To πεδίο της μάχης...

Αλ. · 56 · 7673

Αλ.

• Hero Member
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||

Αλ.

• Hero Member
Τα αρχικά βίντεο δεν είχαν μουσική επένδυση, αυτήν την πρόσθεσα εγώ για να δώσω ένα τόνο μουσικό, μιας και η επίθεση ήταν ενορχηστρωμένη...

banned8

• Jr. Member
  • **
Ναι, αλλά μήπως θα ήταν καλύτερα οι επιθέσεις των ΜΑΤ να γίνονται με ανάκρουση των Βαλκυριών του Βάγκνερ; (Αν και εμένα μου άρεσε και το Come With Me).

Αλ.

• Hero Member
Ναι, αλλά μήπως θα ήταν καλύτερα οι επιθέσεις των ΜΑΤ να γίνονται με ανάκρουση των Βαλκυριών του Βάγκνερ; (Αν και εμένα μου άρεσε και το Come With Me).

Βαλκυρίες και Wagner παραπέμπουν σε Φράνσις Φορντ Κόπολα, Ράινερ Βέρνερ Φασμπίντερ και ξερό ψωμί...
Αν ήταν τόσο αριστοτέχνες ο Πολύδωρας, τα πολυδωράκια και οι γνωστοί-άγνωστοι όσο ο Κόπολα, θα συμφωνούσα, αλλά νομίζω μέχρι come with me(= μουσικό θέμα της ταινίας Godjila) φτάνουν και πολύ τους είναι -το οποίο come with me βέβαια εία=ναι διασκευή του Kασμίρ των LEd Zeppelin και για αυτό έγραψα ότι πολύ τους είναι.

mousafiris

• Sr. Member
  • Περικλής ο καλοκαιρινός
Λίγο γκρίνια πρωι πρωι δεν κάνει κακό. Η εικόνα είναι το καλύτερο ρεπορτάζ και οι παραπάνω εικόνες το αποδεικνύουν. Δεοντολογικά όμως θα ήμουνα ικανοποιηνένος αν έβλεπα και φωτογραφίες από μολότοφ να πετιούνται, σφεντόνες, πιστόλια φωτοβολίδων, κουκούλες κλπ. Τότε κατά τη ταπεινή μου γνώμη θα υπήρχε ένα ολοκληρωμένο φωτογραφικό ρεπορτάζ το οποίο θα άφηνε τον θεατή να βγάλει το δικό του συμπέρασμα. Η άποψη μου δεν σημαίνει ότι επικροτώ τη βία που είδα, ούτε τις κατασταλτικές μεθόδους που χρησιμοποιήθηκαν. Τις καταδικάζω απερίφραστα. Αλλά έλα που μου βγαίνει το δημοσιογραφικό και γκρινιάζω.
Πέρα όμως από αυτά, αξίζει το κόπο να διαβάσει κανείς την επιστολή που έστειλε στη Καθημερινή (ξέρω πως πολλοί δεν την πάνε, δεν πειράζει όμως), φοιτήτρια της Νομικής, γι αυτό και την παραθέτω:

Hμερομηνία δημοσίευσης: 09-03-07

Κραυγή αγωνίας από μία φοιτήτρια της Νομικής Σχολής
Ιδεώδης εν τη λύπη της.1 Η ελληνική παιδεία απορεί. Δε βρίσκει κανένα πέρασμα, καμία διαφυγή. Δεν είναι όμως μόνο μια μειονότητα φοιτητών υπεύθυνη για την αιχμαλωσία αυτή. Υπεύθυνη είναι κατ’ εξοχήν η γλώσσα που χρησιμοποιείται από κάθε «φορέα αρμοδιοτήτων» για να πείσει ένα νέο -ή οποιονδήποτε σκέφτεται σαν νέος- για την αναγκαιότητα του ρόλου του.
Ναι, η αντίδραση αυτών των φοιτητών είναι βάναυση, αυτάρεσκη και δουλοπρεπής. Είναι βάναυση επειδή προσβάλλει ανενδοίαστα όχι μόνο το δικαίωμα κάθε νέου στην ακαδημαϊκή του ανάπτυξη, αλλά την πίστη του στο ελάχιστο δικαιοκρατικό προαπαιτούμενο, τον σεβασμό σε οποιαδήποτε συμφωνημένη διαδικασία. Είναι αυτάρεσκη διότι αφήνεται να σαγηνευτεί από την καχυποψία της, την οποία αναγορεύει σε προνόμιο, καθιστώντας έτσι κάθε απόπειρα αυτοκριτικής βέβηλη. Τέλος, όμως η αντίδραση αυτή είναι κατ’ εξοχήν δουλοπρεπής διότι, προκειμένου να ικανοποιήσει τον ναρκισσισμό της, συντηρεί εκείνη την (κομματική) μορφή εξουσίας που τη γέννησε, αναπαράγοντάς την και υπακούοντας στους δικούς της όρους.
Η ανεξέταστη υπακοή στον κομματικό ή, ορθότερα, στον παραταξιακό τρόπο πολιτικής δράσης έχει στερήσει από το φοιτητικό κίνημα τη δύναμή του. Μέσα στο πανεπιστήμιο δεν υπάρχει σήμερα πιο επίμονη και πιο κατηγορηματική άσκηση βίας από την επίκληση του όρου παράταξη. Μια βία που απομακρύνει το φοιτητικό κίνημα από τη δυνατότητα της αυτονομίας του, προϋπόθεση όχι μόνο της ενότητας αλλά και της δημιουργικότητάς του. Οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στην αμηχανία μας μπροστά στον πολυδιάστατο χαρακτήρα των σύγχρονων πολιτικών προβλημάτων και, κατ’ επέκταση, στην αναγνώριση της αδυναμίας αντιμετώπισης τους κατά τρόπο αποκλειστικά ιδεολογικό. Η επίκληση του παραταξιακού συμφέροντος λειτουργεί, εδώ, επιθετικά ως βία διότι δεν μπορεί να πείσει, με τη λογική, για την ανάγκη της ύπαρξής του.
Ο βασικός λόγος όμως της καθήλωσης του φοιτητικού κινήματος είναι η επικοινωνιακή εξάρτησή του από το υφιστάμενο πολιτικό σύστημα. Επειδή το φοιτητικό κίνημα έχει υιοθετήσει ιστορικά την κομματική δομή του πολιτικού συστήματος, εξαρτάται σήμερα από τους κώδικες συμπεριφοράς και τις συμβολικές ιεραρχίες του, προκειμένου να πείσει για τη λειτουργικότητα της μορφής του. Η βία της «παράταξης» δεν είναι παρά μία αντανάκλαση της βίας που γεννούν οι κώδικες επικοινωνίας των φορέων του υφιστάμενου πολιτικού συστήματος.
Σπουδάζοντας το δίκαιο, ένα επιστημονικό αντικείμενο που διαμορφώνεται μέσα στη γλώσσα, διαπιστώνω όλο και πιο συχνά -επιβεβαιώνοντας αυτό που ισχυρίζεται ο Wittgenstein- πως η παραγωγή νοήματος διά της γλώσσας προσδιορίζεται από τον σκοπό τον οποίο εξυπηρετεί κάθε χρήση της. Η διαπίστωση αυτή έχει ιδιαίτερη σημασία όταν καλείται κανείς να ερμηνεύσει το σύγχρονο πολιτικό λόγο. Για να τον κατανοήσουμε, πρέπει να αντιληφθούμε σε ποιο βαθμό αυτός προσδιορίζεται από το θεσμικό ρόλο του προσώπου που τον εκφέρει, και σε ποιο βαθμό από άλλες περιστάσεις. Ο θεσμικός όμως ρόλος βρίσκει το όριό του ακριβώς στον σκοπό του ως ρόλου. Γι’ αυτό δεν νομιμοποιούνται διατυπώσεις τόσο αόριστες που να μην επιτρέπουν στον αποδέκτη να τις ελέγξει. (Για παράδειγμα, η ασαφής, εν είδει μαντικού χρησμού, τοποθέτηση του γ. γ. του υπουργείου Παιδείας ως προς τον χρόνο κατάθεσης του νόμου-πλαισίου. Μήπως, εν όψει της ομηρείας των πανεπιστημίων, η τοποθέτηση αυτή ήταν σαφής μόνο ως προς τη βίαιη κατάχρηση ενός θεσμικού ρόλου;)
Θεωρώ ελάχιστη δημοκρατική απαίτηση την ανάγκη για σαφήνεια. Και φυσικά δεν αναφέρομαι μόνο στους βουλευτές και τους εκπροσώπους των κομμάτων, αλλά και στους συμφοιτητές μου που, επειδή φοβούνται τον «επιστημονισμό» (;!) του πανεπιστημίου, με εμποδίζουν να δώσω εξετάσεις, αλλά και τους καθηγητές μου, που επειδή φοβούνται τους συμφοιτητές μου, αρνούνται να κάνουν εξετάσεις.
Αντί λοιπόν να ανταλλάσσουμε φόβους θα ήταν προτιμότερο να επιχειρήσουμε να επικοινωνήσουμε ή τουλάχιστον να επιδιώξουμε να συναντηθούμε μέσα ή έξω από τη γλώσσα. Κι αν προς το παρόν η δικαιοσύνη βρίσκεται σε άλλο τόπο αποσυρμένη, «ιδεώδης εν τη λύπη της», τότε ας διεκδικήσουμε το ευγενές2. Τίποτα πάντως από τα δύο δεν είναι διδακτό. Ούτε το δίκαιο ούτε το ευγενές. Αυτό, τουλάχιστον, μου το κατέστησαν σαφές οι σπουδές μου στη Νομική.
Κατερινα Βιρβιδακη
Φοιτήτρια επί πτυχίω της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών
1. Από το ποίημα του Κ. Καβάφη «Καισαρίων»
2.Ο Shiller μιλάει για το ευγενές ως «την αισθητική υπερκέραση της υποχρέωσης».
« Last Edit: 11 Mar, 2007, 10:53:13 by mousafiris »
We shall not cease from exploration
And the end of all our exploring
Will be to arrive where we started
And know the place for the first time.

σα(ρε)μαλι

• Hero Member
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Αντί για κραυγή αγωνίας [sic] θα έπρεπε να τιτλοφορείται ως ωδή στη δικολαβία. Είπα να καταθέσω ορισμένα λίτρα (γιατί το σύνολό του δεν φτάνει ούτε ο Νιαγάρας να το καλύψει) από τις ανακρίβειες, απρέπειες, ασάφειες, σκόπιμες αφαιρέσεις και παρερμηνείες και τάσεις μεγαλομανίας της αγανακτισμένης κυρίας, αλλά ΟΧΙ δεν θα μου χαλάσει την Κυριακή.
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.

auditor

• Hero Member
Λυπάμαι, αλλά δεν σκοπεύω να δώσω ΤΟΣΗ σημασία σε μια εφημερίδα η οποία στο φύλλο του προηγούμενου Σαββάτου δήλωσε σαφώς ότι τάσσεται με κάθε μεταρρύθμιση, ανεξάρτητα από πολιτικές τοποθετήσεις (καλά, μας τα παν κι άλλοι). Μαζί σου σαρέμαλε.
Nick Roussos

stathis

• Hero Member
Λυπάμαι, αλλά δεν σκοπεύω να δώσω ΤΟΣΗ σημασία σε μια εφημερίδα η οποία στο φύλλο του προηγούμενου Σαββάτου δήλωσε σαφώς ότι τάσσεται με κάθε μεταρρύθμιση, ανεξάρτητα από πολιτικές τοποθετήσεις (καλά, μας τα παν κι άλλοι). Μαζί σου σαρέμαλε.
Νίκο, είναι τελείως άκυρο αυτό που λες. Εδώ μιλάμε για τις όποιες απόψεις ενός ανθρώπου. Τι σημασία έχει αν η επιστολή δημοσιεύεται στην Καθημερινή, στην Εσπρέσσο ή στο Φως;
Εννοείται ότι δεν υπερασπίζομαι ούτε την Καθημερινή ούτε τη συντάκτρια της επιστολής, την οποία δεν έχω διαβάσει καν.

mousafiris

• Sr. Member
Δεν είπα ότι συμφωνώ με τη κυρία. Δεν παύει όμως να είναι μια άποψη και ένα έναυσμα για συζήτηση. Γι' αυτό και το έβαλα. Τώρα αν πρέπει απλά να παραθέτουμε όσα μας είναι αρεστά για να ευλογούμε τα γένεια μας, τότε δεν μπορεί να γίνει συζήτηση ποτέ. Και εγώ μαζί σας αλλά και η  άλλη άποψη έχει το δικαίωμα λόγου και αντίλογου. Έτσι τουλάχιστον βλέπω εγώ τη δημοκρατία και την ελευθερία λόγου. Τώρα αν χάλασα κανενός τη Κυριακή, λυπάμαι και ζητάω συγνώμη.

banned8

• Jr. Member
  • **
Εγώ να τολμήσω να βγάλω μια φωνούλα υποστήριξης κάποιων εύστοχων παρατηρήσεων της φοιτήτριας; (Και να πάω, προς το παρόν, στα άλλα νήματα.)

Επί πτυχίω συνήγορος των διαβόλων

mousafiris

• Sr. Member

Αχ, μ' αυτό το πτυχίο παιδεύομαι κι' εγώ. Κάποτε δεν θα το πάρουμε όμως;;;;:-)))

Αλ.

• Hero Member
Αχ, μ' αυτό το πτυχίο παιδεύομαι κι' εγώ. Κάποτε δεν θα το πάρουμε όμως;;;;:-)))

Εγώ να τολμήσω να βγάλω μια φωνούλα υποστήριξης κάποιων εύστοχων παρατηρήσεων της φοιτήτριας; (Και να πάω, προς το παρόν, στα άλλα νήματα.)

Και επί πτυχίω θα μείνετε...υπεραιωνόβιοι φοιτητές τρέμετε, έρχετε η Μάρι-Εττα ή καλύτερα να πω Μαρι-Ηττα;

Αλ.

• Hero Member
Δεοντολογικά όμως θα ήμουνα ικανοποιηνένος αν έβλεπα και φωτογραφίες από μολότοφ να πετιούνται, σφεντόνες, πιστόλια φωτοβολίδων, κουκούλες κλπ. Τότε κατά τη ταπεινή μου γνώμη θα υπήρχε ένα ολοκληρωμένο φωτογραφικό ρεπορτάζ το οποίο θα άφηνε τον θεατή να βγάλει το δικό του συμπέρασμα.
Δεοντολογικά θα έπρεπε να ήσουν ικανοποιηνένος γιατί το φωτογραφικό ρεπορτάζ συνοδευόταν και από βίντεο τα οποία δείχνουν ποιοι βάζουν φωτιά στο φυλάκιο...

Τα πράγματα για όσους ξέρουν να κάνουν ανάγνωση των εικόνων και των βίντεο είναι απλά...
Υπήρχε μια πορεία με διαδηλωτές, τα ΜΑΤ και οι μολοτοφόροι (=νεολογισμός Κωλύδωρα, μήπως να τον κάνουμε επίτιμο μέλος στο Translatum;)...
To πόση ευθύνη αντιστοιχεί στον καθένα για τα επεισόδια και τη βία θα κριθεί, όπως γίνεται συνήθως, από τις ιδεολογικές προκαταλήψεις του καθενός και για αυτό άλλωστε δεν υπήρξαν σχόλια.

mousafiris

• Sr. Member
Δεοντολογικά θα έπρεπε να ήσουν ικανοποιηνένος γιατί το φωτογραφικό ρεπορτάζ συνοδευόταν και από βίντεο τα οποία δείχνουν ποιοι βάζουν φωτιά στο φυλάκιο...

Τα πράγματα για όσους ξέρουν να κάνουν ανάγνωση των εικόνων και των βίντεο είναι απλά...
Υπήρχε μια πορεία με διαδηλωτές, τα ΜΑΤ και οι μολοτοφόροι (=νεολογισμός Κωλύδωρα, μήπως να τον κάνουμε επίτιμο μέλος στο Translatum;)...
To πόση ευθύνη αντιστοιχεί στον καθένα για τα επεισόδια και τη βία θα κριθεί, όπως γίνεται συνήθως, από τις ιδεολογικές προκαταλήψεις του καθενός και για αυτό άλλωστε δεν υπήρξαν σχόλια.
Και τις φωτογραφίες είδα και τα βίντεο. Όσο για το αν ξέρω να κάνω ανάγνωση των εικόνων, θα μου επιτρέψεις να πω πως κάτι χρονάκια και το έκανα και είχα τη δεοντολογία μέσα στο πετσί μου. Και αυτή τη φορά επιμένω, πως θα περίμενα οι εικόνες να περιγράφουν περισσότερο τα όσα έγιναν και από τις δυο πλευρές. Τουλάχιστον εγώ έτσι τη βλέπω τη δεοντολογία του ρεπορτάζ. :-)))

Αλ.

• Hero Member
Νομίζω οτι τα μέσα ενημέρωσης και τα δελτία ειδήσεων ασχολήθηκαν κατα 80%  με το κάψιμο του φυλακίου από τους κουκουλοφόρους και με τα επεισόδια...Όσο για τα συγκεκριμένα βίντεο στο νήμα και αυτά μόνο επεισόδια και από τις δύο πλευρές δείχνουν και σχεδόν καθόλου πορεία και διαδήλωση...
Για την πορεία και τη διαδήλωση interested κανείς;
Τώρα γιατί δεν υπάρχει καρέ καρέ πλάνο τον κουκουλοφόρο να οπλίζει τη σφεντόνα με μπουλονι, οφείλεται μάλλον στο ότι τα μπουλόνια ήταν γνωστής μάρκας και δεν ήθελα να γίνει διαφήμιση...

Η κρατική βία δεν είναι ισοβαρής με την ατομική. Το άτομο εκπροσωπεί τον εαυτό του, τα κρατικά όργανα εκπροσωπούν τη συντεταγμένη πολιτεία η οποία διαμορφώνεται από τους πολίτες και την κοινωνία, άρα κατά μία έννοια τους εκπροσωπούν σε κάποιο βαθμό.

Κανείς δε διαφωνεί ότι οι καταλήψεις είναι και παράνομες πράξεις (για αυτό το θέμα ίσως υπάρχει και αντίθετη άποψη, αλλά εκ πρώτης όψεως έτσι είναι), που θίγουν την πανεπιστημιακή ζωή, και βραχυπρόθεσμα την έρευνα και τη διδασκαλία. Κανείς δεν επικροτεί τη βία. Η κατάληψη είναι μια δυναμικής μορφή αντίδρασης, βίαιη και θεωρητικά αποδοκιμαστέα. Αλλά πρακτικά είναι ο μοναδικός τρόπος για να στραφεί η κοινή γνώμη στο πρόβλημα, γιατί είναι ο μόνος τρόπος να στραφούν και τα μμε στο πρόβλημα. Είναι ο μόνος τρόπος για να ακουστούν οι φοιτητές. Αν δε γίνεις θέμα στο δελτίο ειδήσεων, πλέον, δεν υπάρχεις. Αν δεν υιοθετούσαν οι φοιτητές δυναμικές μορφές αντίδρασης, μάλλον δε θα έπαιρναν πολλοί χαμπάρι τί πρόκειται να συμβεί. Όχι ότι τώρα επί της ουσίας πήραν πολλά χαμπάρι αλλά αν δεν κάνεις φασαρία, δεν ακούγεσαι στην Ελλάδα. Και αυτή η κατάντια είναι απείρως χειρότερη από τα όποια αποδοκιμαστέα και ανώφελα επεισόδια προκαλούν κάποιοι γνωστοί-άγνωστοι...
Οι κινητοποιήσεις γίνονται στη βάση ωφέλειας/ζημίας. Προφανώς οι φοιτητές θεωρούν ότι η ζημία που προκαλείται από τις καταλήψεις είναι μικρότερη από την ενδεχόμενη βλάβη λόγω της αναθεώρησης του άρθρου 16 και της εφαρμογής του νέου νόμου-πλαισίου.
Το αν διαχειρίστηκαν οι φοιτητές σωστά τον αγώνα και τα "αιτήματα" τους, το αν υπήρξε πραγματικά φοιτητικό κίνημα, το αν μέσα σε αυτούς που αντιδράνε και διαμαρτύρονται κάποιοι έχουν προσωπικά και ιδοτελή οφέλη και για το αν υπήρξαν πραγματικά αιτήματα και ουσιαστική αντι-πρόταση είναι άλλο θέμα...για άλλο νήμα.
« Last Edit: 11 Mar, 2007, 19:09:51 by w4tt4n4b3 »

Search Tools