Αβγόφετες τηγανητές με τομάτα και μπέικον

fil · 11 · 4287

fil

• Full Member
  • I Love Backgammon!!!
Και μια γρήγορη συνταγή –κυρίως για τους άντρες–, για ένα δυναμωτικό πρωινό!
(Από το βιβλίο του Αλέξανδρου Παπανδρέου "Τομάτα")

Αβγόφετες τηγανητές με τομάτα και μπέικον

Υλικά
3 αβγά
¼ φλιτζανιού γάλα φρέσκο
1 κουταλιά κέτσαπ
4 φέτες ψωμί τοστ
2 κουταλιές βούτυρο
4 φέτες μπέικον
2 τομάτες κομμένες σε μικρά κομμάτια
αλάτι
φρεσκοτριμμένο πιπέρι

Εκτέλεση
Σε ένα βαθύ πιάτο ανακατεύετε με ένα πιρούνι τα αβγά μαζί με το γάλα και την κέτσαπ. Κόβετε τις φέτες του τοστ στη μέση και διαγώνια.
Στη συνέχεια, βουτάτε στο μίγμα μία μία τις φέτες του ψωμιού μέχρι να απορροφήσουν καλά τα υλικά από το μίγμα και μετά τις στραγγίζετε ελαφρώς για να τις τηγανίσετε. Σε ένα μεγάλο τηγάνι ζεσταίνετε το βούτυρο κι όταν αυτό κάψει, ρίχνετε τις φέτες. Τηγανίζετε για 2 λεπτά ή μέχρι να ροδίσουν από κάθε πλευρά.
Στο ίδιο τηγάνι τηγανίζετε το μπέικον μέχρι να ψηθεί καλά. Το αφαιρείτε και προσθέτετε πάλι στο ίδιο τηγάνι , χωρίς να το πλύνετε, τις ντομάτες. Τις σοτάρετε κι έτσι παίρνουν τη γεύση από το μπέικον. Ρίχνετε το αλάτι και φρεσκοτριμμένο πιπέρι. Σερβίρετε τις αβγόφετες σε ένα ατομικό πιάτο και από πάνω προσθέτετε τις σοταρισμένες τομάτες, καθώς και τις φέτες του μπέικον.

*Οι αβγόφετες σερβίρονται εκτός από αλμυρές, με διάφορες μαρμελάδες ή απλά με ζάχαρη.
Γι’ αυτήν τη συνταγή, καλό είναι τα αβγά και το γάλα να βρίσκονται σε θερμοκρασία δωματίου.
« Last Edit: 06 Mar, 2007, 16:19:00 by nickel »

hope71

• Jr. Member
  • **
  • Νους υγιής εν σώματι υγιεί! Η άλλη μου αγάπη...
Τι μου θύμισες τώρα! Αβγόφετες (στην πιο απλή εκδοχή, χωρίς κέτσαπ κ.λ.π.) μου έφτιαχνε η γιαγιά μου όταν ήμουν πιτσιρίκα. Και μάλιστα δεν χρησιμοποιούσε φέτες τοστ, αλλά χωριάτικο ψωμί λίγων ημερών, για να μην είναι πολύ μαλακό και να πιάνει καλύτερα το αβγό. Νόστιμες ήταν.

mousafiris

• Sr. Member
  • Περικλής ο καλοκαιρινός
Και μια γρήγορη συνταγή –κυρίως για τους άντρες–, για ένα δυναμωτικό πρωινό!
(Από το βιβλίο του Αλέξανδρου Παπανδρέου "Τομάτα")

Αβγόφετες τηγανιτές με τομάτα και μπέικον
Γι’ αυτήν τη συνταγή, καλό είναι τα αβγά και το γάλα να βρίσκονται σε θερμοκρασία δωματίου.

Ληγμένα ή όχι; :)))
We shall not cease from exploration
And the end of all our exploring
Will be to arrive where we started
And know the place for the first time.

Pink Panther

• Hero Member
  • Τσα!
Αυτή η συνταγή ελληνιστί French toast δεν λέγεται;;;
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις

stathis

• Hero Member
Αβγόφετες... Ξύπνησες μνήμες δυσάρεστες... :)
Όταν ήμουν στη γκασμαδομονάδα (ΣτΜ: όταν υπηρετούσα στη Μυτιλήνη), 9 φορές στις 10 το πρόγευμα ήταν αβγόφετες. Φαίνεται όμως ότι ο συμπαθής μάγειρας δεν είχε υπόψη του τη σχετική βιβλιογραφία, γιατί οι αβγόφετες ήταν σκέτο ψωμί αλειμμένο με αβγό, χωρίς ντομάτα, μπέικον και λοιπές γκουρμιές.
Να πω εδώ τον πόνο μου ότι το πρόγευμα (το δεκατιανό, όχι το πρωινό) στον τιμημένο Έψιλον Σίγμα είναι άλλη μία θλιβερή ιστορία. Πάμπολλες φορές δεν μοιραζόταν, είτε εκ του πονηρού είτε επειδή δεν φρόντιζε κανείς, ενώ όταν ΔΕΝ μας έδιναν αβγόφετες μας μοίραζαν μπαγιάτικα κρουασάν.
(Είχαμε όμως γυμναστήριο. Μπου χα χα...)

hope71

• Jr. Member
  • **
  • Νους υγιής εν σώματι υγιεί! Η άλλη μου αγάπη...
Αβγόφετες... Ξύπνησες μνήμες δυσάρεστες... :)
Όταν ήμουν στη γκασμαδομονάδα (ΣτΜ: όταν υπηρετούσα στη Μυτιλήνη), 9 φορές στις 10 το πρόγευμα ήταν αβγόφετες. Φαίνεται όμως ότι ο συμπαθής μάγειρας δεν είχε υπόψη του τη σχετική βιβλιογραφία, γιατί οι αβγόφετες ήταν σκέτο ψωμί αλειμμένο με αβγό, χωρίς ντομάτα, μπέικον και λοιπές γκουρμιές.
Να πω εδώ τον πόνο μου ότι το πρόγευμα (το δεκατιανό, όχι το πρωινό) στον τιμημένο Έψιλον Σίγμα είναι άλλη μία θλιβερή ιστορία. Πάμπολλες φορές δεν μοιραζόταν, είτε εκ του πονηρού είτε επειδή δεν φρόντιζε κανείς, ενώ όταν ΔΕΝ μας έδιναν αβγόφετες μας μοίραζαν μπαγιάτικα κρουασάν.
(Είχαμε όμως γυμναστήριο. Μπου χα χα...)
Μας μπέρδεψες! Τελικά τι σου άρεσε; Οι αβγόφετες, τα μπαγιάτικα κρουασάν ή το γυμναστήριο;

Anastasia

• Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • Set goals, Work hard!
Φαντάζομαι, Τσικ του τσικ, πόσες φορές έδωσες αίμα για να πάρεις τιμητική!!! ;-)))
"Only Love can leave such a... Mark!"

stathis

• Hero Member
Μόνο μία δυστυχώς. Ήταν να δώσω και δεύτερη (είχε έρθει συνεργείο αιμοδοσίας) αλλά κάποιο φασόλι προέκυψε και δεν μπόρεσα. $%^#@...

inertia

• Sr. Member
Αυτή η συνταγή ελληνιστί French toast δεν λέγεται;;;

Αυτό, αν θυμάμαι καλά, έχει και γάλα στο μείγμα,  και επίσης το πασπαλίζεις με ζάχαρη (και κανέλα αν θες)

Edit: το γάλα περιλαμβάνεται στη συνταγή τελικά... apologies
« Last Edit: 06 Mar, 2007, 16:13:12 by inertia »
Nobody puts Baby in a corner!

banned8

• Jr. Member
  • **
Τις τηγανητές αβγόφετες (French toast) με ζάχαρη και κανέλα τις έχουν αναλάβει τα παιδιά μου στο σπίτι. Θα πρέπει να τους μάθω αυτή τη συνταγή. Φαίνεται πιο ενδιαφέρουσα.

Search Tools