Πρόταση για διακοπές: Ικαρία

Çabuki · 9 · 11152

Çabuki

• Full Member
  • Words nail me
Τι έγινε ρε παιδιά; Κανείς δε μιλάει για διακοπές; Αν πάτε, όταν πάτε, να πάτε στην υπέροχη Ικαρία. Σε καμία περίπτωση μην παραλείψετε να πάτε στους Φούρνους με τα υπέροχα ψάρια! Να μείνετε στο Γυαλισκάρι και ακόμη κι αν σας πληρώσουν μη μείνετε στον Αγ.Κήρυκο ή στα Θερμά. Να κάνετε μπάνιο στον Αρμενιστή, στη Μεσσακτή και στο Να και αν έχετε και αυτοκίνητο -μόνο τότε- πηγαίνετε και στις Σεϋχέλλες για να απολαύσετε και την καταπράσινη διαδρομή προς Αγ.Κήρυκο. Να φάτε στην κυρα-Πόπη στην "παραλία" Φύτεμα και να χαρείτε τις υπέροχες βραδιές στο Χριστό Ραχών όπου εμφανίζεται ζωή μετά τις 6 το απόγευμα. Εχει ωραία νυχτερινή ζωή και μπορείτε να πιείτε ελληνικό καφέ και να φάτε γαλακτομπούρεκο ακόμη και στις τρεις το πρωί! Οι κάτοικοι της Ικαρίας αλλά και των Φούρνων είναι φοβερά φιλόξενοι και ευγενικοί. Παντού βέβαια υπάρχουν απατεώνες! Θα πρέπει επίσης να είστε προετοιμασμένοι για ρυθμούς αργούς που κάποιες φορές καταλήγουν βασανιστικοί - μην πάτε πολύ πεινασμένοι ή διψασμένοι σ'ένα μαγαζί.....θα περιμένετε....

Και όχι δεν είμαι από την Ικαρία! Είναι ένα από τα νησιά που ερωτεύτηκα!
« Last Edit: 03 Aug, 2007, 15:22:19 by Çabuki »
Trying is the first step towards failure.
-Homer Simpson

σα(ρε)μαλι

• Hero Member
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Πολύ μου αρέσει που επαινείς τα μέρη μου!
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.

Carolyn

• Jr. Member
  • **
  • Sailing off into the sunset...
Χελλόου!

Βρήκα αυτό το παλίό πόστ, και λέω να μιλάμε λίγο γιά τα νησιά μάς/σάς (μιά και είμαι ξένη ;-))!
Εγώ, Ψάχνω κάπου ήσηχο,χωρίς πολύ φασαρία, αλλά να έχει ένα-δύο μπαράκια για τήν περιπτωση πού θα θέλαμε να βγούμε. Και βέβαια, να έχει, φανταστικές παραλίες...
Σε αυτά έχω πάει

Ικαρία/Φούρνοι - πολύω όμορφα, τότε μέναμε στο κάμπινγ στο Αρμενιστή, και στή παραλία στούς Φούρνους
Μήλος - ωράιες παραλίες, αλλά οι άνθροποι λίγο ψώνια, και ακριβό
Κουφονίσια - Φανταστικές παραλίες, περάσαμε πολύ ωράια, αλλά έχω ακόυσει ότι είναι πολύ τις μόδας τώρα...
Πάτμος - Πάρα πολύ ωραίο νησί
Αστυπάλεια - Πάρα πολύ ωραίο, οι άνθρωποι πολύ απλοί, ήσηχο
Πάρος / Αντίπαρος - Περάσαμε πολύ ωρααία, Σεπτ. βέβαια, τώρα θα γήνει χαμός, Αντίπαρος πολύ ωραία
Λείψοι - ΠΟΛΎ ΗΣΗΧΟ! όμορφο όμως...

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Πήγαινε Αμοργό, ήσυχος μέρος, έχει και μπαράκια, έχει και κάμπινγκ, και η Χώρα είναι ένα κουκλί.
« Last Edit: 26 Aug, 2006, 14:08:20 by wings »

user2

• Hero Member
Αν και προτιμώ φανατικά τα βουνά (χειμώνα-καλοκαίρι!), το ένα και μοναδικό μέρος στο οποίο αναφώνησα "εδώ μπορώ να μείνω για πάντα και ακόμα περισσότερο" ήταν οι Αντίπαξοι (βλ. "ANDIPAXI" στο http://www.greeklandscapes.com/greece/parga/parga_03_maps.html ). Μάλιστα, για 1-2 ώρες έκανα το Ροβινσώνα σε κάποια ακτή (κυριολεκτώ!).

Για κάμπινγκ, εκπληκτικό είναι το μεγάλο, ο "Λύχνος" (http://walking-greece.ana-mpa.gr/articleview2.php?id=1376), λίγο έξω από την Πάργα. Αν και (άψογα) οργανωμένο, νιώθεις ότι είσαι σε ελεύθερο. Η Πάργα είναι δίπλα και διαθέτει άψογη νυχτερινή ζωή αν, όταν και ό,τι θέλεις. Έχεις άπειρες βραχώδεις ακτές να εξερευνήσεις - κολυμπώντας ή περπατώντας/σκαρφαλώνοντας, καθώς και αμέτρητα πανέμορφα ορεινά χωριά να επισκεφθείς μέσα σε μια ακτίνα 50-100 χλμ. το πολύ. Όπως και να το κάνουμε, μετά το μπάνιο στους 35 oC δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από το να ανέβεις (σβέλτα ;-) το στροφιλίκι και να φτάσεις σε κάποιο χωριό όπου θα φας αρχοντικά με 10 βαθμούς λιγότερους.

Κατά τα άλλα, (πάρα) πολύ ήσυχη είναι η Ελαφόνησος της Πελοποννήσου (http://www.greeklandscapes.com/greece/elafonisos.html), ακόμα και γω βαρέθηκα μετά από 3 μέρες...

Άντε τώρα να δουλέψεις.......
« Last Edit: 12 Jun, 2006, 13:00:33 by yiannismark »

Carolyn

• Jr. Member
  • **
  • Sailing off into the sunset...
Καλές ιδέες μέχρι τώρα, Ελαφόνησο είχα σκεφτέι και εγώ...

Βέβαια, δέν θα πάμε γι κάμπινγ τώρα, τώρα θέλουμε τις ανέσεις μάς...

Αμοργό φοβάμαι μήν έχει πολύ κόσμο...

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Αμοργό είναι πολύ ήσυχα. Εκτός βέβαια αν πας ντάλα Αύγουστο όπου παντού έχει πολύ κόσμο. Αντίπαξους καλά είναι αλλά βασικά ξεκινάς από Παξούς και μετά πας εκεί (μπορείς να κάνεις ελεύθερο κάμπινγκ αλλά υπάρχουν και κάποια ενοικιαζόμενα, δεν υπάρχουν μπαρ όμως και όλη η νυχτερινή ζωή είναι στους Παξούς).
« Last Edit: 26 Aug, 2006, 14:09:08 by wings »

Πρωτέαs

• Hero Member
  • Χορέψετε, χορέψετε, παπούτσια μη λυπάστε!
Αχχχ!!! Ικαρία έπρεπε να πάω. Ικαρία! (καθείς με τον καημό του!)
Είχα πάει για κάνα μήνα πριν μερικά χρόνια και μαγεύτηκα.
Προτροπή σε όλους παιδιά...Ι ΚΑ ΡΙ Α ααααααααααααααα...............
Το ότι κάποιοι ζουν στον ίδιο χώρο, δεν σημαίνει ότι ζουν και στον ίδιο χρόνο ή τουλάχιστον ότι βιώνουν τον χρόνο με τον ίδιο τρόπο. Αυτό δεν κάνει τον κόσμο χειρότερο, απλώς πιο πολύπλοκο. σα(ρε)μάλι

14.   Ναι, βεβαίως. Σων, φέρε τα λεφτά του Ανθόνιο.

inertia

• Sr. Member
Φοβερή η Ικαρία! Όταν πήγα είχε κλείσει το κάμπινγκ και τελικά μείναμε κάτω από ένα δέντρο... γίναμε ένα με το τοπίο!

Μία νέα πρόταση τώρα : ΚΥΘΗΡΑ! (πληροφορίες εντός)
Nobody puts Baby in a corner!

Search Tools