Η πανδημία αποκαλύπτει τη συντηρητική αντιδραστικότητα των νέων

Asdings · 27 · 1868

Asdings

• Hero Member
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
https://www.in.gr/2020/07/30/world/koronaios-allagi-symperiforas-zita-o-pou-apo-tous-neous-den-eiste-atrotoi/

Ο Δρ Τέντρος επέμεινε ότι οι νέοι θα έπρεπε να είναι «στην πρωτοπορία της αλλαγής» συμπεριφοράς που επιτάσσει η πανδημία: να τηρούν τις αποστάσεις, να πλένουν τα χέρια, να φορούν μάσκα σε συνθήκες συνωστισμού.

Κατά κύριο λόγο, σε ευρωπαϊκές χώρες έχουν εντοπιστεί εστίες του νέου κοροναϊού σε περιοχές όπου οι νέοι, κάνοντας διακοπές, συχνάζουν σε μπαρ ή οργανώνουν υπαίθρια πάρτι σε παραλίες. Στον Καναδά, οι νέοι κάτω των 39 ετών αποτελούν πλέον την πλειονότητα των κρουσμάτων.

Αντί οι νέοι να είναι η ατμομηχανή της αλλαγής που χρειάζεται για την καταπολέμηση της πανδημίας, είναι αυτοί που αρνούνται πεισματικά ν' αλλάξουν συνήθειες. Είναι οι συντηρητικοί της αντίδρασης, που θέλουν να συντηρήσουν τον προ πανδημίας τρόπο ζωής τους και αντιδρούν σε οποιαδήποτε αλλαγή μπορεί να συμβάλει στην καταπολέμησή της. Και, φυσικά, αυτή η νοοτροπία ενισχύεται και από απόψεις μεγαλυτέρων (ακόμη και... λοιμωξιολόγων και επιδημιολόγων) που λένε ότι "το καλοκαίρι είναι η εποχή των νέων", "δεν μπορείς να περιορίσεις του νέους" κ.ά. τέτοιες ηλιθιότητες. Λίγη υπευθυνότητα, "κύριοι"!
In dubio pro reo

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Μην το λες πως φταίνε μόνο οι νέοι. Δυο μέρες τώρα που χρειάστηκε να κυκλοφορήσω για περισσότερο από μισή ώρα στη γειτονιά μου (για κάτι μικροβιολογικές εξετάσεις και τα αποτελέσματά τους) είδα βλακώδη συμπεριφορά από ανθρώπους κάθε ηλικίας.

Asdings

• Hero Member
Ναι, κι εγώ έχω δει. Αλλά οι νέοι, νομίζω, είναι οι πιο προκλητικοί απ' όλους... Ειλικρινά δεν δίνουνε δεκάρα. Έχω ακούσει και κάτι διαλόγους τόσο κυνικούς, που απογοητεύομαι... Π.χ. "-Γιατί δεν φοράτε μάσκα;" -"Νέοι είμαστε, δεν κινδυνεύουμε"...
In dubio pro reo

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Το αποτέλεσμα; Σε λίγο πάμε για έκτακτη ενημέρωση από τον Χαρδαλιά. Να δούμε τι μέτρα θα ανακοινώσει.

Asdings

• Hero Member
Δυστυχώς αυτό που θ' ανακοινώσει θα είναι καμιά... επέκταση χρήσης μάσκας και άλλες τέτοιες παπαριές που κανένας δεν τηρεί τελικά. Ενώ τα μόνα σωτήρια μέτρα είναι: lockdown, απαγόρευση συναθροίσεων, απαγόρευση διεθνών ταξιδιών. Τελεία και παύλα.
In dubio pro reo

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Ας την ανακοινώσει και για τις εκκλησίες. Από τέλεση γάμου εντός ναού στη Θεσσαλονίκη προήλθαν πολλά κρούσματα σήμερα. 15 μέχρι στιγμής κι ακόμη δεν έχουν βγει τα αποτελέσματα όλων των τεστ.
« Last Edit: 31 Jul, 2020, 19:12:04 by wings »

Asdings

• Hero Member
Σωστό. Επιστρέφω, όμως, στο ζήτημα των ανεύθυνων -ασύδοτων, ουσιαστικά- και κυνικών νέων, όπως το θέτει πολύ νοικοκυρεμένα και εύλογα σε άρθρο του ο Ά. Κωβαίος:

https://www.in.gr/2020/08/04/apopsi/maska-os-symvolo-tis-sygxronis-dimokratias/

Αδυναμία και αποτυχία καταγράφεται και στους πυρήνες της κοινωνικής ζωής, όπως η οικογένεια. Έφηβοι και 20ρηδες, με την πλάνη και την αυταπάτη του άτρωτου, συμπεριφέρονται σαν να μην συμβαίνει τίποτε. «Είναι στην φύση τους», ισχυρίζονται κάποιοι, να φέρονται ανέμελα, να ζήσουν τη ζωή τους «τα παιδιά». Στη φύση και των υπολοίπων είναι να ζήσουν τη δική τους ζωή, όμως. Και τελικά, η «φύση» κάποιων απειλεί να εμποδίσει όλους να ζήσουν τη ζωή τους.

Αυτά τα σωστά λόγια ας τ' ακούνε κάτι καθηγητάδες (έχω στον νου μου έναν του ΑΠΘ που λέει πως δεν θα βρεθεί ποτέ εμβόλιο) που το παίζουνε "με το μέρος των νέων"... Ανευθυνότητα και κυνισμός είν' αυτό, τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Όποιοι καταφεύγουν σε εξηγήσεις που βάζουνε μέσα τη... Φύση, σημαίνει ότι δεν έχουνε καμία διάθεση να φερθούν ως Άνθρωποι: δηλαδή ως όντα που παλεύουν να μετριάσουν τον κυνισμό της Φύσης προς τα όντα.
In dubio pro reo

Asdings

• Hero Member
Άλλη μια απόδειξη της κυνικότητα και ανευθυνότητας νέων: https://www.in.gr/2020/08/05/world/ekklisi-pou-pros-neous-prepei-pragmatika-na-pate-se-parti/

Ο Ράιαν επισήμανε ότι οι νέοι είναι συχνά επιφυλακτικοί στο να δώσουν λεπτομέρειες ή να αποκαλύψουν ονόματα φίλων τους για την ιχνηλάτηση των επαφών τους.
[...]
Όπως γράφουν ελβετικές εφημερίδες, σε ένα νυχτερινό κέντρο στη Ζυρίχη απ’ όπου προέκυψαν κρούσματα πρόσφατα, οι θαμώνες έδωσαν ψεύτικα ονόματα, μεταξύ άλλων «Ντόναλντ Ντακ».

Τέτοια τσογλάνια είναι!!! Και προτρέπει πολύ σωστά ο ΠΟΥ:

«Ρωτήστε τους εαυτούς σας: πρέπει πραγματικά να πάω σε αυτό το πάρτι;».
In dubio pro reo

Asdings

• Hero Member
Κι άλλα κρούσματα νεανικού τραμπουκισμού:

1) πήγε στο beach bar ενώ είχε συμπτώματα, ο ασυνείδητος εγκληματίας: https://www.documentonews.gr/article/dyo-kroysmata-koronoioy-sthn-epidayro-kataggelies-gia-mpits-mpar-sto-opoio-den-throyntai-ta-metra-asfaleias

Πληροφορίες αναφέρουν μάλιστα ότι ένας εκ των δύο νεαρών που βρέθηκαν θετικοί στον κορονοϊό, διασκέδασε στον συγκεκριμένο χώρο, ενώ είχε συμπτώματα.

Και βέβαι το βρομο-beach bar ανήκει σε ξενοδοχείο, σε Ιερή Αγελάδα της Αγέλης του Τουρισμού:

Συγκεκριμένα, σύμφωνα με καταγγελίες κατοίκων της Επιδαύρου, τις οποίες έχει δεχθεί το documentonews.gr, παραλιακό ξενοδοχείο στο οποίο λειτουργεί μπιτς μπαρ, εμφανίζεται να παραβιάζει τα επιβεβλημένα μέτρα ασφαλείας, με αποτέλεσμα να δημιουργείται κίνδυνος διασποράς του κορονοϊού.

Κάτοικοι της περιοχής, αναφέρουν μάλιστα στο documentonews.gr ότι παρά τις δεκάδες επώνυμες και ανώνυμες καταγγελίες στις αρμόδιες Αρχές, δηλαδή στην Αστυνομία, δεν λαμβάνεται κανένα απολύτως μέτρο ασφάλειας, με αποτέλεσμα στο μπιτς μπαρ του ξενοδοχείου να συνωστίζονται κυρίως νεαρότερης ηλικίας άνθρωποι, με ό,τι κινδύνους αυτό συνεπάγεται για την υγεία των ίδιων και των ανθρώπων με τους οποίους έρχονται σε επαφή.

Αυτούς θέλετε να βοηθήσετε μπας και χάσουνε κα'να ευρουλάκι; Τους ασυνείδητους που δεν σέβονται την κοινωνία στην οποία διαβιούν; Υποκριτές πωλητικοί.

2) https://www.ethnos.gr/ellada/118738_koronoios-synelifthi-23hronos-poy-parabiase-tin-karantina-kai-odigoyse-taxi

Στη σύλληψη 23χρονου που παραβίασε την καραντίνα προχώρησε σήμερα η Αστυνομία στην Κατερίνη. Μάλιστα, συνελήφθη την ώρα που οδηγούσε ταξί που ανήκει στον πατέρα του.

Ο 23χρονος είχε τεθεί σε δεκατετραήμερη καραντίνα από τις 27 Ιουλίου, γιατί είχε έρθει σε επαφή με επιβεβαιωμένο κρούσμα κορονοϊού. Συνελήφθη, οδηγήθηκε στον εισαγγελέα και παραπέμφθηκε για να δικαστεί στο αυτόφωρο, ενώ του επιβλήθηκε πρόστιμο ύψους 5.000 ευρώ.

Καλά του κάνανε! Καταστρέψτε τον τον τρισάθλιο, που δεν έχει καμία απολύτως κοινωνική συνείδηση!!!
« Last Edit: 06 Aug, 2020, 21:57:51 by Asdings »
In dubio pro reo

Asdings

• Hero Member
https://www.ethnos.gr/viral/119777_exorgistikos-nearos-tha-pistepso-ston-koronoio-mono-kollisei-kapoios-gnostos-moy

Τα όσα είπε ένας νεαρός στην κάμερα του ΣΚΑΪ, είναι τουλάχιστον ανησυχητικά για τις πεποιθήσεις που κυκλοφορούν ανάμεσα μας σχετικά με τις διαστάσεις που έχει προσλάβει η πανδημία στη χώρα μας. Ο συγκεκριμένος, δήλωσε πως δεν ακολουθεί τα μέτρα, επειδή δεν του έχει δείξει κάποιος αποδείξεις ότι υπάρχει κορονοϊός. Ταυτόχρονα, δήλωσε πως θα πειστεί -ίσως- μόνο αν κολλήσει κάποιος συγγενής του ή γνωστός του…

Ο νεαρός, επίσης, αναγνωρίζει αρχικά ότι «πιο πολύ το μεταφέρουμε εμείς οι νεότεροι, επειδή δεν μας ενδιαφέρουν και τόσο πολύ τα μέτρα» και αμέσως μετά σημειώνει: «Εγώ, προσωπικά, σπάνια τηρώ τα μέτρα, δεν μου έχει δώσει κανείς μια απόδειξη ότι υπάρχει κορονοϊός. Μια απόδειξη θα ήταν να κολλήσει κάποιος συγγενής μου ή κάποιος γνωστός μου».

Το τσογλάνι ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΦΥΛΑΚΗ. ΟΜΟΛΟΓΕΙ ΕΓΚΛΗΜΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΥΓΕΙΑΣ. ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟ;
In dubio pro reo

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Καταρχάς, είναι έφηβος και φυλακή δεν θα μπει. Δεύτερον, πρέπει να παρέμβει εισαγγελέας αλλά πού να πρωτοπαρέμβει; Τρίτον, επιβεβαιώνεται αυτό που σου έχω πει κατ' επανάληψη ότι κάποιο λάθος κάνουμε και ο κόσμος δεν μπορεί να πειστεί ότι υπάρχει η αρρώστια. Από τη μια έχουμε τις αντιφατικές δηλώσεις των Ελλήνων επιστημόνων (όχι στη μάσκα, ναι στη μάσκα | τα παιδιά και οι νέοι δεν κολλούν ή δεν νοσούν σοβαρά, τα παιδιά και οι νέοι επίσης κινδυνεύουν) κι από την άλλη τα αντιφατικά μηνύματα της κυβέρνησης (χθεσινές εικόνες σε όλες τις εφημερίδες με την πρόεδρο της δημοκρατίας να φιλάει εικόνα χωρίς μάσκα και με τον πρωθυπουργό τη μια με μάσκα να παρακολουθεί τον συνωστισμό για τη Θεία Κοινωνία στην εκκλησία και μετά χωρίς μάσκα να επισκέπτεται στρατιωτικές μονάδες και να πιάνει ψιλή κουβέντα χωρίς να κρατά τις αποστάσεις).

Asdings

• Hero Member
Συμφωνώ ότι δόθηκαν διπλά μηνύματα, αυτό είναι σίγουρο. Αλλά η ευθύνη του κόσμου παραμένει έτσι κι αλλιώς. Για το ότι είναι έφηβος, δεν το ξέρω, μπορεί να έχει κλείσει τα 18, δεν μπορώ να κρίνω απ' τη φάτσα του. Αλλά και μικρότερος να είναι, ας μπει σε φυλακή ανηλίκων -εννοείται μετά από παρέμβαση εισαγγελέα, αυτό εννοώ παραπάνω.
In dubio pro reo

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Ε καλά τώρα, δεν μπορούν να φυλακίσουν τον μισό πληθυσμό της χώρας αφού περίπου τόσοι είναι οι παραβάτες. Το θέμα είναι να τους πείσουν.

Asdings

• Hero Member
Προφανώς δεν χωράνε οι φυλακές. Αλλά μπορούν να τους βάλουνε υπό αυστηρό κατ' οίκον περιορισμό! Κάτι σαν καραντίνα, αλλά με βραχιολάκι. Κουνήθηκες; Πέφτει ξύλο. Τόσο απλά. Είδα, επί τη ευκαιρία, και το μήνυμα του Πρωθυπουργού προς τους νέους. Είναι πολύ όμορφα και ευγενικά διατυπωμένο, εμένα προσωπικά θα με συγκινούσε. Αλλά είναι απίθανο να συγκινήσει αυτά τα ζουλάπια...

«Μπορεί για λίγο να αψήφησες τα μέτρα προστασίας και να ξέχασες τον κορωνοϊό. Κάνε όμως έστω και τώρα τη διαφορά: μην γίνεις υπεύθυνος για το επόμενο κρούσμα. Μετά την επιστροφή, προσέχουμε διπλά και σταματάμε εδώ τη διασπορά: μοιραζόμαστε αναμνήσεις, όχι τον ιό», τόνισε στην ανάρτησή του ο πρωθυπουργός η οποία συνοδεύεται από ένα βίντεο διάρκειας ενός λεπτού.
Πηγή: iefimerida.gr - https://www.iefimerida.gr/kosmos/koronoios-syllipseis-karantina-patmo-peiraia
In dubio pro reo

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou

Search Tools