Urgent! London under attack

· 33 · 10182

What If ...?

• Jr. Member
  • **
Bombs exploding on buses and the tube. At least 20 dead. Mobile phone network in central London available to emergency services & 'priority' users only.

http://newsnow.co.uk/newsfeed/?name=London&x=8&y=8

« Last Edit: 08 Jul, 2005, 12:39:40 by Ilias P »

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Ήρθε το πλήρωμα του χρόνου - πληρώνουν και αυτοί μετά τους Αμερικάνους την "αντιτρομοκρατική" τους δράση και τη δολοφονία εκατοντάδων χιλιάδων ενηλίκων και παιδιών σε διάφορα σημεία του πλανήτη.

Παρόμοιες καταστάσεις είχαν ως αποτέλεσμα να πέσει η κυβέρνηση στην Ισπανία. Δυστυχώς, οι Άγγλοι δεν διαθέτουν την ανηπηρέαστη κρίση ή την κατάλληλη ενημέρωση για να κάνουν τη σύνδεση και έτσι το βλέπουν όπως το "βλέπει" ο Μπλαιρ:

"[This is] not an attack on one nation but on all nations and on civilised people everywhere."

Λες και οι χιλιάδες που δολοφόνησαν για τα δήθεν πυρηνικά (και σε άπειρες άλλες περιπτώσεις) δεν είχαν ψυχή. Βλέπεις, μόνο οι Άγγλοι και οι Αμερικανοί έχουν ψυχή, όλοι οι υπόλοιποι είμαστε πολίτες δεύτερης κατηγορίας ή μάλλον υποανθρώπινα όντα, κάπου μεταξύ του φυτικού βασιλείου και των ασβεστόλιθων.
« Last Edit: 07 Jul, 2005, 17:53:29 by spiros »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Συμφωνώ κι επαυξάνω, Σπύρο.

Κι έχεις και τον Βουλγαράκη που διακηρύσσει πως η Ελλάδα είναι μια ασφαλέστατη χώρα - και το δηλώνει σήμερα...

vkorkas

• Jr. Member
  • **
Παιδιά κι εγώ μαζί σας, η αναλγησία Αμερικανών και Βρετανών πολιτικών είναι γνωστή και σχεδόν εξαντλημένη ως θέμα συζήτησης.

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα λυπηθώ για τους 30 (πλέον) νεκρούς Λονδρέζους που πήγαιναν στις δουλειές τους (αλλά και αυτούς που αναμφίβολα θα αποκαλυφθούν αργότερα) ή δεν θα ανησυχήσω για τους φίλους και γνωστούς μου που ζουν μέσα στο Λονδίνο και για όλα αυτά που έγιναν μία ώρα μακριά από εκεί που ζω και εργάζομαι.

Terminology is a bit like snoring: everybody's doing it but very few people *know* they're doing it! (MR)

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα λυπηθώ για τους 30 (πλέον) νεκρούς Λονδρέζους που πήγαιναν στις δουλειές τους (αλλά και αυτούς που αναμφίβολα θα αποκαλυφθούν αργότερα) ή δεν θα ανησυχήσω για τους φίλους και γνωστούς μου που ζουν μέσα στο Λονδίνο και για όλα αυτά που έγιναν μία ώρα μακριά από εκεί που ζω και εργάζομαι.

Άσχετο το ένα με το άλλο! Οι κακόμοιροι οι άνθρωποι δεν φταίνει. Όλοι λυπούμαστε για αυτούς. Λυπούμαστε όμως περισσότερα για τα εκατομμύρια που έχουν "φάει" οι Αμερικανοάγγλοι ανά τους αιώνες. Ποσοτικά τουλάχιστον είναι μεγαλύτερο το έγκλημα.

Οι κυβερνήσεις τους φταίνε αλλά μήπως και η ηλιθιότητα και αδαημοσύνη πολλών πολιτών τους που ψηφίζουν τέτοιες κυβερνήσεις και επαινούν τις "αντιτρομοκρατικές" ενέργειές τους;

Κρίμα δεν είναι όμως να ξυπνάει κανείς μόνο με τη βία; Και αν ξυπνήσει.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Καλησπέρα, Βασίλη.

Ελπίζω όλοι οι φίλοι κι οι γνωστοί σου στο Λονδίνο να είναι καλά.

Η γενίκευση που κάναμε, ο Σπύρος κι εγώ, ασφαλώς και δεν συγκαταλέγει τους απλούς πολίτες όλης της υφηλίου. Ο ανθρώπινος πόνος κι η στέρηση της ζωής δεν έχουν σημαίες, χρώματα κι αρχηγούς... δυστυχώς, όμως, θερίζουμε ό,τι ακριβώς σπέρνουμε.

vkorkas

• Jr. Member
  • **
Ελπίζω όλοι οι φίλοι κι οι γνωστοί σου στο Λονδίνο να είναι καλά.

Μέχρι τώρα, να χτυπήσω ξύλο, όλοι καλά. Μία γνωστή μου την ένιωσε μια χαρά την έκρηξη στη Liverpool Street, το γραφείο της είναι ένα τετράγωνο πιο πέρα.

Σε θέματα πίστης και ιδεολογίας δεν μπορούμε να ψάχνουμε για τους γνωστικούς και τους ηλίθιους, αλλά ούτε και για μεγέθη. Είτε σκοτωθεί ένας είτε δέκα, το έγκλημα παραμένει έγκλημα. Όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουν και, όπως αποδεικνύεται για άλλη μία φορά, όλοι πληρώνουν και το ανάλογο κόστος...

Terminology is a bit like snoring: everybody's doing it but very few people *know* they're doing it! (MR)

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Μπα Βασίλη μου, δεν πληρώνουν όλοι το ανάλογο κόστος - άλλο 1 εκ. νεκρά παιδιά στο Ιράκ από την έλλειψη στοιχειωδών αγαθών και φαρμάκων λόγω του εμπάργκο και μόνο, και άλλο 30 νεκροί Άγγλοι....

Το ότι δεν έχουμε γνωστούς στο Ιράκ δεν σημαίνει ότι εξισώνουμε το 1 εκ. με τους 30.

Ωστόσο, ναι, το έγκλημα παραμένει έγκλημα. Αλλά πώς ξεκίνησε εν προκειμένω; Καμία 10αριά άσχετοι σκεφτήκανε να βάλουν μερικές βόμβες στο Λονδίνο έτσι για χαβαλέ;
« Last Edit: 07 Jul, 2005, 18:44:18 by wings »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
E, καλά, μην το πάμε έτσι τώρα... γιατί η Αλκάιντα που ανέλαβε την ευθύνη, καθώς και οι ηγέτες της, δεν είναι ακριβώς "όμορφος κόσμος, ηθικός, αγγελικά πλασμένος" κι ούτε ο μπαρμπα-Μπιν με έχει πείσει ως αγωνιστής για τη λευτεριά της φυλής του κι ούτε το φακιόλι που φορά μοιάζει με μπαϊράκι νέων αγώνων υπέρ των νεκρών παιδιών του Ιράκ και του Αφγανιστάν.

vkorkas

• Jr. Member
  • **
Τυχαίνει να έχω και έναν Ιρακινό γνωστό, ο οποίος ζει εδώ στην Αγγλία, και ξέρω πολύ καλά και από πρώτο χέρι τι γίνεται και στο Ιράκ. Η λύπη μου παραμένει η ίδια και στις δύο περιπτώσεις και δεν πρόκειται να δικαιολογήσω ούτε τη μία ούτε την άλλη ενέργεια, για μένα είναι και οι δύο τρομοκρατικές. Το κόστος σε ανθρώπινες ζωές δεν πιστεύω ότι μπορούμε να το ποσοτικοποιήσουμε.

Πότε ξεκίνησε η ιστορία είναι μια άλλη μεγάλη κουβέντα. Η δικιά μου η γνώμη είναι πως ξεκίνησε όταν χρησιμοποιήθηκε για πρώτη φορά ο πόλεμος (σε όλες του τις μορφές) ως μέσο επιβεβαίωσης και υπερίσχυσης μίας θρησκευτικής πίστης. Μπορεί να έχω και άδικο βέβαια.

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
E, καλά, μην το πάμε έτσι τώρα... γιατί η Αλκάιντα που ανέλαβε την ευθύνη, καθώς και οι ηγέτες της, δεν είναι ακριβώς "όμορφος κόσμος, ηθικός, αγγελικά πλασμένος" κι ούτε ο μπαρμπα-Μπιν με έχει πείσει ως αγωνιστής για τη λευτεριά της φυλής του κι ούτε το φακιόλι που φορά μοιάζει με μπαϊράκι νέων αγώνων υπέρ των νεκρών παιδιών του Ιράκ και του Αφγανιστάν.

Χμμ... εννοείς ότι είναι καλύτερα να μην υπάρχει οποιασδήποτε μορφής αντίπαλο δέος και οι ισχυροί να συνεχίζουν να σκοτώνουν ανενόχλητοι για το "καλό της δημοκρατίας και της ασφάλειας" χωρίς καμία αντίδραση από κανένα;

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Να υπάρχουν αντίπαλα δέη, Σπύρο μου, στα μυαλά μας και στις συνειδήσεις μας. Αλλά το οποιασδήποτε μορφής με ταράζει. Γιατί τούτη εδώ η μορφή της περίεργης αυτής οργάνωσης δεν με έχει πείσει για τίποτε, άσε δα που χρησιμοποιείται από τον Θάμνο και τα τσιράκια του ως άλλοθι εν ονόματι της δημοκρατίας και της ασφάλειας.

Άραγε μετά από τούτο το μακελιό στο Λονδίνο, πού θα κατεβάσει η κούτρα του Θάμνου να χτυπήσει από Σεπτέμβρη και μετά; Γιατί τώρα είναι και καλοκαίρι και θέλει να κάνει διακοπές...

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Τι να πω, η όλη υπόθεση μοιάζει με Catch 22. Φαίνεται ο κόσμος πρέπει να φτάσει στο απόλυτο ναδίρ για να αλλάξει κάτι.

σα(ρε)μαλι

• Hero Member
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Δεν έχω καταλάβει, επικροτούμε την τυφλή βία; ήταν στρατηγικό χτύπημα αυτό για να πληρώσει η αγγλική κυβέρνηση και ο στρατός για τα εγκλήματά τους; ξέρεις πόσοι στόχοι υπάρχουν που θα μπορούσαν να πλήξουν άμεσα ή έστω έμμεσα εμπλεκόμενους στον πόλεμο του Ιράκ, φυσικά αναρίθμητοι.

Αυτό το χτύπημα είχε ως στόχο να εξυπυρετήσει τα στενά ιδιωτικά συμφέροντα του Μπιν Λάντεν και της φατρίας του, άσχετα αν ξαφνικά εμφανίζεται ως ο προστάτης των καταπιεσμένων μουσουλμάνων - έτσι δεν εμφανίζεται κι ο Μπους απένατι στους Αμερικάνους κι αυτός τα συμφέροντα της χώρας του δεν προασπίζει, άσχετα αν έχει την εξουσία να τα επιβάλλει σε παγκόσμια κλίμακα. Κια ο Σαουδάραβας το ίδιο θα έκανε αν είχε τη δυνατότητα

Για πιο αντίπαλο δέος μιλάμε, η Αλ Κάιντα είναι προϊόν της αμερικάνικης πολιτικής και είναι αναπόδραστα δεμένη με αυτή. Η μία έχει ανάγκη την άλλη και τα πράγματα από τέτοια χτυπήματα μόνο να επιδεινωθούν μπορούν. Κανείς από τους δύο δεν είναι τόσο αφελής ώστε να επιζητά να εξαλείψει το κακό και οι δύο το χρειάζονται για τους δικούς τους οικονομικο-στρατιωτικούς λόγους.

Στο Σουδάν είχαμε μια γενοκτονία που διήρκησε σχεδόν δύο χρόνια, δεν είδα καμία ευαισθητοποίηση από τους εν λόγω κυρίους. Οι αφρικάνοι δεν είναι άνθρωποι; είναι προφανώς τρίτης διαλογής, παρακάτω και απο τους Ιρακινούς, άσε που οι μαζικές σφαγές στο Σουδάν έγιναν από Άραβες παραστρατιωτικούς.

Μ' εξοργίζει να μπω σε αυτή τη διαδικασία επιλογής που για μένα είναι ψευδεπίγραφο δίλημα. Ούτε λυπάμαι τόσο για τα μέχρι στιγμής θύματα, όσο για το ότι ο κόσμος επιλέγει πλευρά, με συνέπεια να επικρατεί ο φανατισμός και οι νηφάλιες φωνές να παραμερίζονται και να περιθωροιποιούνται. Ιστορικά, γνωρίζουμε πολύ καλά που έχει οδηγήσει αυτό στο παρελθόν και φυσικά την πληρώνουν μόνο οι αθώοι, αν υπάρχουν πλέον αθώοι στο ανθρώπινο είδος.
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.

banned8

• Jr. Member
  • **
Θέλουμε δε θέλουμε, όταν βρισκόμαστε αντιμέτωποι με τραγικά γεγονότα αυτών των διαστάσεων, η κρίση μας είναι απόλυτα υποκειμενική. Μόνο ένας θεός θα μπορούσε να σταθεί ψύχραιμα πάνω από τα γεγονότα και να απονείμει δικαιοσύνη. Εμείς οι φτωχοί –ο καθένας μας με το παρελθόν του, τα βιώματά του, την ιδεολογία του– είμαστε καταδικασμένοι να βλέπουμε τα πράγματα μέσα από πολλούς παραμορφωτικούς φακούς. Μέσα στη μικρότητά μου, είναι φυσικό όταν έρθουν δέκα άνθρωποι που έχω αδικήσει και μου πειράξουν το παιδί μου, να θέλω να τους βγάλω το μάτι – να μην μπορώ να βάλω τα πράγματα σε μια ζυγαριά δικαιοσύνης. Από τη στιγμή που είμαι άνθρωπος, αδικώ, και η δικαιοσύνη μου θα είναι πάντα σχετική.

Έτσι, καθώς διαβάζω όλα αυτά τα ωραία που γράφονται, νιώθω σαν το Νασραντίν Χότζα στη γνωστή ιστορία όπου ήταν δικαστής και πήγαν δυο άνθρωποι να τους λύσει μια διαφορά. Άκουσε τον έναν και του λέει «Δίκιο έχεις».
«Μα πώς γίνεται να ’χει δίκιο, αφού το πράγμα έχει έτσι κι έτσι» λέει ο αντίδικος.
«Κι εσύ δίκιο έχεις» απαντάει ο Χότζας. Οπότε κάποιος που παρακολουθούσε παρατήρησε:
«Μα πώς γίνεται, κύριε δικαστή, να έχουν κι οι δυο τους δίκιο;»
«Κι εσύ δίκιο έχεις» ήταν η απάντηση του Χότζα.

Search Tools