Meister Eckhart -> Μάιστερ Έκχαρτ, Μάιστερ Έκαρτ

user10 · 9 · 6816

user10

• Hero Member
Γερμανόφωνοι του φόρουμ σπεύσατε!

Βρήκα αυτόν το γερμανό μυστικιστή του 12ου αιώνα και έχω την εξής απορία: "Meister" δε σημαίνει "δάσκαλος" στα γερμανικά; Αν ναι, τότε εγώ γιατί τον έχω βρει παντού ως "Μάιστερ Έκχαρτ" και όχι "Δάσκαλο Έκχαρτ"; Να το αφήσω "Μάιστερ";

Για περισσότερες πληροφορίες, δείτε εδώ: Meister Eckhart - Wikipedia
« Last Edit: 25 Sep, 2018, 08:30:30 by spiros »

lany

• Full Member
  • Μακρινό πλάνο (να 'μαστε και σίγουροι!)
Καλημέρα palavrίτσα!

Έχεις απόλυτο δίκιο. Η πρώτη έννοια του "Meister" στα γερμανικά είναι πρωτομάστορας, αρχιτεχνίτης και πρωταθλητής. Σε αυτήν την περίπτωση είναι ακαδημαϊκός τίτλος. Μετά από μια γρήγορη γκουγκλιά που έκανα, όντως τον συναντάμε ως Μάιστερ Έκχαρτ στα ελληνικά (στα βιβλία του κλπ.). Εγώ θα το κρατούσα έτσι, εφόσον με αυτό το όνομα είναι γνωστός.

Έντιτ: Επίσης βλέπω ότι για τη Φιλοσοφία υπάρχει σχετικό βραβείο "Μάιστερ Έκχαρτ"....
« Last Edit: 12 Mar, 2007, 11:12:08 by lany »
Μόνο οι γενναίοι αγαπούν... Οι άλλοι απλώς ξεγελούν τα όνειρα...

ʼκης Δήμου

fil

• Full Member
  • I Love Backgammon!!!
Συμφωνώ με τη lany.

(The word meister originally means "master" in German (as in master craftsman or as an honorific title such as Meister Eckhart). https://en.wikipedia.org/wiki/Meister)

user10

• Hero Member
Σας μερσώ και τις δύο. Τις καλημέρες μου!

Dr Moshe

• Jr. Member
  • **
  • Shir HaShirim 8:6,7
Αγαπητοί φίλοι,

Εξαιρετικά ενδιαφέρουσα η ανάλυση του περιεχομένου που επιχειρήσατε. Συμφωνώ ότι η καλύτερη απόδοση είναι Μάιστερ Έκχαρτ, εφόσον αυτό αποτελούσε στοιχείο τής προσφώνησης προς πνευματικούς ανθρώπους τής εποχής (πβ. επίσης σε αγγλ. χειρόγραφα: Master Shakespeare).

Δεν ξέρω μήπως έχει κάποια σημασία να αναφερθεί ότι το γερμ Meister (που αποτελεί δάνειο από το λατ. magister) απαντά στην παλαιά Γερμανική (ως meistar / meister) με τις σημασίες «καλλιτέχνης (Künstler), δάσκαλος, αρχιτέκτονας (Baumeister), προϊστάμενος / επί κεφαλής (Vorsteher)». Κατόπιν, όπως δείχνουν τα ιστορικά λεξικά τής Γερμανικής, η λέξη συναντάται στη μέση Γερμανική με τις επιπρόσθετες σημασίες «λόγιος (Gelehrter), αρχιτραγουδιστής (Meistersänger), δήμαρχος (Bürgermeister)». Παρέθεσα εδώ τους αντίστοιχους γερμ. όρους, επειδή σε ορισμένα σύνθετα η λέξη Meister εξακολουθεί ως β΄ συνθετικό να διασώζει παλαιότερες χρήσεις (τα σύνθετα τείνουν να διατηρούν τύπους και σημασίες που μερικές φορές δεν απαντούν πλέον στα απλά συνθετικά τους).

Είναι αξιοσημείωτο ότι ο όρος Meister δεν χρησιμοποιήθηκε ως επίσημος τίτλος, διότι είχε πλέον αποχρωματιστεί εξαιτίας τής ευρείας παρουσίας του. Όταν έγινε αισθητή η ανάγκη για πανεπιστημιακό τίτλο τέτοιας βαθμίδας, η γερμανική γλώσσα δανείστηκε εκ νέου από τη Λατινική (τον 15ο αι.) τον τύπο Magister, πράγμα που εξάλλου ευνοείτο από την κυριαρχία τής λατινικής γλώσσας στους ακαδημαϊκούς χώρους.

Εύχομαι σε όλους καλή ημέρα.
A Reina, mi tesoro

אשׁת־חיל מי ימצא ורחק מפנינים מכרה :Mishle משׁלי  31:10
A woman of valour who can find? For her price is far above rubies (JPS)

σα(ρε)μαλι

• Hero Member
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Νομίζω ο Dr Moshe κάλυψε πλήρως το γλωσσικό κομμάτι. Απλώς για την ιστορία, ο Έκχαρτ απέκτησε την προσωνυμία Meister έπειτα από την αναγόρευση του σε διδάκτορα της θεολογίας από τον πάπα Βονιφάτιο Η' στη Ρώμη. Το όνομα του είναι Johannes Eckhart.
« Last Edit: 12 Mar, 2007, 17:58:06 by nickel »
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.

banned8

• Jr. Member
  • **
Να επισημάνω ότι τον μαστρο-Γιάννη, ο Πάπυρος, το Παπυράκι και το Μείζον τον έχουν Μάιστερ Έκαρτ (από τη γραφή Eckart; από προφορά;). Εγώ πάντως τόσα χρόνια Έκχαρτ τον βλέπω και έτσι τον θέλει και ο Πύρινος Κόσμος.

Προσθήκη: Ο Δρανδάκης πάλι, Έκκαρτ τούς έχει όλους τους Eckart, Eckardt, Eccard, Eckehart.
« Last Edit: 12 Mar, 2007, 18:10:04 by nickel »

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Η προφορά νομίζω είναι Έκαρτ, όσο για τον Πύρινο Κόσμο και εν γένει τις αποδόσεις συγγραφέων... βράσ'τα, π.χ. ο Καλίλ Τζαμπράν (ναι, αυτό είναι το σωστό) έχει περάσει πλέον ως Καλίλ Γκιμπράν.

Ο Μάιστερ Έκαρτ (γερμανικά: Meister Eckhart, προφέρεται [ˈmaɪ̯stɐ ˈɛkʰaʀt], γνωστός και ως Eckhart von Hochheim, 1260 - πριν τις 30 Απριλίου 1328) ήταν σημαντικός Γερμανός θεολόγος, φιλόσοφος και μυστικιστής του Ύστερου Μεσαίωνα και οι ιδέες του επηρέασαν τόσο τους συγχρόνους του όσο και πολλούς μεταγενέστερους διανοητές. Ωστόσο, στο τέλος της ζωής του κατηγορήθηκε ως αιρετικός και ορισμένα σημεία της διδασκαλίας του καταδικάστηκαν από τη Ρωμαιοκαθολική Εκκλησία. Στη νεώτερη εποχή τα έργα του έγιναν και πάλι αντικείμενο μελέτης και η διδασκαλία του επανεκτιμήθηκε και θεωρήθηκε ότι παρουσιάζει ομοιότητες με θρησκευτικές και φιλοσοφικές αντιλήψεις της Ανατολής.
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%AC%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%81_%CE%88%CE%BA%CE%B1%CF%81%CF%84
« Last Edit: 25 Sep, 2018, 08:30:54 by spiros »

Dr Moshe

• Jr. Member
  • **
  • Shir HaShirim 8:6,7
Αγαπητοί φίλοι,

Μικρό σχόλιο σχετικά με την προφορά.
Το h προφέρεται πάντοτε, εφόσον βρίσκεται σε κεφαλή συλλαβής, όπως στην προκειμένη περίπτωση (αντιπαραβάλετε hierher - Hahn). Εντούτοις, επειδή προηγείται άηχο στιγμιαίο [k], η ακριβής προφορά τού ονόματος Eckhart είναι ['ekha:t], όπου ο συνδυασμός [kh] μοιάζει με την εικαζόμενη προφορά τού αρχαιοελληνικού χ (k + δασεία άχνα).
Συνεπώς, η μεταγραφή Έκχαρτ είναι, καθώς νομίζω, η πιστότερη.

Εύχομαι σε όλους καλή και παραγωγική ημέρα.
A Reina, mi tesoro

אשׁת־חיל מי ימצא ורחק מפנינים מכרה :Mishle משׁלי  31:10
A woman of valour who can find? For her price is far above rubies (JPS)

Search Tools