ό,τι κατάλαβες κατάλαβες → make of that what you will, put two and two together, you do the math, do the math, think it through for yourself, I will not go into details

P0waN

• Newbie
  • *
Δεν μιλάω γι' αυτό : your guess is as good as mine → ό,τι κατάλαβες, κατάλαβα | ό,τι καταλάβατε, κατάλαβα | ό,τι ξέρεις, ξέρω | ό,τι ξέρετε, ξέρω | δεν καταλαβαίνω Χριστό | δεν βγάζω άκρη | δεν καταλαβαίνω γρυ | δεν καταλαβαίνω γρι | όσο κατάλαβες εσύ τόσο κατάλαβα κι εγώ | όσο καταλάβατε εσείς τόσο κατάλαβα κι εγώ | έλα ντε, ό,τι ξέρεις-ξέρω | έλα μου ντε, ό,τι ξέρεις-ξέρω | έλα μου ντε | έλα ντε | δεν έχω ιδέα | δεν έχω την παραμικρή ιδέα (your guess is as good as mine → ό,τι κατάλαβες, κατάλαβα | ό,τι καταλάβατε, κατάλαβα)

Το λέμε σε κάποιον όταν προηγουμένως του είπαμε κάτι σε ίσως πιο λόγια γλώσσα ή με πλάγιο τρόπο, ίσως επειδή δε θέλουμε πιθανόν να θίξουμε...
και ύστερα εκείνος μας ρωτάει "Τι εννοείς;/ Τι θες να πείς; κλπ.
Αλλά εμείς αρνούμαστε να εξηγήσουμε περαιτέρω (δε θέλουμε να του το κάνουμε νιανιά)
και λέμε κάτι σαν: "Ό,τι κατάλαβες, κατάλαβες."

Ίσως μπορούμε να το πούμε: "Make of that what you will." ;
« Last Edit: 12 Jul, 2021, 13:09:49 by spiros »

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
do the math → βάλε το μυαλό σου να δουλέψει, ο νοών νοείτω, κάνε τους υπολογισμούς, βρες το μόνος σου, βάλ' τα κάτω μόνος σου, τι κάνει νιάου-νιάου στα κεραμίδια, το πράγμα βγάζει μάτι, μπορείς να καταλάβεις, δεν είναι πυρηνική φυσική, βάζω το μυαλό μου να δουλέψει, κάνω τους υπολογισμούς, κάνω υπολογισμούς, υπολόγισε, υπολογίζω, το βρίσκω μόνος μου, τα βάζω κάτω μόνος μου, κάτσε και υπολόγισε, βγάλε το συμπέρασμα

put two and two together → βάζω κάτω τα πράγματα, συνάγω οφθαλμοφανές συμπέρασμα, ένα κι ένα κάνουν δύο, έτσι έχουν τα πράγματα, παίρνω πρέφα τι τρέχει, παίρνω χαμπάρι τι τρέχει, καταλαβαίνω τι τρέχει, συμπεραίνω, τα βάζω κάτω, βάζω τα πράγματα κάτω, καταλαβαίνω πώς έχουν τα πράγματα, σκέφτομαι λογικά, αναλύω την κατάσταση

connect the dots → βγάζω νόημα, βγάζω άκρη, παίρνω χαμπάρι, παίρνω πρέφα, μπαίνω στο νόημα, συσχετίζω, καταλαβαίνω τι παίζεται, λύνω το παζλ, λύνω τον γρίφο, ενώνω τις κουκκίδες, ενώνω τις τελείες, ενώνω τις τελίτσες
« Last Edit: 12 Jul, 2021, 13:10:07 by spiros »

Search Tools