Πρόγραμμα υποτίτλων VDPC

psifio · 16 · 7974

psifio

• Sr. Member
Με ρώτησαν από τη δουλειά αν το ξέρω γιατί από 'δώ και πέρα αυτό θα χρησιμοποιούν. Ψάχνω να το βρω, για να το δω (γιατί αγχώθηκα) αλλά πολύ λίγες αναφορές στο δίκτυο και πουθενά για κατέβασμα. Τι είναι αυτό, παιδιά; Το ξέρει κανείς; Είναι ελεύθερο; Δύσκολο; Something? Anything?

Ευχαριστώ!

banned8

• Jr. Member
  • **
Μην αγχώνεσαι καθόλου. Εγώ το έχω από πολύυυυυ παλιά, από τότε που έκανε υπότιτλους η Βίκη του νότου. Η Αλεξάνδρα ξέρει πώς χρησιμοποιείται. Και εγώ έχω γράψει προγράμματα διόρθωσης και αυτοματοποίησης λειτουργιών του. Περισσότερα από την Αλεξάνδρα.

diceman

• Hero Member
  • Talk less, say more.
Βασίλης Μπαμπούρης
meta|φραση School of Translation Studies

psifio

• Sr. Member
Thank you! Thank you! Thank you! Thank you! Thank you! Thank you! Thank you! Thank you! Thank you! Thank you! Thank you! Thank you! Thank you! Thank you! Thank you! Thank you! Thank you! Thank you! Thank you! Thank you! Thank you! Thank you! Thank you! Thank you! Thank you! Thank you! Thank you! Thank you! Thank you! Thank you! Thank you! Thank you! Thank you! Thank you! Thank you! Thank you! Thank you! Thank you! Thank you!

Σμουτς!

Είναι γραμμένο σε ντος; Δεν ξέρω τίποτα από ντος! Μήπως υπάρχει και κανένα αρχείο βοήθειας; :)
« Last Edit: 02 May, 2007, 17:01:55 by psifio »

lefty

• Sr. Member
Γεια σου, psifio.

Σου στέλνω με pm τις βασικές εντολές. Είναι πανεύκολο.

banned13

• Hero Member
Αυτό το πρόγραμμα είναι τόσο πρωτόγονο και υποτυπώδες, που σε κάνει να ουρλιάζεις από νεύρα! Δεν έχει ούτε την στοιχειώδη διαδικασία copy-paste. Αν θέλεις να μεταφέρεις κάτι από την πρώτη γραμμή του υποτίτλου στη δεύτερη, δε γίνεται. Πρέπει να το ξαναγράψεις!
Αν θέλεις να ψάξεις να βρεις μια λέξη και να την αντικαταστήσεις σ' όλο το κείμενο, forget it! Δεν προβλέπεται!
Και φυσικά, ούτε συζήτηση για ορθογραφικό έλεγχο. Πρέπει πρώτα να μετατρέψεις το κείμενο σε word document...

Απορώ πώς υπάρχει εταιρεία που ενώ δεν το χρησιμοποιούσε, θα το χρησιμοποιεί από 'δώ και πέρα. Επιστρέψαμε στη δεκαετία του '80;

Y.Γ. Επίσης είναι σε DOS. Αν θέλεις κάποια βοήθεια, Νίνα, πες μου.
« Last Edit: 02 May, 2007, 18:18:27 by alexandra_k »

psifio

• Sr. Member
Κι εγώ αυτό αναρωτιέμαι -- μήπως έχει να κάνει με το φορμάτ των υποτίτλων; Ή μήπως ο υπεύθυνος αυτό ξέρει αυτό εμπιστεύεται; Θα τους ρωτήσω και θα τους προτείνω να χρησιμοποιήσουμε κάτι πιο φιλικό. Αν παρόλα αυτά επιμείνουν, υπάρχει περίπτωση να δουλεύω εγώ σε άλλο πρόγραμμα, αλλά το φορμάτ να βγαίνει VDPC; Γίνεται κάτι τέτοιο ή θα έχει διαφορά στο τελικό αποτέλεσμα;

Σ' ευχαριστώ για τη βοήθεια, μου έστειλε η lefty τα βασικά, αν κολλήσω κάπου, θα ρωτήσω. :)

« Last Edit: 02 May, 2007, 20:20:29 by psifio »

banned13

• Hero Member
Ναι, μπορείς να γράψεις σε word και μετά να κάνεις μια μετατροπή με ένα άλλο προγραμματάκι για να το βάλει στο vdpc.

Μια άλλη βασική του διαφορά με τα άλλα πιο καινούργια προγράμματα είναι ότι είναι αδύνατο να βλέπεις πάνω στην εικόνα τον υπότιτλο. Γράφεις το κείμενο και βλέπεις χώρια την εικόνα.
« Last Edit: 02 May, 2007, 18:25:52 by alexandra_k »

banned8

• Jr. Member
  • **
Λοιπόν, αν θυμάμαι καλά, κάποτε (το 1993) που έκανα κάποιον υποτιτλισμό που θα κατέληγε σ' αυτό το άθλιο πρόγραμμα, δούλεψα σε στήλη του Word με γραμματοσειρά σταθερού πλάτους για να μην υπερβαίνω το όριο, το έσωσα σε αρχείο .txt και το μετέτρεψα σε αρχείο VDPC με ένα προγραμματάκι που είχα γράψει. Ενδιαφέρεστε να το ψάξω παραπάνω;

psifio

• Sr. Member
Για να μην παιδεύεστε τζάμπα, να δούμε τι θα γίνει, κι αν χρειαστεί θα επανέλθω. :)
Σας ευχαριστώ πολύ όλους!

psifio

• Sr. Member
Τελικά θα τη χρειαστώ τη συνδρομή σας. Απ' ό,τι φαίνεται, η επιλογή του προγράμματος έγινε για λόγους συμβατότητας με τα υπόλοιπα μηχανήματα (ή τουλάχιστον έτσι μου είπαν εμένα). Οπότε, ό,τι προαιρείσθε στον αδαή...

Pit

• Sr. Member
  • Panagiotis Stamatelos
user7, ίσως χρειαστώ τη βοήθειά σου. Θες να μου πεις το e-mail σου;
Laughter translates into any language.

punked666

• Semi-Newbie
  • *
Hola everyone.
ASAP Help.
I want to convert .srt files into VDPC F### FORMAT.
Is there a conv prog plz???
PM, E-MAIL EVERYTHING

Search Tools