Αγγλοσάξονες και κορονοϊός

spiros · 46 · 1628

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Διάβασα νωρίτερα ένα άρθρο για το ισχυρό ρωσικό σύστημα υγείας (που τους έχει μείνει από την εποχή της ΕΣΣΔ) και για τα 9 (αν δεν κάνω λάθος) εκατομμύρια τεστ που έχουν κάνει ήδη. Δεν θυμάμαι σε ποια εφημερίδα ήταν. Αν το βρω, θα σου το δείξω.

Asdings

• Hero Member
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Το ρωσικό σύστημα υγείας είναι πολύ καλό -και σίγουρα ασύγκριτα καλύτερο από το ελληνικό και τα λοιπά "φιλελεύθερα"... Το ξέρω από γνωστούς μου (όχι μόνο Ρώσους) που έτυχε να έχουν νοσηλευτεί εκεί. Ευγένεια, ταχύτητα, χαμηλό κόστος... Στα φαρμακεία τους, επίσης, υπάρχουν φάρμακα κυριολεκτικά για όλα τα "γούστα". Δεν σε αναγκάζουνε να πάρεις μόνο το τάδε, που είναι φουλ στην παρενέργεια... Αν δεν ανέχεσαι π.χ. την τάδε ουσία, έχουν πάντα μια εναλλακτική!
In dubio pro reo

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Α ωραία. Αφού τα ξέρεις, δεν χρειάζεται να αναζητήσω το άρθρο.

Asdings

• Hero Member
Άμα το εντοπίσεις, πάντως, ωραία θα ήταν να το ανέβαζες κι εδώ... Για να μαθαίνουν όσοι δεν ξέρουν... :-)
In dubio pro reo

Asdings

• Hero Member
Να κι άλλο: https://www.ethnos.gr/kosmos/107540_mitera-sprohnei-ton-aytistiko-gio-tis-se-kanali-me-nero-gia-na-pnigei Θυμάμαι πάρα πολλές περιπτώσεις κακοποίησης, δολοφονίας ή απόπειρας δολοφονίας παιδιών από "γονείς" σε αγγλοσαξονικές χώρες... Σπανιότατα ακούς τέτοια από άλλες χώρες -αν και παντού υπάρχουν. Αλλά οι αγγλοσάξονες, μανιακοί του ευδαιμονισμού και της καλοπέρασης (όπως την εννοούν αυτοί), δεν αντέχουν να τους χαλάει το κάτασπρο χαμόγελο η έγνοια για ένα "προβληματικό" (όπως το θεωρούν οι ίδιοι) παιδί... Έχω διαβάσει και "μητέρες" που σκοτώνουν τα παιδιά τους για να έχουν περισσότερο χρόνο με τον... εραστή!!!
In dubio pro reo

Asdings

• Hero Member
Ποιος αμφιβάλλει ότι, ως επί το πλείστον, η διαχρονική πολιτική των απανταχού Αγγλοσαξόνων ήταν να μας δουν σφιχταγκαλιασμένους με τους Τούρκους; https://www.newsbomb.gr/ellada/story/1087466/apolayste-tin-othomaniki-kriti-salos-me-diafimisi-stin-aystralia?utm_source=onmed.gr&utm_medium=BestOfNetwork

Βλέπε, άλλωστε, και Κυπριακή... "Συνομοσπονδία", και τσουβάλιασμα της Ελλάδας σε "συμμαχίες" που περιλαμβάνουν και την Τουρκία κ.λπ.
In dubio pro reo

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Να κόψει τον λαιμό του το υπουργείο εξωτερικών (συμπεριλαμβανομένων των πρεσβειών μας) και να λύνει επιτόπου τα προβλήματα αυτά.

Asdings

• Hero Member
Πες τα! Αλλά πού μυαλό στους αρμόδιους;
In dubio pro reo

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Να υποθέσω ότι η γραφειοκρατία στο θέμα αυτό παίζει καταλυτικό ρόλο;

Asdings

• Hero Member
Πρέπει να είναι ένα μείγμα γραφειοκρατίας, ηλιθιότητας, τεμπελιάς και αδιαφορίας.
In dubio pro reo

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Κατάλαβα.

Σε ρώτησα γιατί διάβασα στη σελίδα που μας έδειξες νωρίτερα ότι ο πρέσβης είπε πως ενημέρωσε την Αθήνα χωρίς να αναφέρει τι ενέργειες έγιναν.

Asdings

• Hero Member
Ναι, το είδα κι εγώ, αλλά δεν έχω ιδέα ποιες είναι οι σχετικές ενέργειες... Γενικότερα, πάντως, όπως δείχνει και η σχετική διαφήμιση που σας επισήμανα, μεγάλο μέρος των Ευρωπαίων (και ιδίως των Αγγλοσαξόνων) μας έχουν συνδέσει ψυχολογικά με την Τουρκία, αντί με τη Μεσογειακή Ευρώπη και τα Βαλκάνια. Αυτό είναι μέγα πρόβλημα και αντανακλάται και στην πολιτική και στη γεωπολιτική και στον τουρισμό και παντού... Κάτι πρέπει να κάνουμε, να συνδέσουμε την εικόνα μας περισσότερο με αυτούς που όντως είναι συγγενείς μας, και όχι με το οθωμανολόι...

Για να καταλάβεις: ήμουνα μια φορά στη Ζάκυνθο και έτρωγα σε ένα μαγαζί που ήταν ιδιοκτησία μιας Αγγλίδας. Το φαγητό ήταν καλό, αλλά η μουσική τρισάθλια, έπαιζε Αργυρό, Πάολα και άλλα οθωμανικής προέλευσης άσματα. Όταν έφαγα (στα γρήγορα, λόγω σκατομουσικής) και πήγα να πληρώσω, με ρώτησε η Αγγλίδα αν ήταν όλα ο.κ. Της απάντησα, φυσικά, ότι μου άρεσαν πάρα πολύ όλα (φαγητά, περιβάλλον, σέρβις, τιμές) εκτός από τη μουσική. Και τότε εκλύθηκε η προαιώνια βαρβαρότητα της ράτσας της: "Η μουσική στο μαγαζί μου είναι δική μου δουλειά, 'ντάξει;" Αυτό απήντησε η οθωμανολάγνα Αγγλίδα. Της είπα ότι δικαιούμαι να έχω άποψη: α) επειδή με ρώτησε αν όλα ήταν ο.κ., και β) επειδή είμαι μουσικός. "Δεν με νοιάζει", απάντησε. Της είπα ότι δεν πρόκειται να ξαναπατήσω και ότι θα το πω και σ' άλλους ότι φέρονται με τέτοια αγένεια.
In dubio pro reo

Asdings

• Hero Member
Και, βέβαια, ποιος δεν ξέρει τα αίσχη των Εγγλέζων και λοιπών συγγενών τους στον Λαγανά, στα Μάλια, στον Κάβο; https://www.ethnos.gr/ellada/108805_kabos-laganas-kai-malia-party-over-sta-paraliaka-stekia-ton-bretanon

Να κλείσουν όλα τα έκφυλα βρομόμπαρα των ναρκωτικών και της π@ρτούζ@ς!!! Να μην ξανασταυρώσουνε πελάτη οι λεχρίτες κακοποιοί που τα έχουν ή τα διαχειρίζονται. Στο διάολο αυτό το είδος διασκέδασης που ξεφτιλίζει την Ελλάδα διεθνώς, στο βωμό του εύκολου χρήματος για κάποιους επιτήδειους κακοποιούς που δηλώνουν... "επιχειρηματίες".
In dubio pro reo

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Για πες το αυτό στους τοπικούς «αυτοδιοικητές» που ζητάνε λεφτά από το κράτος συνεχώς αλλά καμιά πρωτοβουλία δεν παίρνουν μόνοι τους.

Asdings

• Hero Member
Εννοείται! Όλα από το κράτος τα περιμένουν. Κρατικοδίαιτοι κακοποιοί μόνο στην Ελλάδα και στην... Κολομβία υπάρχουν (και στην Ιταλία, υποθέτω). Δες κι αυτή την αγγλοσαξονική αθλιότητα (υπήρξαν και στην Ελλάδα 2-3 τέτοια κρούσματα στις αρχές της πανδημίας):

https://www.in.gr/2020/05/21/world/apisteyto-evixan-kai-eftynan-astynomikous-kai-elegan-pos-exoun-koronaio/
« Last Edit: 05 Jun, 2020, 22:01:15 by Asdings »
In dubio pro reo

Search Tools