Εξαγωγή μνήμης από SDLX Lite και εισαγωγή σε SDL Trados

wings · 7 · 2183

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Μάγκες, βοήθεια!

Κάποιος πελάτης προ καιρού μου έδωσε το SDL Edit 2005 SP1 (Build 5522) και κάθε τρεις και λίγο μου στέλνει αρχεία .itd και σχετικές μνήμες .mdb και όλα πάνε καλά.

Ο ίδιος πελάτης μού έδωσε δουλειά με αρχεία Word με πάνω κάτω το ίδιο περιεχόμενο οπότε τα δουλεύω με το SDL Trados Translator's Workbench 7.5.0759.

Πώς εξάγονται οι μνήμες .mdb από το SDL Edit ώστε να τις φέρω στην Τραντουδιά; Εκ πρώτης όψεως, δεν βλέπω κάποια σχετική επιλογή στο SDL Edit αλλά δεν παίρνω κι όρκο ότι δεν υπάρχει γιατί έχω πιεστικό πρόγραμμα παραδόσεων και δεν προλαβαίνω να το ψάξω περισσότερο.

Ή, για να το θέσω αλλιώς, το SDL Trados πώς «ρουφάει» αρχεία .mdb;
« Last Edit: 19 Apr, 2007, 15:48:48 by wings »

zephyrous

• Hero Member

user2

• Hero Member
Όχι με το SDL Edit. Θα ανοίξεις τη μνήμη με το SDL Maintain και θα την κάνεις εξαγωγή σε tmx. Μενού ΤΜ-> Export -> TMX.
Έπειτα, φυσικά, Import στο workbench

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
@Ζεφυρόγιαννο: Γιατί δεν χρησιμοποιώ το Multiterm, επειδή δεν το συμπάθησα ποτέ, και το Νοέμβρη που ήμασταν εδώ με τον Σπύρο το απεγκαταστήσαμε. Μη με βάλεις να κάνω εγκατάσταση τώρα γιατί δεν το αντέχω.

@Μαρκόγιαννο: Τι είναι το SDL Maintain;
« Last Edit: 19 Apr, 2007, 15:54:35 by wings »

user2

• Hero Member
Τώρα παρατήρηση ότι είπες "SDLX Lite", εγώ αναφερόμουν στην "κανονική" έκδοση (όχι πως ξέρω τι διαφορές έχουν)

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Υποθέτω ότι έχει αρκετές διαφορές. Ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας, παιδιά.

Υ.Γ.: Προς το παρόν θα κάνει τη μετατροπή ο Μαρκόγιαννος, οπότε λύνεται το θέμα. Θα το συζητήσουμε όμως και πάλι μόλις λασκάρω λίγο.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Παιδιά, ξέχασα να σας πω ότι το SDLX Lite έχει στην καρτέλα File την επιλογή Trados με υποεπιλογή Export to Trados. Έτσι εξάγεται το αρχείο που μόλις τελείωσες σε μορφή txt και το εισάγεις στην ΤΜ του Trados.

Search Tools