Νέο μέλος της translatum παρέας

Anastasia

• Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • Set goals, Work hard!
Καλημέρα σε όλους!

Ονομάζομαι Αναστασία Γιαγκοπούλου και είμαι και εγώ (όπως και πολλοί άλλοι όπως διαπίστωσα ψάχνοντας το site) από την όμορφη Θεσσαλονίκη! Είμαι 28 ετών και πρόσφατα άνοιξα τα φτερά μου για να κινηθώ επαγγελματικά στο χώρο της μετάφρασης.

Για να ξέρετε με τι άτομο έχετε να κάνετε (τρελλό βασικά!..lol) έχω τελειώσει τη σχολή Αγγλικής γλώσσας και φιλολογίας του Αριστοτελείου καθώς και το πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών του UMIST, UK στη μετάφραση.

Μετά από τρελλά διλήμματα και πολλούς προβληματισμούς πήρα την απόφαση να εγκαταλείψω την υπέροχη Αγγλία (Manchester ειδικότερα) και να επιστρέψω στα πάτρια εδάφη...τι το ήθελα η δύσμοιρη? Ανακάλυψα ότι η μεγάλη μου αγάπη (μετάφραση) στην Ελλάδα (και δη στη γεννέτηρα μου) είναι από έχθρική έως απρόσιτη!!! Αλλά δεν θα το βάλω κάτω....έχω βάλει στόχο να μπορέσω και 'γω κάποια μέρα να πω "εργάζομαι ως μεταφράστρια εδώ και 7 χρόνια με επιτυχία" όπως πολλά εκλεκτά μέλη αυτού του site όπως διάβασα στους χαιρετισμούς τους.

Ελπίζω να ενταχθώ εύκολα στην όμορφη αυτή παρέα και να συμβάλλω και γω όσο μπορώ με τις ελάχιστες προς το παρόν μεταφραστικές μου γνώσεις.

Φιλιά

Αναστασία
"Only Love can leave such a... Mark!"

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Καλώς όρισες Αναστασία!

Από ό,τι έχω μάθει το Μάντσεστερ έχει αλλάξει αρκετά από τότε που έφυγα εγώ (1995). Ωστόσο, απ' ό,τι θυμάμαι, το εκεί τμήμα μεταφραστικών σπουδών δεν είχε και την καλύτερη οργάνωση. Φαντάζομαι ήσουν στο τμήμα της Mona Baker (από τις λίγες εκεί φωτεινές εξαιρέσεις);

Anastasia

• Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • Set goals, Work hard!
Καλημέρα!

Σπύρο,

ευχαριστώ για το καλοσώρισμα!

Όντως, το Μάντσεστερ έχει αλλάξει πάρα πολύ και έχει γίνει μια πολύ όμορφη πόλη! Να φανταστείς είχε μεγάλη διαφορά από το Σεπτέμβριο που πήγα (2002) μέχρι τον επόμενο που έφυγα!!!

Θα συμφωνήσω απολύτως για την έλλειψη οργάνωσης του Μεταφραστικού τμήματος αν και το Πανεπιστήμιο σα σύνολο έχει πολύ καλή φήμη και έμεινα αρκετά ικανοποιημένη από το τελικό αποτέλεσμα. Επίσης, Η Mona Baker είναι εξέχουσα προσωπικότητα κατά τη γνώμη μου και προσιτή στους φοιτητές της. Το γνωρίζω διότι ήμουν στο τμήμα της, αν και μου άρεσε ιδιαίτερα σαν καθηγητής και ο Dr. Keith Harvey (δεν ξέρω αν τον γνωρίζεις).

Με την ευκαιρία της αναφοράς της κας Baker, θα ήθελα να σε ρωτήσω που μπορώ να βρω περισσότερες πληροφορίες για το σεμινάριο που θα λάβει χώρα στην Ιταλία στις 17-18 Σεπτεμβρίου με τίτλο "Translating voices, translating regions".Δύο από τις βασικές ομιλήτριες θα είναι η κ. Baker και η κα Bassnett.Ξέρεις, για τη χρηματική συμμετοχή και πού θα επευθυνθώ?

:)

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Σε τέτοιες περιπτώσεις προτείνω σε όλους να χρησιμοποιούν το Διαδίκτυο (δεν είναι τελικά και τόσο δύσκολο!).

Μια αναζήτηση για "Translating voices, translating regions" απέφερε μεταξύ άλλων:

http://www.monabaker.com/tsresources/cediary_more.php?id=2625_0_3_0_M
http://www.leeds.ac.uk/translatingvoices/

Anastasia

• Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • Set goals, Work hard!
Σπύρο,

ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και συγνώμη για την ταλαιπωρία...

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Αναστασία, καλημέρα.

Δεν φταίει η γενέτειρα αλλά η περίεργη ελληνική πραγματικότητα, δυστυχώς όχι μόνο στη μετάφραση αλλά στους περισσότερους τομείς. Αλλά στην πραγματικότητα αυτή, όλοι μας βάζουμε ένα χεράκι κι έχουμε μερίδιο της ευθύνης οπότε καλά έκανες και επέστρεψες γιατί όσο περισσότεροι ανησυχούν και παλεύουν, τόσο καλύτερα.

Βέβαια, αυτό είναι προσωπική μου γνώμη και ξέρω πως πολλοί θα κλοτσήσουν αλλά θα παραμείνει προσωπική μου γνώμη ό,τι κι αν γίνει.:-)

Ο ελληνικός βορράς αρχίζει να δηλώνει δυναμικό παρόν σε τούτο το φόρουμ και δεν μπορείς να φανταστείς πόσο χαίρομαι.

Anastasia

• Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • Set goals, Work hard!
Καλημέρα Βίκυ.

Θα συμφωνήσω με το γεγονός ότι δε φταίει η γενέτειρα αλλά η χώρα στο σύνολο της. Για άλλους τομείς δε γνωρίζω αλλά για τον τομέα της μετάφρασης τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα. Από την ώρα που πάτησα το πόδι μου στο ΤΕΒΕ (εφιάλτης!!!) μέχρι τώρα ταλαιπωρούμαι!!! Λες και προσπαθεί κάποιος κρατικός μηχανισμός να μας κλείσει τις πόρτες, τι να πω πια!!!! Όσο για την ευθύνη που φέρουμε όλοι (να μη βγάλω την ουρά μου απ'έξω!) είναι γεγονός και θα πρέπει κάποτε να εξαλειφθεί, πράγμα που θα συμβεί μονό αν παλέψουμε όλοι μαζί.

Επειδή, βλέπω και'γω αρκετό κόσμο από Βορρά, δεν οργανώνουμε και καμμιά συγκεντρωσούλα, κάνα πάρτυ, βρε αδερφέ???

Φιλάκια

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Kαλημέρα, Αναστασία.

Θα το οργανώσουμε αλλά περίμενε να συμμαζευτούμε όλοι. Εγώ φεύγω για διακοπές στο τέλος της βδομάδας οπότε από Οκτώβρη μετά.

Φιλιά

Anastasia

• Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • Set goals, Work hard!
Καλησπέρα.

Εγώ γύρισα πριν μια εβδομάδα από την όμορφη Πάρο όπου και έλιωνα στις παραλίες χωρίς υπολογιστές και κινητά. Επομένως, είχα την εντύπωση πως το καλοκαίρι έλαβε τέλος από τη στιγμή που γύρισα!!!!! Δεν σκέφτηκα ότι όταν θα "πήζω", κάποιοι θα λιάζονται!!!! (ό,τι με συμφέρει!!!).

Εύχομαι καλή ξεκούραση Βικούλα (ελπίζω να έχω το ελεύθερο για την οικειότητα!) αλλά και σε όλους όσους προτιμήσατε αυτή την περίοδο για τις διακοπές σας.

Φιλιά πολλά και ανυπομονώ για τη συγκεντρωσούλα!

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Kαι το θάρρος έχεις και το πήξιμο χάρισμά σου.:-)

Ευχαριστώ για τις ευχές και έτσι κι αλλιώς θα κάνω ό,τι κι εσύ ακριβώς.

Anastasia

• Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • Set goals, Work hard!
Να'σαι καλά Βικούλα και ευχαριστώ για το πασαπόρτι του θάρρους!

Εύχομαι να γυρίσεις μαυρισμένη και...λιαστή!!!!

Φιλιά

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Nα μη σου πω έως καπινστή και θεωρηθούμε υπερβολικές.:-)

Ευχαριστώ και πάλι.

Search Tools