το παίρνω σκοινί κορδόνι -> say the same things over and over again, keep repeating oneself, keep asking for favours, ask one favor after another, ask one favour after another, make constant demands, be full of demands, be very demanding, be a pain in the ass, be a pain in the arse, be a pain in the neck, be a pain in the backside, be a pain in the butt

Offline spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • doikas
    • lavagraph
    • Greek translator CV
το παίρνω σκοινί κορδόνι -> say the same things over and over again, keep repeating oneself, be demanding, be a pain in the ass, be a pain in the arse, be a pain in the neck

το παίρνω σκοινί κορδόνι. (Λαϊκό τραγούδι: κακό βιολί αρχίσαμε, βρε μάγκισσα, που λες· τον τσακωμό τον πήραμε θαρρώ σχοινί-γαϊτάνι
- το παίρνω σκοινί κορδόνι, α. επαναλαμβάνω αδιάκοπα τα ίδια λόγια ή τις ίδιες πράξεις: «του 'παν μια φορά πως βρήκε ωραία δικαιολογία που άργησε στη δουλειά του, κι από τότε το πήρε σκοινί κορδόνι, κάθε φορά που αργεί || τον πήγα μια φορά στα μπουζούκια κι αυτός το πήρε σκοινί κορδόνι με τα μπουζουκτσίδικα». β. έχω συνέχεια απαιτήσεις ή ζητώ συνέχεια εκδουλεύσεις από κάποιον και γίνομαι ενοχλητικός: «του 'δωσα μια φορά δανεικά λεφτά κι αυτός από τότε το πήρε σκοινί κορδόνι και δε μ' αφήνει σ' ησυχία»·
το πάω σκοινί γαϊτάνι, βλ. φρ. το παίρνω σκοινί γαϊτάνι·
- το πάω σκοινί κορδόνι, βλ. φρ. το παίρνω σκοινί κορδόνι.
- του μάζεψα τα σκοινιά, του επέβαλα περιορισμούς στην ελευθερία κινήσεων και ενεργειών του: «νόμιζε ότι μπορούσε να κάνει ό,τι θέλει, αλλά του μάζεψα τα σκοινιά»·
τραβώ το σκοινί, επιδιώκω με λόγια ή με πράξεις να φτάσω μια υπόθεση, κατάσταση ή σχέση, στα άκρα, είμαι αποφασισμένος για δυναμικές ενέργειες ή αποφάσεις: «μην τραβάς το σκοινί τώρα που πάνε να ηρεμήσουν τα πράγματα». (Λαϊκό τραγούδι: κλαίω εγώ, γελάς εσύ, θέλω εγώ, δε θες εσύ, πότε εγώ και πότε εσύ, τραβάμε το σκοινάκι).
Γεώργιος Κάτος: Λεξικό της λαϊκής​ και της περιθωριακής γλώσσας 
« Last Edit: 26 Mar, 2020, 15:32:27 by spiros »

Search Tools