Να άρει αντί να αίρει

Asdings

• Hero Member
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
https://www.ethnos.gr/kosmos/111623_koronoios-stadiaki-arsi-toy-lockdown-stin-india

"Η κυβέρνηση της Ινδίας έχει αρχίσει να άρει το lockdown που είχε επιβάλει παρά τη συνεχή άνοδο των νέων κρουσμάτων"

Δεν τους πάει ο νους (έχουνε και καθόλου;) ότι το "άρει" είναι συνοπτικό θέμα ("υποτακτική αορίστου") του "αίρω". "Άρει" το ακούνε συνέχεια (στη φράση "να άρει τα μέτρα"), "άρει" το λένε παντού, ακόμα κι όταν πρέπει να δηλωθεί η διάρκεια.

Φανταστείτε ότι στη θέση του "άρει" είχαμε άλλο ρήμα. Πώς θα σας φαινόταν η διατύπωση: "Η κυβέρνηση της Ινδίας έχει αρχίσει να χαλαρώσει [αντί να "χαλαρώνει"] το lockdown [...]";

Το ίδιο ακριβώς έχει συμβεί και με τα συνοπτικά θέματα "απαγάγ-ω", "συνδράμ-ω", "κατάσχ-ω" που χρησιμοποιούνται όχι μόνο σε διατυπώσεις που δηλώνουν κάτι στιγμιαίο ή συντελεσμένο, αλλά και όταν πρέπει να δηλωθεί κάτι διαρκές, εκεί δηλαδή όπου θα έπρεπε να χρησιμοποιηθούν τα διαρκή θέματα "απάγ-ω", "συντρέχ-ω", "κατ-έχω". Και, άντε, το τελευταίο να δεχτώ ότι, επειδή διαφέρει σημασιολογικά  από το "κατέχω" (φαινομενικά, ασφαλώς, διότι η "κατάσχεση" δεν είναι παρά "λήψη στην κατοχή κάποιου"), θα το καταπιούμε -έχει επικρατήσει απόλυτα, άλλωστε. Αλλά τα άλλα δύο, βρε παιδιά, σώζονται ακόμα (ξέρω, ξέρω, το "συντρέχω" δεν το... καταδέχονται οι εκάστοτε... "Μεγάλοι Χορηγοί" -μεγάλη η χάρη τους! Ενώ το "συνδράμω" έχει εκείνο το -νδρ- [nδr] που έχει και το Χαλάνδρι, ο Γουλανδρής, ο Τεπενδρής... άλλο prestige!). Και τώρα προστίθεται και το... "άρω" στη θέση του "αίρω"; Πού βαδίζουμε;
In dubio pro reo

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Βαδίζουμε ολοταχώς προς το χάος. Κι εσύ ζητάς να άρουν τις κακές τους συνήθειες. :-)

Asdings

• Hero Member
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
:-) Χαχα! Πόσο δίκιο έχεις...
In dubio pro reo

Search Tools