Πλανήτης "ΔΗΜΟΣΙΟ"

paraskevi

• Sr. Member
Κάπως έτσι μάλλον προσλαμβάνει προσωπικό το δημόσιο:

Τοποθετεί περίπου 100 τούβλα με κάποια συγκεκριμένη σειρά σ'ένα κλειστό δωμάτιο με ανοιχτό παράθυρο. Μετά στέλνει 2 με 3 υποψήφιους στο δωμάτιο και κλείνει την πόρτα.
Τους αφήνει μόνους, και γυρίζει μετά από 6 ώρες να αναλύσει την κατάσταση:

Εάν οι υποψήφιοι μετράνε τα τούβλα, τους βάζει στο λογιστήριο.
Εάν τα ξαναμετράνε, τους βάζει στον εσωτερικό έλεγχο.
Εάν τα έχουν κάνει όλα τελείως χάλια, τους βάζει στο μηχανολογικό.
Εάν κανονίζουν να βάλουν τα τούβλα με κάποια περίεργη σειρά, τους βάζει στο σχεδιασμό.
Εάν πετάνε τα τούβλα ο ένας στον άλλον, τους βάζει στο επιχειρησιακό τμήμα.
Εάν κοιμούνται, τους βάζει στην ασφάλεια.
Εάν σπάνε τα τούβλα σε κομμάτια, τους βάζει στη μηχανογράφηση.
Εάν κάθονται και δεν κάνουν τίποτα, τους βάζει στη διαχείριση ανθρωπίνων πόρων - προσωπικό.
Εάν λένε ότι έχουν δοκιμάσει διάφορους συνδυασμούς, αλλά δεν έχει μετακινηθεί ούτε ένα τούβλο, τους βάζει στις πωλήσεις.
Εάν έχουν ήδη φύγει, τους βάζει στο μάρκετινκ.
Εάν κοιτάνε έξω από το παράθυρο, τους βάζει στο στρατηγικό-μακρόπνοο σχεδιασμό.
Και τέλος, εάν μιλάνε μεταξύ τους και δεν έχουν κουνήσει ούτε ένα τούβλο, τους δίνει συγχαρητήρια
και τους βάζει στα υψηλότερα διευθυντικά κλιμάκια.
Never explain yourself to anyone. Because the person who likes you, doesn't need it, and the person who dislikes you, won't believe it.

thodoris7

• Newbie
  • *
  • Mofeu for greeks,dutch and flemish people
Πρόσφατα εμένα μου ήρθε πρόσληψη στον ΟΤΕ και είπα το μεγάλο ΟΧΙ γιατί προτίμησα να μείνω ιδιωτικός υπάλληλος και στον τομέα που είμαι εδώ και 7 χρόνια

spaceoddity

• Hero Member
Ανέσυρα το τόπικ από το χρονοντούλαπο της ιστορίας, μόνο και μόνο για να πω τον πόνο μου... δεν θα σας κουράσω με λεπτομέρειες, περιττεύουν άλλωστε. Χτες έληξε το διδακτικό έτος, η διδασκαλία στην τάξη δηλαδή, και από αύριο ξεκινάνε τα παιδιά να γράφουν προαγωγικές-απολυτήριες εξετάσεις. Μεσολαβούσε η σημερινή μέρα, που την έτρεμα εδώ και μια βδομάδα... διότι σήμερα έγινε Η ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ στο σχολείο μας. Δέκα καθηγητές σύνολο, και ο έρμος ο Διευθυντής. Σε νηπιαγωγείο να βρισκόμουν, μεγαλύτερη ωριμότητα θα έβλεπα. Έφτασα στο σημείο να σκέφτομαι σοβαρά να σηκωθώ να φύγω. Επιβεβαιώθηκε για ακόμη μια φορά ότι για να τη βγάλω καθαρή στο Δημόσιο, πρέπει να αποφεύγω τις συλλογικές διαδικασίες και να συνεχίσω να λειτουργώ ως αυτόνομος μουτζαχεντίν, όπως έχω ξαναδηλώσει. Μετά από απόψε, ούτε καν για καφέ δεν θέλω να βγω με τους συναδέλφους μου, πόσο μάλλον να συνεργαστώ μαζί τους στο σχολείο: η γελοιότητα σε όλο της το μεγαλείο, με εξαίρεση το Διευθυντή και μια φιλόλογο. Και η πλάκα ποια είναι; Το πρόβλημα μας δημιούργησαν δυο συγκεκριμένες που σε λίγες μέρες φεύγουν με μετάθεση!!! Έλεος δηλαδή...

Search Tools