sequence -> ακολουθία, διαδοχή, αλληλοδιαδοχή, αλληλουχία, σειρά, συνέχεια, φυσική τάξη, συνοχή, σειρά παιγνιοχάρτων κατά τάξη αξίας, φυλλότα, αλληλουχία ομοίων αρμονικών συγχορδιών, ακολουθία ήχων, επεισόδιο, σκηνή, σεκάνς, ταξινομώ, αναλύω αλληλουχία, αναλύω αλληλουχία βάσεων, προσδιορίζω αλληλουχία

Offline sinis_smooth

• Hero Member
"The PCR products were purified and sequenced through the use of commercial kits"

Γνωρίζουμε ότι υπάρχει αλληλουχία και αλληλούχηση! Το ρήμα εδώ πώς θα αποδοθεί; Ευχαριστώ!
« Last Edit: 18 Jul, 2018, 15:22:53 by spiros »

Offline wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
    • vicky.papaprodromou
    • @hellenic_wings
    • hellenicwings
    • Βίκυ Παπαπροδρόμου: ό,τι πολύ αγάπησα (ποίηση, πεζογραφία & μουσική)
Η ΕΛΕΤΟ (teleterm πάνω από τα κεφαλάκια μας) προτείνει:

sequence-> ακολουθία               
sequence (v) ->   ακολουθιακοποιώ

Σίγουρα η πρόταση δεν αφορά ιατρικά κείμενα.

Τι εννοείτε εδώ με την αλληλούχι(η)ση (sequencing), παιδιά; Τι ακριβώς γίνεται με τα «προϊόντα» σε απλά ελληνικά;

Offline Thomas

• Hero Member
  • Άκουγε πάντα τους άλλους. Όλο και κάτι θα μάθεις

Offline valeon

• Hero Member
  • Κώστας Βαλεοντής <Φυσική, Tηλ/νίες, ΙΤ, Ορολογία>
    • ΕΛΕΤΟ
Παιδιά,

Το ουσιαστικό sequence στην TELETERM (<τηλεπικοινωνίες>, <μαθηματικά>, <ηλεκτροτεχνία> και όχι μόνο) είναι ακολουθία. Δεν είναι αλληλουχία ούτε αλληλοδιαδοχή. Φυσικά, σε μια ακολουθία σίγουρα υπάρχει αλληλοδιαδοχή και μπορεί (αλλά όχι πάντα) να υπάρχει και αλληλουχία.
Είναι διάταξη στοιχείων που διαδέχονται (ακολουθούν) το ένα το άλλο, άσχετα αν συναρτώνται ή όχι μεταξύ τους.

Το επίθετο sequential είναι ακολουθιακός (= που αφορά ή εμφανίζει ακολουθία ή έχει σχέση με ακολουθία).

Το μεταβατικό ρήμα sequence της TELETERM αποδίδει την έννοια "to place in a sequence", δηλαδή "τοποθετώ στοιχεία σε ακολουθία, σε ακολουθιακή διάταξη", επομένως τα καθιστώ ακολουθιακά, δηλαδή τα ακολουθιακοποιώ. Επομένως, το ρηματικό ουσιαστικό είναι: sequencing -> ακολουθιακοποίηση

Στην TELETERM, λοιπόν:

ακολουθιακοποίηση: τοποθέτηση στοιχείων σε ακολουθία, δημιουργία ακολουθίας από στοιχεία, τοποθέτηση στοιχείων (που γενικά δεν είναι ακολουθιακά) σε ακολουθιακή διάταξη.

Στην περίπτωση του παρόντος νήματος,

- φρονώ ότι και εδώ το ουσιαστικό sequence είναι ακολουθία γιατί αφορά συγκεκριμένη ακολουθιακή διάταξη και όχι τόσο τη σχέση/σύνδεση των διαδοχικών στοιχείων μεταξύ τους που δηλώνεται με τον όρο αλληλουχία και, επομένως, δεν θεωρώ κατάλληλα τα (δυνητικά) παράγωγα ρήματα αλληλουχώ και αλληλουχίζω .

- Εφόσον εδώ η sequence υπάρχει ήδη και εγώ απλώς την αναλύω, την προσδιορίζω (και δεν την δημιουργώ) δεν είναι κατάλληλο το ρήμα ακολουθιακοποιώ ούτε το ουσιαστικό ακολουθιακοποίηση.

- Κατάλληλο ρήμα θα ήταν το (νεολογικό φυσικά!) ρήμα ακολουθιολογώ και το αντίστοιχο ουσιαστικό ακολουθιολόγηση

Offline Thomas

• Hero Member
...και μπορεί (αλλά όχι πάντα) να υπάρχει και αλληλουχία
.
Κώστα,
για να κάνω την απορία μου πιο κατανοητή θα προσπαθήσω να την υπεραπλουστεύσω. Μπορούμε να παρομοιάσουμε την αλυσίδα του DNA με μία παράταξη ανδρών, μόνο που αυτή δεν είναι κατ' άνδρα αλλά κατά δυάδες. Και ας υποθέσουμε ότι στον σχηματισμό των δυάδων, που μπορεί να είναι αρκετές εκατοντάδες, παίρνουν μέρος μόνο τέσσερα διαφορετικά άτομα, τα οποία συνδυάζονται μεταξύ τους με κάθε δυνατό τρόπο. Με ενδιαφέρει να ξέρω κάθε άτομο με ποιον σχηματίζει δυάδα, αλλά και ποιον έχει εμπρός του και πίσω του. Σ' αυτό αποβλέπει το sequencing. Και η απορία μου: τι αποκλείει να ονομάσω αυτή την παράταξη ανδρών (βάσεων του DNA) αλληλουχία και θεωρείται σωστό να την ονομάσω ακολουθία;
Συγγνώμη για τον πλατειασμό.

Offline valeon

• Hero Member
  • Κώστας Βαλεοντής <Φυσική, Tηλ/νίες, ΙΤ, Ορολογία>
    • ΕΛΕΤΟ
Θωμά,

Καταρχήν, αν στην περίπτωση του DNA χρησιμοποιείται ήδη ο όρος αλληλουχία για την απόδοση του sequence, δεν συνιστώ να τον αλλάξουμε!

Η αναλυτική περιγραφή που έκανες δείχνει αναζήτηση αλληλουχίας. Προσωπικά, το αποτέλεσμα της αλληλουχίας (που είναι αφηρημένη και δεν έχει πληθυντικό) θεωρώ ότι είναι μια ακολουθία. Αν όμως η εκάστοτε συγκεκριμένη ακολουθία λέγεται και αυτή αλληλουχία (που τώρα έχει πληθυντικό και μπορώ να μιλάω για αλληλουχίες...), αυτό μόνο κατ' επέκταση μπορεί να θεωρηθεί. Και εάν ήδη χρησιμοποιείται από τους ειδικούς του θεματικού πεδίου δεν επιμένω...

Για τα ρήματα αλληλ-ουχώ και αλληλ-ουχίζω δεν βρίσκω κάποιον ανάλογο σχηματισμό από δεύτερο συνθετικό του έχω -ουχία (π.χ. στο ΛΚΝ τα μόνα που υπάρχουν είναι τα γαλ-ουχώ και ευν-ουχίζω που δεν είναι ανάλογα).

Offline Thomas

• Hero Member
Κώστα
Στο υπό συζήτηση πεδίο (sequencing of DNA), οι όροι ακολουθία και αλληλουχία χρησιμοποιούνται αμφότεροι, με σαφή υπερίσχυση του δεύτερου. Η επιμονή μου στη διαλεύκανση του θέματος προήλθε από το ό,τι χρησιμοποιώ τον όρο αλληλουχία και ήθελα να πειστώ (δύσπιστος γαρ) για το τυχόν λάθος μου πριν τον αλλάξω. Με την τελευταία σου απάντηση έβαλες τα πράγματα στη θέση τους και σ' ευχαριστώ για την υπομονή σου να απαντάς στις απορίες μου.

Search Tools