Θυμάστε πριν από κάτι χρόνια που έγινε ένα έγκλημα από κάποια γυναίκα η οποία συν τοις άλλοις εργαζόταν και ως μεταφράστρια; "Μεταφράστρια δολοφόνο" την ανέβαζαν "μεταφράστρια δολοφόνο" την κατέβαζαν. Δεν τολμούσα να πω τι δουλειά κάνω.)
Έχετε καμιά αμφιβολία ότι κατά καιρούς το κράτος βάζει στην μπούκα κάποιους και αμολάει τα φερέφωνά του (ανδρείκελα και γυνείκελα) στα ΜΜΕ για να συκοφαντούν ολόκληρες κατηγορίες εργαζομένων (βασισμένοι, βέβαια, σε υπαρκτά περιστατικά). Δεν έχετε καταλάβει ότι εδώ και καιρό σειρά έχει η εκπαίδευση;
Και θα το ξαναπώ. Ας μην υπάρχουν ψευδαισθήσεις ότι τα ίδια φαινόμενα δεν παρατηρούνται στον ιδιωτικό τομέα. Εκεί, μάλιστα, είναι που σου ανάβουν τα λαμπάκια παραπάνω. Αν σας πω τι μου συνέβη στην πρώτη τράπεζα όπου εργαζόμουν θα φρίξουν τα μπετά.
Ένα χέρι βοήθειας και συμπαράστασης, ένα χαμόγελο στον κάθε φιλότιμο που βοηθά να υπάρχουμε. Και απαξίωση και σκατά στους χαμένους, στα μούτρα τους!
Nick Roussos

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Θυμάστε πριν από κάτι χρόνια που έγινε ένα έγκλημα από κάποια γυναίκα η οποία συν τοις άλλοις εργαζόταν και ως μεταφράστρια; "Μεταφράστρια δολοφόνο" την ανέβαζαν "μεταφράστρια δολοφόνο" την κατέβαζαν. Δεν τολμούσα να πω τι δουλειά κάνω.)

[off topic] Μη λες τέτοια εδώ μέσα. Έχουμε και τον Σπύρο που μας φλόμωσε στις ερωτήσεις για τα δισκοπρίονα... [/off topic]

F_idάνι

• Hero Member
ήθελα να σημειώσω ότι υπάρχουν περιπτώσεις και στο δημόσιο που μπορείς να προσφέρεις ουσιαστικά. 

Θα ήθελα να ξεκαθαρίσω κάτι, που νομίζω το πιστεύουμε όλοι μας. Αν δεν υπήρχαν έστω κάποιοι στο Δημόσιο που κάνουν τη δουλειά τους καλά και ευσυνείδητα, η χώρα θα είχε πάει (εντελώς) στον διάολο εδώ και πολλές δεκαετίες.
........
Και πολλά πρέπει να αλλάξουν. Ας αποφεύγουμε όμως τα μαζικά σταυρώματα.
............
Δεν έχετε καταλάβει ότι εδώ και καιρό σειρά έχει η εκπαίδευση;
Και θα το ξαναπώ. Ας μην υπάρχουν ψευδαισθήσεις ότι τα ίδια φαινόμενα δεν παρατηρούνται στον ιδιωτικό τομέα.
............
Ένα χέρι βοήθειας και συμπαράστασης, ένα χαμόγελο στον κάθε φιλότιμο που βοηθά να υπάρχουμε.

Λοιπόν, εγώ συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω.
Ο πλανήτης ''ΔΗΜΟΣΙΟ'' (όπως και άλλοι πλανήτες) αντιπροσωπεύει σε μεγάλο βαθμό την κοινωνία που ζούμε, με τα θετικά και τα αρνητικά της. Και, όπως βλέπω, οι περισσότεροι έχουμε παραθέσει δείγματα και των δύο.
Πείτε με και αφελή, αλλά κατά τη γνώμη μου ''the bottom line is to be a decent person. The way my grandmother used to be''.
Το να επιβιώσεις είναι ένα σοβαρό θέμα, και ένα επίσης σοβαρό θέμα είναι τι έχει ο καθένας να προσφέρει πέραν της επιβίωσής του.
Ξαναπείτε με αφελή, αλλά, επειδή μιλάμε για εκπαίδευση (ή μήπως όχι μόνο;), ο πλανήτης ''ΔΗΜΟΣΙΟ'' είναι ο πλανήτης που αφήνουμε (ή όχι) παρακαταθήκη στα παιδιά μας.

mousafiris

• Sr. Member
  • Περικλής ο καλοκαιρινός
Πείτε με και αφελή, αλλά κατά τη γνώμη μου ''the bottom line is to be a decent person. The way my grandmother used to be''.

Εγώ fidanaki θα συμφωνήσω μ' όλη μου τη ψυχή σ' αυτό που λες. Τότε, είσαι καλά με τον εαυτό σου και τούτο είναι σε τελική ανάλυση η πεμπτουσία της ζωής.
We shall not cease from exploration
And the end of all our exploring
Will be to arrive where we started
And know the place for the first time.

auditor

• Hero Member
Ξαναπείτε με αφελή, αλλά, επειδή μιλάμε για εκπαίδευση (ή μήπως όχι μόνο;), ο πλανήτης ''ΔΗΜΟΣΙΟ'' είναι ο πλανήτης που αφήνουμε (ή όχι) παρακαταθήκη στα παιδιά μας.

Και όχι μόνο. Και ξέρουμε πολύ καλά ότι η εκπαίδευση δεν τελειώνει μέσα στο σχολείο. Και είμαι βέβαιος ότι όσοι βρισκόμαστε εδώ το εφαρμόζουμε έμπρακτα. Γι' αυτό ελπίζουμε ότι τα παιδιά μας δεν θα βγουν κάφροι, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες κάποιων. Επειδή ως γονιός παίζω ακόμα στις μικρές κατηγορίες και επειδή με ελάχιστες εξαιρέσεις έχω μέχρι στιγμής πέσει σε καλούς και φιλότιμους δασκάλους, έχω να καταθέσω ότι ένα τεράστιο ποσοστό παιδιών καταφθάνει "κατεστραμμένο" στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση (και στο ποσοστό αυτό ελάχιστα είναι τα παιδιά των μεταναστών). Όλοι έχουμε ευθύνη για την εκπαίδευση.
Nick Roussos

Αλ.

• Hero Member
O πλανήτης "Δημόσιο" δε διαφέρει πολύ από τον υπόλοιπο πλανήτη "Γε(λ)λάδα".

Search Tools