Κόστος Trados και από πού το αγοράζω;

sinis_smooth

• Hero Member
Καλημέρα σας,
                     είμαι ένας μεταφραστής που ουσιαστικά τώρα ξεκινάει την συνεργασία του με μεταφραστικά γραφεία. Μέχρι τώρα δούλευα για ιδιώτες, εδώ στη Χαλκίδα, και φυσικά δεν είχαν ιδιαίτερες απαιτήσεις από μένα. Στέλνοντας κάποια βιογραφικά σε μεταφραστικά γραφεία της Αθήνας, πολλοί μου είπαν το ίδιο πράγμα: "Πολύ καλό το βιογραφικό σας, αλλά τι έκδοση TRADOS χρησιμοποιείτε;"
                    Πριν από 3-4 μέρες μου είπαν από κάποιο συγκεκριμένο γραφείο ότι ενδιαφέρονταν για εσωτερικό μεταφραστή, στέλνοντας μου κάποια δοκιμαστικά...Έχοντας στείλει τα δοκιμαστικά προς αξιολόγηση σε αυτούς, μου τηλεφώνησαν και μου είπαν ότι επ'ευκαιρίας θα ήθελαν να μου αναθέσουν και ένα project να το μεταφράσω από το σπίτι. Μου ζήτησαν όμως οπωσδήποτε TRADOS, το οποίο εγώ δεν είχα. Έτσι, ουσιαστικά έχασα την ευκαιρία' όμως, η υπεύθυνη με συμβούλεψε: "Γιατί δεν αγοράζετε ένα TRADOS; Είναι απαραίτητο εργαλείο τόσο για την ταχύτητα όσο και για την οργάνωση της δουλειάς σας".
                    Όταν της είπα ότι είχα ακούσει από καταστήματα της Χαλκίδας ότι κοστίζει γύρω στα 2000 Ευρώ, γέλασε και μου είπε "Μπορείτε να βρείτε από κάποιο e-shop με 300 Ευρώ".

Θα μπορούσε κάποιος πιο έμπειρος συνάδελφος να με συμβουλέψει; Είναι όντως μόνο 300 Ευρώ η τιμή; Αν ναι, ποιο e-shop είναι αυτό (θα μπορούσα να κατέβω και στην Αθήνα να το επισκεφτώ, αν είναι);

Ευχαριστώ
« Last Edit: 15 Mar, 2007, 17:44:20 by spiros »

user2

• Hero Member
Για Ελλάδα, το Τράντος αντιπροσωπεύεται από την www.orco.gr

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Προσφορές κατά καιρούς θα βρεις και στο proz.com αλλά οι προσφορές που κάνει η ORCO, πάλι κατά καιρούς και μόνο για Έλληνες μεταφραστές, είναι καλύτερες. Επίσης, οι μαθητές της σχολής Meta|φραση δικαιούνται γενναία έκπτωση.

diceman

• Hero Member
  • Talk less, say more.
Επίσης, οι μαθητές της σχολής Meta|φραση δικαιούνται γενναία έκπτωση.

Και, γενικά, όσοι έχουν ολοκληρώσει πρόσφατα σπουδές Μετάφρασης σε οποιαδήποτε κρατική ή ιδιωτική σχολή.
Βασίλης Μπαμπούρης
meta|φραση School of Translation Studies

stathis

• Hero Member
                    Όταν της είπα ότι είχα ακούσει από καταστήματα της Χαλκίδας ότι κοστίζει γύρω στα 2000 Ευρώ, γέλασε και μου είπε "Μπορείτε να βρείτε από κάποιο e-shop με 300 Ευρώ".

Θα μπορούσε κάποιος πιο έμπειρος συνάδελφος να με συμβουλέψει; Είναι όντως μόνο 300 Ευρώ η τιμή; Αν ναι, ποιο e-shop είναι αυτό (θα μπορούσα να κατέβω και στην Αθήνα να το επισκεφτώ, αν είναι);
Μου φαίνεται λίγο απίθανο να πωλείται το Trados σε ελληνικά ηλεκτρονικά καταστήματα, και μάλιστα σε τέτοια τιμή.

Για Ελλάδα, το Τράντος αντιπροσωπεύεται από την www.orco.gr
Αν δεν απατώμαι, για πολύ λίγες μέρες ακόμα υπάρχει προσφορά για το νέο SDL Trados 2007, €400 (+ ΦΠΑ).

Search Tools