Μέτρα και λύσεις για την αντιμετώπιση της πανδημίας COVID-19 διεθνώς

wings · 281 · 15545

Asdings

• Hero Member
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Συμφωνώ με την Ακρίτα, αλλά διαφωνώ που θεωρεί κι αυτή το lockdown "φυλακή". ΔΕΝ είναι φυλακή, είναι απαραίτητο μέτρο που θα έπρεπε να είχε εφαρμοστεί για περισσότερο καιρό είτε έβαζαν μέσα χύμα τους τουρίστες είτε όχι. Το lockdown είναι Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΤΡΟΠΟΣ να περιοριστεί η διασπορά, και πρέπει να εφαρμοστεί ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ με τον εξοπλισμό και τη στελέχωση των νοσοκομείων κ.λπ. Είναι λάθος να νομίζει κανείς ότι ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ lockdown αν δεν είχε γίνει έτσι η κατάσταση. Όπως είναι λάθος να διαδίδει η κυβέρνηση ότι Ο ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ ΔΗΘΕΝ ΔΕΝ ΕΠΑΙΞΕ ΡΟΛΟ ΣΤΗΝ ΕΚΤΟΞΕΥΣΗ ΤΩΝ ΚΡΟΥΣΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΘΥΜΑΤΩΝ ΤΗΣ ΒΡΟΜΕΡΗΣ ΑΡΡΩΣΤΙΑΣ.
In dubio pro reo

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Φυλακή το λέει για τη συγκεκριμένη οδηγία περί περιορισμού μόνο των ηλικιωμένων.

Asdings

• Hero Member
Ναι, κι εγώ αυτό κατάλαβα. Αλλά και για τους ηλικιωμένους το καλύτερο μέτρο είναι το lockdown, δεν βλέπω άλλο μέτρο που να έχει οποιοδήποτε ΑΛΗΘΙΝΟ νόημα. Τα άλλα είναι τύπου... περιπτέρου και ψιλικατζήδικου.

Ελπίζω να δουλέψει αποτρεπτικά το μέτρο που σχεδιάζει π.χ. η Γερμανία: https://www.ethnos.gr/kosmos/126048_koronoios-950-atoma-se-karantina-kollisan-se-parti-genethlion

Εν τω μεταξύ, ο χριστιανοδημοκράτης υπουργός Υγείας του κρατιδίου της Βόρειας Ρηνανίας-Βεστφαλίας Καρλ-Γιόζεφ Λάουμαν ανακοίνωσε ότι θα γίνουν αυστηρότερα τα μέτρα για τη διοργάνωση γιορτών. «Θα συμπεριλάβουμε στο πρωτόκολλο ότι οι ιδιωτικές γιορτές πρέπει να γίνονται γνωστές στις αρμόδιες υπηρεσίες δύο εβδομάδες νωρίτερα και ότι θα πρέπει να δίνεται η λίστα των επισκεπτών και το όνομα του διοργανωτή, ώστε να μπορεί να γίνει ιχνηλάτηση», δήλωσε σε τοπικό ραδιοφωνικό σταθμό.

Έχουν τα κότσια να λάβουν ΚΑΙ τέτοια μέτρα εδώ στην... "Ανατολική Μεσόγειο"; Γιατί οι σκέτοι έλεγχοι από την αστυνομία δεν αρκούν: https://www.ethnos.gr/ellada/126041_koronoios-foboi-gia-mystika-parti-se-diamerismata-tis-athinas-ti-tha-kanei-i-elas.

Βλέπε επίσης Ισπανία: https://www.ethnos.gr/kosmos/126104_koronoios-i-madriti-parateinei-os-ton-ianoyario-2021-tin-prosorini-anastoli-ergasias

Η κυβέρνηση της Ισπανίας αναμένεται να εγκρίνει σήμερα παράταση ως τις 31 Ιανουαρίου του 2021 του προγράμματός της για την προσωρινή αναστολή εργασίας, το οποίο στηρίζει εκατοντάδες χιλιάδες εργαζομένους στην Ισπανία κατά την χειρότερη ύφεση που έχει αντιμετωπίσει μέχρι τώρα η χώρα, δήλωσε σήμερα πηγή του ισπανικού υπουργείου Εργασίας στο Reuters.

Ενώ και η Ρωσία δείχνει να κινείται προς τη σωστή κατεύθυνση, κλείνοντας τα σχολεία και αποθαρρύνοντας την κυκλοφορία στους ηλικιωμένους: https://www.ethnos.gr/kosmos/126121_koronoios-dyo-akoma-ebdomades-diakopes-stoys-mathites-sti-mosha-hiliades-ta-nea

Η Μόσχα θα παρατείνει τις προγραμματισμένες σχολικές διακοπές του Οκτωβρίου στο πλαίσιο των μέτρων για την αναχαίτιση της διασποράς του νέου κορονοϊού, δήλωσε σήμερα, Τρίτη, 29 Σεπτεμβρίου, ο δήμαρχος της ρωσικής πρωτεύουσας, Σεργκέι Σομπιάνιν. Η κίνηση αυτή ακολουθεί σύσταση που έκανε ο Σομπιάνιν την περασμένη εβδομάδα προς οποιονδήποτε έχει χρόνια προβλήματα υγείας ή τους ανθρώπους άνω των 65 ετών να παραμένουν στα σπίτια τους.

Ο Σομπιάνιν σημείωσε ότι τα σχολεία θα μείνουν κλειστά από τις 5 ως τις 18 Οκτωβρίου και ζήτησε από τους γονείς να διασφαλίσουν ότι τα παιδιά τους θα παραμένουν στο σπίτι κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου. «Σήμερα ένα σημαντικό ποσοστό από αυτούς που νοσούν -οι οποίοι είναι συχνά ασυμπτωματικοί- είναι παιδιά» έγραψε ο Σομπιάνιν στον ιστότοπό του. «Όταν επιστρέφουν σπίτι εύκολα μεταδίδουν τον ιό στους ενήλικες και σε ηλικιωμένα μέλη της οικογένειας, τα οποία αρρωσταίνουν σε μεγαλύτερο βαθμό» πρόσθεσε.
« Last Edit: 29 Sep, 2020, 16:25:34 by Asdings »
In dubio pro reo

Asdings

• Hero Member
https://www.in.gr/2020/09/30/apopsi/mazepste-tous-tilemaintanous-tou-koronaiou-kai-ferte-piso-ton-tsiodra/

1.    Εχουμε τη δημιουργία μιας ομάδας επιστημόνων, πλην ελαχίστων, πολύ σοβαρών και συγκροτημένων γιατρών, που έχουν γίνει τηλεμαϊντανοί. Σε τέτοιο σημείο μάλιστα που αναρωτιέται κανείς πότε προλαβαίνουν να αναλύσουν τα επιδημιολογικά στοιχεία, πότε προλαβαίνουν να φτιάξουν μοντέλα, πότε να ενημερώσουν την πολιτική ηγεσία και πότε να προτείνουν μέτρα, αφού πρώτα εξετάσουν τι συμβαίνει σε παγκόσμιο επίπεδο.
[...]
3.    Ο ένας επιστήμονας λέει lockdown, ο άλλος απαγόρευση κυκλοφορίας, ο τρίτος καθολική χρήση μάσκας, ο τέταρτος να κλείσουμε τα γεροντάκια σπίτι. Και τελικά αποφασίζονται μέτρα που είναι… ημίμετρα και απλά κλείνουν το μάτι στο… πολιτικό κόστος.
[...]
Συμπερασματικά, έχει χαθεί το «συμμάζεμα» της πρώτης περιόδου, έχει χαθεί μια ουσιαστική, σοβαρή και χωρίς αμφισβητήσεις φωνή που θα μπορεί ο κόσμος να ακολουθεί, να καταλαβαίνει και να πείθεται ότι πρέπει να εφαρμοστούν ορισμένοι κανόνες.

Θα έλεγε κανείς ότι λείπει ο Σωτήρης Τσιόδρας.
[...]
Ισως, λοιπόν, η καλύτερη κίνηση που θα μπορούσε να κάνει η κυβέρνηση είναι να μαζέψει τους τηλεμαϊντανούς που προκαλούν ανασφάλεια στην κοινή γνώμη, και να φέρει πίσω τον Σωτήρη Τσιόδρα.

Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που γράφει ο Β. Σ. Κανέλλης!!! ΠΡΕΠΕΙ ΠΑΡΑΥΤΑ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ Ο κ. ΤΣΙΟΔΡΑΣ!!!

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΠΑΝΔΗΜΙΑΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΔΕΝ ΛΕΩ; ΟΛΟΙ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΤΩΡΑ ΤΑ ΠΡΟΦΑΝΗ, ΕΝΩ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΡΣΗ ΤΩΝ ΜΕΤΡΩΝ ΦΑΝΗΚΑΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΑΘΛΙΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ ΤΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΕΠΙΤΡΟΠΩΝ ΤΗΣ.

Συναφή είναι και όσα γράφει εδώ (https://www.in.gr/2020/09/30/apopsi/telos-tis-ousiastikis-epikoinonias/) ο Α. Ανδριανόπουλος, με τον οποίο επίσης συμφωνώ απόλυτα:

Αυτό που στην πράξη συμβαίνει σήμερα είναι μια παραίσθηση του λόγου και της επικοινωνίας. Από γρήγορες μικρές φράσεις που περνούν μηνύματα κι ερεθισμούς δίχως ουσία, βάθος και περιεχόμενο. Συχνά το «ύφος» της επικοινωνίας (στομφώδης, βερμπαλιστική, ταπεινή, επιστημονική, χαμηλών τόνων κ.λπ.) υποκαθιστά την «ουσία» του μηνύματος. Στην κρίση του κορωνοϊού γίναμε μάρτυρες τέτοιων καταστάσεων. Οι ανακοινώσεις συχνά μετέφεραν αντιφατικά πράγματα (μάσκες/όχι μάσκες, μεταδίδουν τα μικρά παιδιά/δεν μεταδίδουν, κλείνουν σύνορα για ταξιδιώτες/επιτρέπονται πτήσεις από χώρες με κρούσματα, ταξίδι με πλοία με μισούς επιβάτες/με αεροπλάνα όμως όλες οι θέσεις γεμάτες) χωρίς όμως να επηρεάζεται κάθε φορά το κοινό. Το ύφος του μεταφέροντος υποκαθιστούσε το περιεχόμενο του μηνύματος. Δίχως επιπτώσεις στη στάση του κόσμου

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΠΑΝΔΗΜΙΑΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΔΕΝ ΛΕΩ; ΟΛΟΙ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΤΩΡΑ ΤΑ ΠΡΟΦΑΝΗ, ΕΝΩ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΡΣΗ ΤΩΝ ΜΕΤΡΩΝ ΦΑΝΗΚΑΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΑΘΛΙΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ ΤΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΕΠΙΤΡΟΠΩΝ ΤΗΣ.
In dubio pro reo

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Καταρχάς, πρέπει να ρωτήσουμε τον Σωτήρη Τσιόδρα αν θέλει να επιστρέψει. Έχω την εντύπωση πως δεν θέλει και ότι σίγουρα έχει πολλούς λόγους να μη θέλει.

Επειδή έχω πει πολλές φορές ότι πολιτική κριτική θα κάνω μετά το τέλος της πανδημίας, το μόνο που μπορώ να πω τώρα είναι πως την επόμενη φορά πρέπει να προσέξουμε πολύ ποιο κόμμα θα ψηφίσουμε και σε ποια στελέχη του θα βάλουμε σταυρό.

Asdings

• Hero Member
Το ξέρω ότι ο κ. Τσιόδρας έχει κάθε λόγο να είναι απογοητευμένος... Αλλά εδώ πρέπει να ισχύσει η θεωρία "θα σας σώσω έστω και με το ζόρι ρε!" -κι ας μην καταλαβαίνουν οι κάγκουρες. Όσο για το τι θα ψηφίσουμε, δεν νομίζω ότι αυτή τη στιγμή βλέπω κάποιο κόμμα που να με εκφράζει -τουλάχιστον απ' αυτά που έχουν κυβερνήσει κατά καιρούς... Το χειρότερο είναι ότι ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΜΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΣΘΕΝΑΡΑ ΤΗΝ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΥΓΕΙΑΣ ΜΕ ΚΑΘΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΚΑΙ/Η ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΑΙ/Η ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ. Μέχρι να βγει τέτοιο κόμμα, μάλλον για λευκή ψήφο με βλέπω...

Οι άνθρωποι δεν έχουνε πάρει χαμπάρι. Τώρα μου έλεγε φίλος μου ότι ακόμα και η Σχολή... Δημόσιας Υγείας επιμένει να απαιτεί αυτοπρόσωπη παρουσία σε μεταπτυχιακά της που είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ (χωρίς εργαστήρια κ.λπ.)!!! Από 'κεί να καταλάβεις!!!
In dubio pro reo

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Κατάλαβα. Το απόλυτο χάος.

Σε αντίθεση μ' εμάς, δες εδώ τι κάνει η ισπανική κυβέρνηση: https://www.documentonews.gr/article/ispania-h-kybernhsh-anastellei-toys-kanones-dhmosionomikhs-peitharxias-gia-to-2020-kai-2021

Ενώ εμείς κατασπαταλούμε χρήματα για ανοησίες εν μέσω πανδημίας.

Asdings

• Hero Member
Τα διάβαζα πριν, όντως η Ισπανία -αν και την πάτησε φριχτά στο πρώτο κύμα- τουλάχιστον τα πάει καλύτερα με τη φορολογική/επιδοματική της πολιτική.
In dubio pro reo

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Γιατί έχει κυβερνήτες που νοιάζονται για τον κόσμο και κυκλοφορούν ανάμεσά του, σε αντίθεση με τους δικούς μας που το μυαλό τους είναι στις γιορτές, στις διακοπές και στα πανηγύρια.

Asdings

• Hero Member
Έτσι φαίνεται... Επί τη ευκαιρία, μπας και μπορείς εσύ να μου εξηγήσεις γιατί τόση... μυστικότητα; https://www.ethnos.gr/ellada/126430_koronoios-exitirio-apo-ahepa-ypo-akra-mystikotita-gia-ti-17hroni-poy-itan

Κορονοϊός: Εξιτήριο από το ΑΧΕΠΑ υπό άκρα μυστικότητα για τη 17χρονη που ήταν διασωληνωμένη

Μήπως τέτοιου είδους... μυστικότητες έχουν απλώς αρνητικά αποτελέσματα; α) Κρύβουν απ' την κοινωνία και τον περίγυρο ποιοι νόσησαν και άρα εμποδίζουν τον κόσμο να προφυλάσσεται από συγκεκριμένα άτομα με "δικαιολογία" τον μη στιγματισμό, β) Εντείνουν τις θεωρίες συνωμοσίας, μιας και οι συνωμοσιολόγοι θέλουν "ονόματα και διευθύνσεις" των ασθενών για να πιστέψουν, επιτέλους, ότι όλο αυτό ΔΕΝ είναι -δυστυχώς- φάρσα...
In dubio pro reo

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Υποθέτω ότι τηρείται η μυστικότητα επειδή είναι μικρό κορίτσι.

Asdings

• Hero Member
Γενικότερα τηρείται ένα είδος μυστικότητας σχετικά με το ποιοι είναι οι ασθενείς... Νομίζω ότι θα βοηθούσε τον κόσμο αν γινόταν μια έκκληση στους ασθενείς/τους συγγενείς τους για να μιλήσουνε ανοιχτά, με ονόματα... Πάντα, ασφαλώς, με σεβασμό στα αρνητικά συναισθήματα που μπορεί αυτά όλα να γεννάνε σε όσους ανάρρωσαν απ' αυτό ή στους συγγενείς των θυμάτων.

Όσο για τα περί στιγματισμού που λένε μερικοί, νομίζω ότι μόνο επωφελές θα ήταν να γνωρίζει π.χ. κάποιος ότι ο κύριος στο διπλανό διαμέρισμα έχει τον ιό ή ανέρρωσε απ' αυτόν... Για να προσέχει τις επαφές του και με τα λοιπά μέλη της οικογένειας του ασθενούς κ.λπ.
In dubio pro reo

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Μα έχουν μιλήσει αρκετοί άνθρωποι και εδώ και στο εξωτερικό. Έχω ακούσει τουλάχιστον 3-4 στην ΕΡΤ και άλλους τόσους που μίλησαν σε εφημερίδες. Σίγουρα θα είναι περισσότεροι, αλλά δεν έτυχε να το μάθω εγώ. Όσο για την ενημέρωση για το κρούσμα της διπλανής πόρτας, υποθέτω ότι γίνεται στο πλαίσιο της διαδικασίας ιχνηλάτησης των επαφών.

Στο μεταξύ, φρίκη και τα σημερινά νούμερα: https://www.efsyn.gr/node/262336

Φωνάζει ο Τσιόδρας ότι τα πράγματα έχουν γίνει ζόρικα στην Αθήνα, αλλά μοιάζει να μην τον ακούει κανείς.
« Last Edit: 01 Oct, 2020, 19:34:09 by wings »

Asdings

• Hero Member
Ναι, κι εγώ έχω ακούσει κάποιους. Αλλά στην Ελλάδα, δεδομένης της ξεροκεφαλιάς που υπάρχει, νομίζω ότι θα βοηθούσε αν μίλαγαν μαζικά οι ασθενήσαντες, αν δημοσιευόταν π.χ. κάθε τόσο μια λίστα με τα ονόματα όσων πέρασαν αυτή τη φρίκη, αλλά και όσων έχασαν τη μάχη... Για το κρούσμα της διπλανής πόρτας, απ' όσο έχω καταλάβει, η ιχνηλάτηση αφορά ΜΟΝΟ όσους κυριολεκτικά συγκατοικούν στο ίδιο διαμέρισμα, και όχι π.χ. ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΕΙΤΟΝΕΣ ΤΟΥ ΟΡΟΦΟΥ Η ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΑΚΟΜΑ...

Τα νούμερα είναι όντως τρομακτικά, ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΨΕΜΑΤΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΚΘΕΤΙΚΗ ΑΥΞΗΣΗ. ΑΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΧΗ ΕΚΘΕΤΙΚΗΣ ΑΥΞΗΣΗΣ, ΤΟΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ; ΚΑΘΕ 10ΗΜΕΡΟ ΕΧΟΥΜΕ +100!!! Εν τω μεταξύ, τρομάζω περισσότερο όταν σκέφτομαι ότι απ' τον Ιούλιο μας λένε "η κατάσταση είναι στο πορτοκαλί, αν πάει στο κόκκινο θα σας το πούμε και θα πάρουμε αυστηρότερα μέτρα"!!! "ΑΥΣΤΗΡΟΤΕΡΑ" ΑΠΟ ΤΙ; ΑΠΟ ΤΑ... ΑΝΥΠΑΡΚΤΑ; Αρχικά λέγανε "αν δούμε π.χ. 100 κρούσματα την ημέρα, θα είναι κακό σημάδι και θα πρέπει να πάρουμε μέτρα". Μετά είπαν "αν δούμε 200 κρούσματα την ημέρα...", μετά είπαν "αν δούμε 300 κρούσματα την ημέρα..." είμαστε ήδη στα 400 και πάει λέγοντας. ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΝΤΡΟΠΗ, ΟΥΤΕ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΟΥΤΕ ΤΩΝ ΜΑΪΝΤΑΝΩΝ ΠΟΥ ΒΕΒΗΛΩΝΟΥΝ ΤΟΝ ΟΡΚΟ ΤΟΥ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗ (ΜΕ ΤΙΣ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΦΩΤΕΙΝΕΣ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ, ΠΟΥ ΚΟΡΥΦΩΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ κ. ΤΣΙΟΔΡΑ);

Και τώρα μου το παίζουνε "καλός μπάτσος κακός μπάτσος"... Τους "μάλωσε" τάχα μου τους υπουργούς ο πρωθυπουργός. Ρε δεν ντρέπεστε λιγάκι; Κι έχεις και την αντιπολίτευση να παίζει τα δικά της παιχνίδια προκαλώντας κοινωνική αναταραχή. Ντροπή σε ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΜΑΖΙ, ΠΩΛΗΤΙΚΟΙ!!!
In dubio pro reo

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Για συμβολικούς λόγους (της Έλενας Ακρίτα)

Σε άλλες ειδήσεις, τα ΜΑΤ δείρανε τους νοσηλευτές. Αυτούς που μάς έβαλε η Μαρέβα να χειροκροτάμε στα μπαλκόνια. Τους ίδιους τους ολόιδιους. Ξέρεις μωρέ εκείνα τα κορόιδα που έπαιξαν τη ζωή τους κορόνα γράμματα για όλους εμάς. Που ξενυχτούσαν μερόνυχτα πλάι στον άρρωστο χωρίς ανάσα, χωρίς ξεκούραση, χωρίς εξοπλισμό. Που έδιναν τη μάχη τους με συνθήκες απάνθρωπες και με όρους άνισους. Ξύλο μετά χειροκροτήματος. Τότε χειροκροτούσαμε τους νοσηλευτές, τώρα θα χειροκροτούμε αυτούς που δέρνουν νοσηλευτές.

Τρεις μήνες είχαν περιθώριο να σουλουπώσουν τον τομέα της Υγείας. Τρείς μήνες αγάπη μου, τρεις. Να ρίξουν χρήματα για ΜΕΘ, για κρεββάτια, για φάρμακα, για μια υποδομή στοιχειώδη τέλος πάντων για να μη σού μένει ο άλλος στα χέρια. Χαμός στα νοσοκομεία, ουρές στους διαδρόμους, στέλνουν τους ασθενείς σπίτι τους με πυρετό, με σοβαρά συμπτώματα.

Και τους στέλνουν σπίτι τους όχι γιατί είναι σκατόψυχοι οι νοσηλευτές, ούτε γιατί έχουν προηγούμενα με τον άρρωστο. Απλά δεν έχουν πού να τούς βάλουν. Δεν-έχουν-πού-να-τους -βάλουν, το φαντάζεσαι; Το διανοείσαι; Ο νους σου ο δόλιος το χωρεί; Πετάμε λεφτά στους μεγάλους περιπάτους, πετάμε λεφτά στις λίστες Πέτσα, στα σκόιλ ελικίκου, στις μάσκες κι ύστερα ψάχνουμε το πιεσόμετρο με το κιάλι.

Θα μού πεις, μπορεί οι εργαζόμενοι στην Υγεία να είναι τόσο γαμάτοι στη δουλειά τους που να μην χρειάζονται καν πιεσόμετρο. Ούτε στηθοσκόπιο, ούτε ορό. Μόνο το χειροκρότημα μας επιζητούν. Είναι χαμηλών τόνων, δεν τους συγκινούν τα ιατρικά αξεσουάρ, τούς αρκεί ο άλλος στο μπαλκόνι. Αυτή και μόνον η επιβράβευση φτάνει και περισσεύει, τί μου λες τώρα εσύ για ΜΕΘ και χλιδές. Πιεσόμετρα, θερμόμετρα και βλακείες. Βάλε το δαχτυλάκι στον σφυγμό του ασθενούς, πιάσε και το μέτωπο του για τον πυρετό και χοντρικά παίρνεις μια ιδέα. Λες ‘ζεματάει ρε μαλάκα ο άνθρωπος’ τί; Δεν είναι επιστήμη αυτό;

Σε άλλα νέα, πάλι τα έκαναν ρόιδο με τις μάσκες των παιδιών. Πάλι δεν τους βγήκαν τα μέτρα, τι διάολο με το μάτι μετράνε αυτοί; Πόσο αλάτι να ρίξω γιαγιά; Με το μάτι. Πόσο επί πόσο οι μάσκες, γιαγιά; Με το μάτι. Η μάσκα του παιδιού η κτηνώδης. Η τεράστια. Που φοριέται και σαν πασμίνα ένα γλυκό κρητικό δειλινό συνδυασμένη με υπέροχες λευκές λεπτομέρειες.

Πετάξανε 6 εκατομμύρια για τις μάσκες από την Κόλαση για να έρθει μετά ο Γεραπετρίτης να μάς πει ότι δόθηκαν ‘για συμβολικούς λόγους’. Δεν έχουν τα νοσοκομεία μας σεντόνια και κωλόχαρτο και φέρνουν οι ασθενείς από το σπίτι, και τρώμε εκατομμύρια για τι; ‘Για συμβολικούς λόγους’ διότι ο συμβολισμός είναι το παν σού λέει ο Μποντλέρ.

Σε άλλα νέα, αυτή την κυβέρνηση μπορεί να μην την πιάνει το μάτι σου, αλλά έχει ΤΟ μεγαλόπνοο σχέδιο για την αντιμετώπιση του κορονοϊού: κάνει ότι δεν τον βλέπει. Γλυκούλι; Τέλειο; Πανέξυπνο;

Ό,τι δεν βλέπουμε, δεν υπάρχει. Σαν την Μπλανς Ντιμπουά που δεν έβλεπε την ασκήμια, τη χυδαιότητα, τη φτήνια. ‘Δεν θέλω ρεαλισμό, θέλω μαγεία!’ έλεγε στο Λεωφορείο ο Πόθος.

Έτσι κι αυτοί. Τώρα που ζορίστηκαν και δεν ξέρουν τι να κάνουν, δεν θέλουν ρεαλισμό θέλουν μαγεία. Κι ας τους τραβάει απ’ το μανίκι η εφιαλτική αναζωπύρωση του κόβιντ. Πώς λένε οι φιλενάδες για τον πρώην γκόμενο ‘μην τού δίνεις σημασία, θα βαρεθεί και θα φύγει’. Έτσι και ο κορονοϊός. Άμα ο Μητσοτάκης δεν του δώσει σημασία, θα βαρεθεί και θα φύγει. Είναι σατανικό το κόνσεπτ και θα αποδώσει. Εύγε τους! Απόψε στις εννιά να βγούμε όλοι να τους χειροκροτήσουμε. Και μετά να πέσουμε από τα μπαλκόνια.

‘Για συμβολικούς λόγους’.

Πηγή: https://www.tanea.gr/print/2020/10/03/opinions/gia-symvolikous-logous/
« Last Edit: 04 Oct, 2020, 14:37:22 by wings »

Search Tools