Συνελήφθη επικεφαλής αίρεσης που διέσπειρε τον κοροναϊό στη Νότια Κορέα

Asdings

• Hero Member
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
https://www.in.gr/2020/08/01/world/synelifthi-epikefalis-airesis-pou-diespeire-ton-koronaio-sti-notia-korea/

Συνελήφθη επικεφαλής αίρεσης που διέσπειρε τον κοροναϊό στη Νότια Κορέα

Τι καταλαβαίνετε εσείς; Εγώ, όταν το πρωτοείδα, κατάλαβα ότι πρόκειται για μια σκοτεινή αίρεση που ατζέντα της είναι η διασπορά του ιού στη Ν. Κορέα (με την πιθανότητα, επιπλέον, ο ίδιος ο επικεφαλής της είναι ο βασικός... διασπορέας).

Διαβάζοντας, όμως, παρακάτω, διαπίστωσα τα εξής:

Η Νότια Κορέα συνέλαβε τον επικεφαλής μιας θρησκευτικής αίρεσης που σχετίζεται με το μεγαλύτερο ξέσπασμα κοροναϊού της χώρας. Πάνω από 5.000 μέλη της μολύνθηκαν, αποτελώντας το 36% όλων των περιπτώσεων Covid-19 στη χώρα.

[...]

Τα μέλη της χριστιανικής οργάνωσης φέρεται να έχουν μεταδώσει τον ιό ο ένας στον άλλον και στη συνέχεια να ταξίδευαν σε όλη τη χώρα.

Άρα αυτό που έγινε είναι ότι τα μέλη κόλλησαν άθελά τους και στη συνέχεια διέσπειραν τον ιό λόγω της κινητικότητάς τους. Εγκληματική συμπεριφορά ούτως ή άλλως, αλλά δεν πραγματώθηκε με τον τρόπο που αφήνει να εννοηθεί ο τίτλος.
« Last Edit: 01 Aug, 2020, 21:11:13 by wings »
In dubio pro reo

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Δεν βρίσκω τον τίτλο παραπλανητικό. Εξαρχής καταλαβαίνω ότι οι πιστοί της αίρεσης διέσπειραν τον ιό.

Asdings

• Hero Member
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Δεν ξέρω γιατί εγώ το κατάλαβα αλλιώς στην αρχή... Η ίδια η σύνταξη μου λέει πως υπονοείται ότι η αίρεση (ή ο επικεφαλής της) διέσπειραν σκόπιμα τον ιό... Αλλά μπορεί να είμαι και επηρεασμένος από το σινεμά και να το ερμηνεύω έτσι ;-)
In dubio pro reo

Search Tools