Ευθύνη του κράτους απέναντι σε ΟΛΟΥΣ τους πολίτες του

wings · 246 · 11211

Asdings

• Hero Member
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Εντάξει, για τέτοιες κατηγορίες που λες συμφωνώ, αλλά ο Aleksi Cipra δεν διευκρινίζει, μιλάει -όπως πάντα- οριζόντια, δηλαδή κανείς να μη χάσει το δώρο, ούτε όσοι ΔΕΝ έχουν πρόβλημα στα οικονομικά τους. Επίσης, πάντα τίθεται το αιώνιο ερώτημα (που, δυστυχώς, στην περίοδο που ζούμε χάνει και αυτό την αξία του αφού όλοι βράζουμε στο ίδιο καζάνι): αυτοί που περιμένουν το δώρο του Πάσχα για να βελτιώσουν τα οικονομικά τους περιλαμβάνουν άτομα που τους πήγε στραβά η ζωή, όπως λέμε, και τους αξίζει απολύτως η στήριξη, αλλά περιλαμβάνει και άτομα που μια χαρά εισόδημα έχουν αλλά στη μπάντα δεν λένε να βάλουνε ούτε δεκάρα γιατί πού να στερηθούν το σκυλάδικο, τα 2 πακέτα τσιγάρα, τους 4 καφέδες τους, τις διακοπές για σκι στο Rovaniemi κ.λπ.;
In dubio pro reo

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Έλα, βρε Παναγιώτη, σε άλλη χώρα ζούμε; Αυτοί οι τελευταίοι που ανέφερες είναι λίγοι μπροστά στους υπόλοιπους που έχουν πραγματική ανάγκη.

ΥΓ: Δική μου διαστροφή, αλλά τους εκλεγμένους πρωθυπουργούς της χώρας (είτε τους ψήφισα είτε όχι) τους αναφέρω πάντα με το όνομά τους γραμμένο σωστά και με σεβασμό στη θεσμική τους ιδιότητα, ανεξάρτητα από την εκάστοτε άποψή μου για τον καθένα τους.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

Asdings

• Hero Member
Μπορεί να έχεις δίκιο για τα ποσοστά, δεν τους έχω μετρήσει... Για το άλλο που λες, το περίμενα ότι θα με έκανες "ντα" ;-) Αλλά δεν άντεξα, νομίζω ότι του πάει πολύ έτσι όπως τον "σπελάρισα". Από την άλλη, κατανοώ την εμμονή σου στους θεσμούς αλλά, πίστεψέ με, παρότι νομικός (που υποτίθεται θα ήμουν πιο ευαίσθητος σ' αυτά) νομίζω ότι τους θεσμούς τους κάνουν οι άνθρωποι, και όχι το αντίθετο. Οι ετικέτες έχουν κόλλα, και η κόλλα φυσικό είναι να πιάνει παντού...
In dubio pro reo

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Δεν κατάλαβες. Δεν πρόκειται για εμμονή μου στους θεσμούς αλλά για σεβασμό στους ψηφοφόρους που εκλέγουν τον εκάστοτε πρωθυπουργό. Κι αυτό για μένα είναι η πεμπτουσία της δημοκρατίας. Επίσης, ουδέποτε έχω καταλογίσει κακές προθέσεις στους εκλεγμένους πρωθυπουργούς της χώρας είτε τελικά μου άρεσε η πορεία τους είτε όχι. Μεγάλωσα μέσα στη χούντα και έχω κάθε λόγο να απολαμβάνω τη δημοκρατία των τελευταίων σχεδόν 50 ετών ακόμη και με τα κουσούρια της.

Asdings

• Hero Member
Σεβαστό, αλλά και οι πρωθυπουργοί είναι άνθρωποι, άρα -όπως κάθε άνθρωπος- μπορεί (κάποιοι) να έχουν και "κακές" προθέσεις (δηλαδή ψηφοθηρικό δόλο, διάθεση κονόμας για εαυτό και αυλικούς τους, δοξομανία, ναρκισσισμό κ.ά.).
In dubio pro reo

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Ο χαρακτήρας τους θα με ενδιέφερε αν επρόκειτο να τους κάνω παρέα.

Εννοούσα ότι δεν έχουν κακές προθέσεις για τη χώρα.

Asdings

• Hero Member
Δεν μπορώ να σε πείσω, αλλά θα πω και τούτο: ο χαρακτήρας τους δεν μας αφορά μόνο αν θα τους κάναμε παρέα, μας αφορά και ως χώρα, διότι ο χαρακτήρας αποτυπώνεται στις αποφάσεις που παίρνουν σχετικά με τη χώρα. Άρα πώς θα μπορούσε να είναι άσχετος με τη διακυβέρνηση;
In dubio pro reo

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Ωραία. Συμφωνήσαμε ότι διαφωνούμε. :-)

Asdings

• Hero Member
Κι αυτό μια χαρά είναι! :-) Το πρόβλημα δεν το έχουμε εμείς, αλλά μόνο τα άτομα που νομίζουν ότι, όταν διαφωνούνε, πρέπει και να μη μιλάνε, να πλακώνονται, να συκοφαντούνται κ.λπ. Και είναι πολλά αυτά τα άτομα, γαμώτο... Και κυβερνάνε και τον κόσμο, γαμώτο...
In dubio pro reo

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Πες τα. Σιγά μη κρατήσουμε μούτρα μεταξύ μας. Οι ωραιότεροι καβγάδες γίνονται μεταξύ φίλων. :-)

Asdings

• Hero Member

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Έχω πεθάνει στο γέλιο από νωρίτερα σκεπτόμενη εμάς τους δυο να μιλιόμαστε. :-)

Όταν είπα καβγάδες, εννοούσα ενδιαφέρουσες αντιπαραθέσεις.

Asdings

• Hero Member
Εξαιρετικό άρθρο του Β. Κανέλλη σχετικά με ηθικά διλήμματα (με μεταφυσικές προεκτάσεις) και την ευθύνη του κράτους απέναντι σε ΟΛΟΥΣ του πολίτες του: https://www.in.gr/2020/03/24/apopsi/skotoste-tous-gerous-ti-tous-thelete-otan-zoi-kostizei-oso-mia-maska/
« Last Edit: 27 Mar, 2020, 13:18:56 by wings »
In dubio pro reo

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Για να γίνουν αυτά που λέει πρέπει να υπάρχει κράτος (δηλαδή «περισσότερο» κράτος για βασικά θέματα σαν την υγεία) και λιγότερη αναξιοκρατία, πελατοκρατία, κλεπτοκρατία κτλ. Όλα αυτά προϋποθέτουν μακρόπνοο σχέδιο και ιθύνοντα νου που βάζει το καλό των άλλων πάνω από το κομματικό συμφέρον. Όλα αυτά πράγματα που δεν υπάρχουν στον κόσμο και ιδιαίτερα στην Ελλάδα.

Εδώ δεν έχουν κάνει βασικά πράγματα για τα ΑΜΕΑ και αυτομάτως αν είσαι ΑΜΕΑ (μιλάμε για 10%) είσαι αποκλεισμένος σχεδόν από τα πάντα.
« Last Edit: 24 Mar, 2020, 14:41:51 by spiros »

Search Tools