Αμετάφραστες ελληνικές περιοχές στη φόρμα καταχώρησης επισκεπτών του travel.gov.gr

iogo · 23 · 575

iogo

• Hero Member
  • ignoramus et ignorabimus
Οι ξένοι που επιθυμούν να έλθουν στην Ελλάδα για διακοπές, πριν την αναχώρηση τους από την χώρα τους πρέπει να συμπληρώσουν μια Passenger Locator Form. Όταν καλούνται να διαλέξουν περιοχή θα πρέπει βέβαια να μιλάνε greeklish ή τα αγγλικά ελληνικού μανάβικου. Πώς να καταλάβουν αλλιώς τι σημαίνουν IONIA NISIA, VOREIO AIGAIO και IPEIROS;
Ντρέπομαι πραγματικά για λογαριασμό τους.

https://travel.gov.gr/
https://www.kathimerini.gr/1085072/article/epikairothta/ellada/handelsblatt-provlhmatikh-h-forma-entopismoy-toyristwn-sthn-ellada
« Last Edit: 01 Jul, 2020, 13:53:33 by spiros »
"Io non odio persona al mondo, ma vi sono cert'uomini ch'io ho bisogno di vedere soltanto da lontano".
Ugo Foscolo - "Ultime lettere di Jacopo Ortis"

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Αυτό, Σπύρο, κανονικά θα ήταν για το Fun for translators αν δεν ήταν τόσο τραγικό.

iogo

• Hero Member
Σήμερα έγραψα 10 εμαίλ σε διάφορες Αρχές για κάποιο πρόβλημα που με αφορά, πάντα εξαιτίας αυτής της φόρμας (ξέχασαν να βάλουν τη Κέρκυρα σαν λιμένα άφιξης). Δεν έλαβα απάντηση. Έχω κατεβάσει αναρίθμητα καντήλια από το πρωί. Η προχειρότητα είναι αδιανόητη. Ευτυχώς σπάνια έχω πάρε-δώσε με το ελληνικό κράτος και κάθε τόσο βάζουν τα δυνατά τους για να μου υπενθυμίσουν πως έχω δίκιο που τους κρίνω αναξιόπιστους και αρπακόλλες. Αυτό το «οι έλεγχοι θα γίνονται στοχευμένα μέσα από μια διαδικασία με επιστημονικό υπόβαθρο» μας μάρανε...
"Io non odio persona al mondo, ma vi sono cert'uomini ch'io ho bisogno di vedere soltanto da lontano".

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Σε καταλαβαίνω. Κι εγώ θέλω να έχω από ελάχιστες έως μηδενικές παρτίδες μαζί τους.

Asdings

• Hero Member
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Να πω κάτι αιρετικό σχετικά με τη λατινογράφηση στις συγκεκριμένες περιπτώσεις; Σήμερα νομίζω μπορούν όλοι να βρουν στο διαδίκτυο τι δηλώνουν οι λατινογραφημένες ονομασίες. Μήπως τάχα εμείς, όταν θέλουμε να πάμε π.χ. στη Γερμανία, μας μεταφράζουν το "Niedersachsen" ως... "Κάτω Σαξονία" (ή "West Saxony") στα αντίστοιχα site τους; Γιατί εμείς να μεταφράσουμε το "Δυτική Ελλάδα" σε "Western Greece"; Υποτίθεται ότι πρόκειται για επίσημες ονομασίες, άρα ας μάθουν κι αυτοί πώς λέγονται στα Ελληνικά.
In dubio pro reo

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Σπύρο, δεν έγραψες όμως στο αρχικό θέμα σε ποιον ιστότοπο εμφανίζεται.

Παναγιώτη, το ζήτημα δεν είναι γλωσσολογικό (όπου σαφώς υπάρχει πρόβλημα) αλλά εμπορικό. Στο εμπόριο (και δη στον τουρισμό) μιλάς τη γλώσσα του πελάτη σου, όχι τη γλώσσα σου. Αν θες να πουλήσεις δηλαδή. Επίσης, είναι και ζήτημα τοπικής προσαρμογής λογισμικού, οπού οι παραπάνω όροι ισχύουν... a fortiori. Δεν κάνεις τη ζωή του χρήστη/πελάτη δύσκολη μέσω τακτικών ξενοποίησης. Αν τραβούσαμε αυτή τη λογική ξενοποίησης ακόμη παραπέρα, σε περίπτωση που μιλούσαμε με έναν Άγγλο και αναφέραμε τον Ξενοφώντα δεν θα λέγαμε /zɛnəfən/ αλλά /ksenopʰɔ̂ːn/. Για να μην ξεχνάμε και τα θλιβερά φαινόμενα με οδικές ταμπέλες στο στιλ Pireefs.

Επίσης, ένεκα γλωσσικού ηγεμονισμού δεν είμαστε Αγγλικά ή Γαλλικά να πουλάμε μούρη στο στιλ, μάθετε τη γλώσσα μας αν θέλετε συναλλαγές μαζί μας.
« Last Edit: 01 Jul, 2020, 13:49:01 by spiros »

Asdings

• Hero Member
Δεν ξέρω, παιδιά, εγώ δεν είμαι έμπορΑς... Γιατί απ' το πολύ το πούλα-πούλα χάσαμε οποιαδήποτε κυριαρχία, ταυτότητα κ.λπ. Και όχι μόνο εμείς...
In dubio pro reo

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Καλώς όρισες στην παγκοσμιοποίηση όπου οι κανόνες τίθενται από τους ισχυρούς. Εσύ αν θες πήγαινε Αμερική και μίλα ελληνικά, να δούμε πόσες ημέρες θα επιβιώσεις.

Όσο για το το πούλα-πούλα, ο τουρισμός είναι πλέον η βασική πηγή εισοδήματος καθώς διάφοροι φρόντισαν να εξαφανιστούν οι μεγάλες βιομηχανικές μονάδες και δεν ασχολήθηκαν καθόλου με την καινοτομία παρά μόνο με το να παίρνουν επιδοτήσεις για τους κολλητούς και ομοκόμματους και να πηγαίνουν στα καφενεία να πίνουν τσίπουρα.
« Last Edit: 01 Jul, 2020, 13:21:29 by spiros »

Asdings

• Hero Member
Χαχα! Καλό... Μα εγώ μιλάω για τη χρήση της Ελληνικής στην Ελλάδα, όχι στην... Αμερική! Όπως εμείς, όταν πηγαίνουμε ακόμα και σε μικρές χώρες, που δεν ξέρουμε τη γλώσσα τους, μαθαίνουμε π.χ. να πηγαίνουμε στο Tel Aviv και όχι στον... "λόφο της άνοιξης". Και πολύ σωστά. Και το Ισραήλ ενδιαφέρεται για τουρισμό. Δεν κάνει όμως εκπτώσεις με τις ονομασίες των περιοχών του. Σου λέει: "Θες, κύριε, να πας ταξίδι στην τάδε περιοχή μου; Ε, μάθε και πώς λέγεται, για να πας". Μη μου πεις ότι ούτε εκεί ξέρουν από... εμπόριο;
In dubio pro reo

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour

iogo

• Hero Member
Σπύρο, θα το δεις εδώ https://travel.gov.gr/#/form. Εγώ κόλλησα στη δεύτερη σελίδα γιατί οι φωστήρες ξέχασαν να βάλουν τη Κέρκυρα σαν λιμάνι άφιξης. Σήμερα έγραψα και στη Περιφέρεια και στο Δήμαρχο αλλά δεν τρέφω πολλές ελπίδες.
Πιστεύω πως οι αλλοδαποί θα βρουν τρομερές δυσκολίες για την αποπεράτωση όλης αυτής της διαδικασίας. Πως έγινε με προχειρότητα, αποδεικνύεται από τις δεκάδες διαμαρτυρίες που είδα προσωπικά σε σελίδες πρεσβειών κλπ, ειδικά από Έλληνες εξωτερικού, για τους οποίους θεωρητικά είναι πιο εύκολη η συμπλήρωση. Ομολογώ πως αν δεν είχα οικογενειακούς δεσμούς θα είχα ήδη ματαιώσει το εισιτήριο και θα είχα επιλέξει άλλο μέρος/χώρα.

Asdings

• Hero Member
Το "Pireefs" είναι άθλιο γιατί ο Πειραιάς δεν λέγεται έτσι ούτε στα Ελληνικά. Το σωστό θα ήταν να τον γράψουμε "Pireas".
« Last Edit: 01 Jul, 2020, 13:27:43 by spiros »
In dubio pro reo

Asdings

• Hero Member
Ε, και; Αυτό είναι στην καθαρεύουσα. Το ότι το έχει το wiktionary δεν θα πει απολύτως τίποτα. Σημασία έχει αν σήμερα το λέει κανείς έτσι. Όσο για τη... δυσαρέσκεια των τουριστών, προσωπικά το χαίρομαι αφάνταστα. Να μη σώσουν και πατήσουν στη χώρα μας, μπας και αλλάξουμε νοοτροπία, που τα περιμένουμε όλα έτοιμα κι εμείς να παριστάνουμε τ' αφεντικά, με τα τατουάζ, τις χοντρές αλυσίδες, τα μούσκουλα και το αξύριστο ανατολίτικο γενάκι μας... Ρουμς του λετ. Σατζίκι, σοβλάκι, και τα ρέστα...
« Last Edit: 01 Jul, 2020, 13:49:58 by spiros »
In dubio pro reo

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι με εξασφαλισμένη εργασία και κάποιοι που περνάνε δύσκολα. Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι στην ίδια θέση (ούτε είχαν τις ίδιες ευκαιρίες και τα ίδια γονίδια) και κάπως πρέπει να ταΐσουν την οικογένειά τους.
« Last Edit: 02 Jul, 2020, 11:38:37 by spiros »

Search Tools