Μεταπτυχιακό στον υποτιτλισμό

unda · 11 · 1570

unda

• Semi-Newbie
  • *
Είμαι η Έλενα! Πολλές φορές έχω επισκεφτεί το forum και έχω δει να αναπτύσσονται πραγματικά ενδιαφέροντα θέματα! Έτσι, πήρα την απόφαση να γίνω μέλος και μάλιστα θα ήθελα να μοιραστώ και μια ανησυχία μου μαζί σας. Μόλις πριν ένα μήνα αποφοίτησα από το τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας και σκέφτομαι σοβαρά να κάνω μεταπτυχιακό σχετικό με τη μετάφραση. Πιο συγκεκριμένα με ενδιαφέρει ο υποτιτλισμός. Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου στη πράξη και γι' αυτό θα με ενδιέφερε να αποκτήσω πρώτα κάποιες γνώσεις πάνω στο αντικείμενο (γιατί στη σχολή ασχοληθήκαμε από ελάχιστα έως καθόλου με το θέμα του υποτιτλισμού) κι έπειτα να μπορώ να το ασκήσω ως επάγγελμα. Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν έχω βρει ακόμα κάποιο πανεπιστήμιο άλλης ευρωπαϊκής χώρας που να προσφέρει δωρεάν μεταπτυχιακό πάνω σε αυτό το αντικείμενο και έχω ήδη ρίξει πολύ ψάξιμο! Αναρωτιόμουν αν κάποιος από εσάς θα μπορούσε να με βοηθήσει!Ευχαριστώ προκαταβολικά!
« Last Edit: 01 Nov, 2010, 19:07:15 by wings »
...don't you ever dream of escaping?

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Καλώς μας ήρθες, Έλενα!

Μετακινώ την ερώτησή σου στη σωστή ενότητα.

Frederique

• Hero Member
  • Creative, Hardworking and Able!
Καλώς όρισες Έλενα!
Communicate. Explore potentials. Find solutions.

unda

• Semi-Newbie
  • *
Δεν ήμουν σίγουρη αν το έχω γράψει στη σωστή ενότητα οπότε ευχαριστώ!Καλώς σας βρήκα!

Pit

• Sr. Member
  • Panagiotis Stamatelos
Έλενα, αν και καθυστερημένα, σου απαντώ.

Επειδή είμαι επαγγελματίας υποτιτλιστής και πρόσφατα εκπαιδευτής υποτιτλιστών, το έχω ψάξει πολύ το θέμα. Υπάρχουν μεταπτυχιακά στη μετάφραση. Στο Ιόνιο Πανεπιστήμιο, στο ΕΚΠΑ και, νομίζω, αντίστοιχο στην Αγγλική του Αριστοτελείου. Το θέμα είναι δεν δίνουν καθόλου βάση στην οπτικοακουστική μετάφραση. Ένας φίλος μου τελείωσε πριν από δύο χρόνια το μεταπτυχιακό στη μετάφραση του ΕΚΠΑ και ήρθε σ' εμένα για ιδιαίτερα υποτιτλισμού. Δεν είχαν κάνει τίποτα σχετικό.

Υπάρχουν, βέβαια, και τα μεταπτυχιακά σε ιδιωτικές σχολές. Αναφέρω τη σχολή "γλωσσολογία" και τη σχολή "metaφραση" ως τις καλύτερες.

Όπως και να έχει, όμως, εγώ θα σε συμβούλευα να μην ειδικευτείς μόνο στον υποτιτλισμό. Μπορείς να κάνεις ένα μεταπτυχιακό, π.χ., στο ΕΚΠΑ και, αν εξακολουθείς να θες να δουλέψεις στον υποτιτλισμό, μπορείς να κάνεις ένα σεμινάριο ή κάποια μαθήματα. Πολύ περισσότερα λεφτά έχουν οι νομικές, οι οικονομικές και οι τεχνικές μεταφράσεις.

Επειδή δεν μπαίνω καθημερινά στο φόρουμ, αν θες κάτι επιπλέον, στείλε μου προσωπικό μήνυμα.

Πάνος
Laughter translates into any language.

unda

• Semi-Newbie
  • *
Ευχαριστώ για την συμβουλή Πάνο ! Το γνωρίζω ότι υπάρχουν μεταπτυχιακά στη μετάφραση, απλά δε βρίσκω κάποιο δωρεάν στον υποτιτλισμό. Αφού όμως μου λες ότι ίσως να ήταν καλύτερα να κάνω κάποια σεμινάρια θα το σκεφτώ. Βασικά ενδιαφέρομαι περισσότερο να πάω εξωτερικό κι έχω ψάξει σε πολλές χώρες αλλά δε βρήκα κάτι που να με ενδιαφέρει και να είναι δωρεάν.

mavrodon

• Hero Member
Μεταπτυχιακό σε τόσο εξειδικευμένη μεταφραστική δουλειά είναι απίθανο να υπάρχει παγκοσμίως. Η συμβολή του Pit είναι η πιο εμπεριστατωμένη.

Dimi

• Full Member
Γιατί υπάρχει δωρεάν μεταπτυχιακό; Πού;

mavrodon

• Hero Member
Τα περισσότερα μεταπτυχιακά έχουν κάποια επιβάρυνση για τους σπουδαστές. Μέχρι τώρα χρηματοδοτήθηκαν και από ευρωπαϊκά κονδύλια. Βεβαίως, υπάρχει η δυνατότητα λήψεως υποτροφιών από διάφορες πηγές, κυρίως το ΙΚΥ. Για το ΜΠΣ του Ιονίου Πανεπιστημίου βλ. http://www.dflti.ionio.gr/el/pgp.

Pit

• Sr. Member
  • Panagiotis Stamatelos
Αν και υπάρχουν υποτροφίες, αποκλείεται να βρει κανείς παγκοσμίως δωρεάν μεταπτυχιακό στον υποτιτλισμό. Είναι μικρή σχετικά η αγορά.

Μην ειδικευτείς μόνο στον υποτιτλισμό. Θα πεινάσεις.

Η συμβολή του Pit είναι η πιο εμπεριστατωμένη.

Thanks!

Laughter translates into any language.

unda

• Semi-Newbie
  • *
Σας ευχαριστώ πολύ για όλες τις συμβουλές! θα τις λάβω υπ' όψιν μου :)

Search Tools