Όψεις του Ισλανδικού Κινηματογράφου

Αλ. · 29 · 4340

Αλ.

• Hero Member
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Τί σχέση μπορεί να έχει ένας Ιάπωνας με την Ισλανδία; Όχι δεν είναι φαν της Bjork...

Πυρετός/A koldum klaka (1995)
Σκηνοθεσία: Fridrik Thor Fridriksson, Σενάριο: Frdrik Thor Fridriksson, Jim Stark, Φωτογραφία: Ari Kristinsson, Mουσική: Orn Hilmarsson, Έγχρωμο 85΄
Ο Ατσούσι Χιράτα, ένας νεαρός Ιάπωνας, περιμένει με ανυπομονησία τις ετήσιες διακοπές του στη Χαβάη όπου θα παίζει γκολφ και διασκεδάζει. Τα σχέδια του αλλάζουν ξαφνικά όταν ο παππούς του τον πιέζει να τελέσει μια επιμνημόσυνη δέηση για τους γονείς του στο σημείο που σκοτώθηκαν: ένα ποτάμι κάπου στην Ισλανδία. Ο Πυρετός είναι μια ταινία για γκολφ και φαντάσματα, μια παλιά Σιτροέν και παγόβουνα, κηδείες και βραστά αρνιά, χορωδίες και τοπία της Ισλανδίας, ένα δυνατό ποτό που λέγεται Μαύρος Θάνατος. Πάνω απ' όλα αφηγείται το πολύ δύσκολο ταξίδι ενός νεαρού άντρα προς την αυτογνωσία...
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||

Αλ.

• Hero Member
Σούπερ! Τα λέμε την Τρίτη λοιπόν! :-)
Αν είναι να πάει κανείς στο Ολύμπιον πριν τις 10.30, ας μου πει, μπορεί να κατέβω νωρίτερα...
Η προβολή είναι στις 11.00 στον Παύλο Ζάννα...It's a Screaming Masterpiece...

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Βατ., εγώ μάλλον δεν προλαβαίνω να τελειώσω μια μεγάλη δουλειά ως εκείνη την ώρα. Θα σου τηλ. αν τελικά τα καταφέρω. Εσύ θα πας σίγουρα;

Αλ.

• Hero Member
Βατ., εγώ μάλλον δεν προλαβαίνω να τελειώσω μια μεγάλη δουλειά ως εκείνη την ώρα. Θα σου τηλ. αν τελικά τα καταφέρω. Εσύ θα πας σίγουρα;
Ούτε βροχή, ούτε χιόνια με σταματούν,
μονο αν τα λάστιχα μού σκάσουν για να με εκδικηθούν...
grill έχω, γρύλο δεν έχω...

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou

sopherina

• Full Member
  • Η θάλασσα ήρθε ψαρεύοντας!
Εγώ θα είμαι εκεί λίγο πριν την προβολή (κατά το προσφιλές μου συνήθειο)! :-)))
"Δεν χρειάζονται επιχειρήματα για ν' αλλάξει ο κόσμος!" Ν.Π.

σα(ρε)μαλι

• Hero Member
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
ένα δυνατό ποτό που λέγεται Μαύρος Θάνατος.

Δεν ξέρω για την ταινία, αλλά το Svarta Daudir (Μαύρος Θάνατος) είναι σούπερ.
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.

Αλ.

• Hero Member
Αύριο θα ξέρουμε για την ταινία, αν και φλερτάρω για 4η φορά με την Ερωτική Αναπαράσταση του Boe που προβάλλεται στην Ετ-1 και αυτός ο έρωτας δεν είναι ατελέσφορος, ούτε ανεκπλήρωτος, αλλά δίχως τέλος.
Όπως και τώρα παίζει η ΕΤ-1 το Black Out το οποίο στο εξωτερικό έκοψε περισσότερα εισιτήρια από ό,τι στην Ελλάδα. Στο σημείο να μπαίνω στο δίλημμα μεταξύ κινηματογράφου και τηλεόρασης, δεν πίστευα ποτέ ότι θα φτάσω...νόμιζα ότι τα είχα λυμένα αυτά τα ζητήματα...και ευτυχώς ήρθε η ΕΤ-1 να να τα επανατοποθετήσει... αλλά για σήμερα η ισλανδικη μουσική σκηνή με περιμένει...
« Last Edit: 13 Mar, 2007, 22:03:21 by w4tt4n4b3 »

Αλ.

• Hero Member
To Ντοκυμαντέρ για την ισλανδικη μουσική σκηνή ήταν απλά καταπληκτικό. Με άριστα το 10 βάζω άριστα 20...
Δεν ήταν απλώς μουσικό ντοκυμαντέρ αλλά κάτι σα λαογραφικό ντοκυμαντέρ με πολλή μουσική.
Το γαλάζιο χρωμα να κυριαρχεί στην οθόνη κατά την έναρξη και λήξη της ταινίας και να εχουμε πλάνα απο τα συγκροτήματα επί σκηνής, καλλιτέχνες να μιλάνε και σε ολα αυτά να παρεμβάλλονται φυσικά τοπία της Ισλανδίας με έναν τρόπο που τα γαλάζια, λευκά και γκρι χρώματα του τοπίου να δένουν με τους ήχους. Από μουσικής πλευράς η χαρά του downloader...σημείωσα αρκετά σχήματα που μου άρεσαν.
300.000 λαός, 90 μουσικές σχολές και 6.000 τουλάχιστον μέλη σε χορωδίες...
Θα το ξαναέβλεπα ευχαρίστως, κρίμα που έγινε αλλαγή της προβολής της Κυριακής και πήγε το προηγούμενο Σάββατο...
Αυτά...Σε κάποια από τις επόμενες εκπομπές θα προσπαθήσω να κάνω ένα αφιέρωμα σε αυτην τη μουσική σκηνή, για να πάρουν μια ιδέα όσοι δεν παρακολούθησαν τί έχασαν...

Anastasia

• Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • Set goals, Work hard!
Μα, γιατί το έχασα... ΓΙΑΤΙΙΙΙΙΙΙ;;;;;;;;

Πάω να γράψω στο ημερολόγιο ΚΑΘΕ ΤΡΙΤΗ ΣΤΟΥ ΖΑΝΝΑ!!! ;-)))
"Only Love can leave such a... Mark!"

Αλ.

• Hero Member
Μα, γιατί το έχασα... ΓΙΑΤΙΙΙΙΙΙΙ;;;;;;;;

Πάω να γράψω στο ημερολόγιο ΚΑΘΕ ΤΡΙΤΗ ΣΤΟΥ ΖΑΝΝΑ!!! ;-)))
Μα γιατί το τραγούδι να είναι λυπητερό...
Δεν έχει κάθε Τρίτη καλές ταινίες στου Ζαννα...άσε που μπορεί να παίζει για ένα μήνα την ίδια ταινία -βλ. Μετά το γάμο.

Anastasia

• Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • Set goals, Work hard!
Δεν έχει κάθε Τρίτη καλές ταινίες στου Ζαννα...άσε που μπορεί να παίζει για ένα μήνα την ίδια ταινία -βλ. Μετά το γάμο.

Αλλάζω ποστ και γράφω ΚΑΘΕ ΤΡΙΤΗ ΟΛΥΜΠΙΟΝ!!! ;-)))

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou

Το τραγούδι θα είναι πάντα λυπητερό όταν αφορά τη μνήμη του Ανάστου.

Άσ' την να γράψει ότι πρέπει να πηγαίνει σινεμά και το πολύ πολύ να περνάμε να τη μαζεύουμε από το Ολύμπιον κάθε Τρίτη, αν είναι να πάμε σε κάποιο άλλο.:-)

Anastasia

• Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • Set goals, Work hard!
Το τραγούδι θα είναι πάντα λυπητερό όταν αφορά τη μνήμη του Ανάστου.

Άσ' την να γράψει ότι πρέπει να πηγαίνει σινεμά και το πολύ πολύ να περνάμε να τη μαζεύουμε από το Ολύμπιον κάθε Τρίτη, αν είναι να πάμε σε κάποιο άλλο.:-)

Ωχ! Λες να τρέξω να παραγγείλω την πατέντα διάδρομος-γεννήτρια του Μαρκ και της Paraskevi μπας και γλιτώσω το ρίζωμα έξω από το Ολύμπιον;;; ;-)))
Αν δεν με βρείτε έξω από το σινεμά, θα είμαι πιο πάνω στον Τερκενλή!!! (Αυτό δεν ξεχνιέται με τίποτα!!!) ;-)))
« Last Edit: 14 Mar, 2007, 13:29:42 by wings »

Search Tools