tie-in -> συνδυασμένη προβολή

elina_g · 11 · 2506

elina_g

• Newbie
  • *
Hello! όπως έγραψα και σε προηγούμενο post είμαι σε απόγνωση! Το κείμενο τις πτυχιακής μου είναι στα γαλλικά αλλα πολλοί οροι είναι στην αγγλική και ένας από αυτούς το tie-in. Το βιβλίο αφορά την τοποθέτηση προϊόντων στον κινηματογράφο και ο συγκεκριμένος ορος χρησιμοποιείται για τη διαφήμιση. Σημαίνει ότι οι εταιρίες επιστρατεύονται διαφορους τρόπους και μέσα να διαφημιστούν μέσα από ταινίες σε συνεργασία με το studio παραγωγής. P.x εμφανίζονται στο site τις ταινίας, οι ηθοποιοί χρησιμοποιούνται και σταspot η τις αφίσες τους υποδυόμενοι υποτίθεται το ρολο τους στην ταινία κτλ...Μήπως υπάρχει κάποιος δόκιμος ελληνικός ορος? Στα γαλλικά το αναφέρει ως communication croisee αλλα θα μπορούσαμε να μιλάμε στα ελληνικά για διασταυρωμένη επικοινωνία πχ?Δεν μου κολλάει καθόλου!Help!
THNX a lot!!!!!!

Moderator's note: Ελίνα, και εδώ θα πρέπει να αντικαταστήσεις τα Greeklish με ελληνικά ή αγγλικά.
« Last Edit: 26 Feb, 2007, 20:36:31 by spiros »

Αλ.

• Hero Member
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
The hyellow button--->>>
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||

Evmorfia

• My Website
  • Sr. Member

Ελίνα, αν μπορείς δώσε μας ολόκληρη την πρόταση(εις) [context] μέσα στην οποία συναντάς τον όρο.

Σαν πρώτη ιδέα: συνδεδεμένη διαφήμιση ή ενσωματωμένη διαφήμιση ή διασταυρούμενη διαφήμιση (κατά το "διασταυρούμενες πωλήσεις (cross sales)" που ζητάν οι τράπεζες από τους υπαλλήλους τους [πωλήσεις πολλών προϊόντων παράλληλα]) και ίσως όχι διασταυρωμένη, γιατί μου δίνει την αίσθηση περισσότερο της "επιβεβαιωμένης" (π.χ. διασταυρωμένη πληροφορία).

Αυτά προς το παρόν.

banned8

• Jr. Member
  • **
Να καταθέσω, προς το παρόν, κάτι από το Οικονομικό των Χ-Σ, για το tie-in:

tie-in. 1. Συνδυασμένη προβολή προϊόντων.
2. Προϊόν προβαλλόμενο ή πωλούμενο από κοινού με άλλο, συνδεόμενο προϊόν.
tie-in advertisement. Ομαδική διαφήμιση προϊόντων διαφόρων παραγωγών.
tie-in sales. Εξαρτημένες, δεσμευτικές πωλήσεις.
1. Έκφραση για πωλήσεις κατά τις οποίες ο αγοραστής (κατάστημα λιανικής πώλησης κλπ.) υποχρεώνεται να προμηθευτεί και διάφορα άλλα προϊόντα που δεν χρειάζεται ή δεν έχουν μεγάλη κατανάλωση, για να αποκτήσει εκείνα που επιθυμεί. Π.χ. ένα εργοστάσιο μπορεί να απαιτήσει από τους πελάτες του να αγοράσουν και άλλα προϊόντα παραγωγής του (με μικρότερη ζήτηση) μαζί με τα προϊόντα που παραγγέλνουν, για τα οποία υπάρχει αυξημένη ζήτηση από το αγοραστικό κοινό.
2. Λιανικές πωλήσεις με προσφορά στους καταναλωτές πολλών προϊόντων με έκπτωση.

elina_g

• Newbie
  • *
Ναι το έχω κι εγώ το Χ-Σ αλλά η ερμηνεία τους δε με βοήθησε πολύ. Ευχαριστώ πολύ πολύ όμως για τη βοήθεια!

Evmorfia

• My Website
  • Sr. Member

Πάντως το "συνδυασμένη" του Νίκου ή το "συνδυαστική" δεν μου ακούγεται άσχημο!!!

elina_g

• Newbie
  • *
Και εδώ τίθεται το μεγάλο ζήτημα! συνδυασμένη ή συνδυαστική; Κι εμένα λογικά μου φαίνονται απλώς σκεφτόμουν μήπως υπάρχει επίσημος και συγκεκριμένος όρος στο χώρο του ανύπαρκτου branded entertainment στην Ελλάδα. (η ελπίδα πεθαίνει τελευταία!)

banned8

• Jr. Member
  • **
Έχε λίγη υπομονή και θα καταπιαστούμε σοβαρά εντός ολίγων 24ώρων. Πρέπει να το τσακίσουμε κι αυτό. Στο μεταξύ, διορθώνω σε tie-in.
« Last Edit: 13 Feb, 2007, 18:08:57 by wings »

elina_g

• Newbie
  • *
Το κακό είναι ότι στο βιβλίο είναι και χωρίς παύλα αλλά Γάλλος το έγραψε οπότε μπορεί να είναι λάθος του. Ευχαριστώ πολύ και με την ησυχία σας!

elina_g

• Newbie
  • *
Μήπως υπάρχει καμιά καινούρια ιδέα για τον όρο; Το συγκείμενο είναι στα γαλλικά αλλά ίσωσ βοηθήσει.

Des possibilites se communication croisee (tie-in)
...Les operations de promotion croisee (tie-ins) reposent sur des contrats permettant a un annonceur de faire reference au film dans lequel sa marque ou son produit sont eventuellement places.

banned8

• Jr. Member
  • **
Παραμένω υπέρ της «συνδυασμένης προβολής» (σημ. 1 πιο πάνω).

Search Tools