Πάνθηρες των δρόμων

banned13 · 89 · 13132

kapa18

• Sr. Member
Έντιτ: Κάνεις την Κινέζα και ότι προσπαθείς να το ξεκολλήσεις. Κάτι σε: Έλα Χριστέ μου!!! Καλέ, κοιτάχτε τι σας κόλλησαν!! Α, πα πα... Πώς βρέθηκε αυτό εδώ;;;; -βλ. ανέκδοτο με ελάφι και κυνηγό-

Καλή ιδέα αλλά θα δυσκολευτώ να κρύψω το από-το-ένα-αφτί-ως-το-άλλο χαμόγελό μου μπροστά στα μούτρα που θα κάνει! :-D

elena petelos

• Hero Member
  • Qui ne dit mot consent.
Δεν είναι και πολύ σωστό; Δεν είναι και πολύ σωστό; Επάνω στη ράμπα για τα καροτσάκια στην είσοδο ΙΚΑ στην περιοχή μου δύο δύο παρκαρισμένα τα αυτοκίνητα σε καθημερινή βάση. ΕΠΑΝΩ, παρακαλώ. Δύο δύο τα αυτοκόλλητα θα τους τα κολλάω. Και ας μη βγαίνουν.

Σε στάση λεωφορείου, μπροστά στο σούπερ μάρκετ, με άπειρα στενά εντελώς ελεύθερα δυο βήματα παραπέρα, επίσης σε καθημερινή βάση, μην πω ωριαία, δυο δυο και τρεις τρεις οι κομπλεξο- μερσεντές. Δεν πα να πνίγονται οι υπόλοιποι, εγώ μόστρα τη θέλω την αμαξάρα μου!

Είναι και παρα- είναι σωστό (με λίγη βενζίνη βγαίνουν, να ψάξουν να το μάθουν, όπως ψάχνουν αυτοί που ταλαιπωρούνται εξ αιτίας των γαϊδάρων).

Δυστυχώς, όσο κι αν συμφωνώ, δεν είναι σωστό. Άσε, δηλαδή, που είναι και παράνομο. Θα μου πεις ότι είναι παράνομη και η στάθμευση των εν λόγω αυτοκινήτων. Πράγματι, αλλά αν το πάμε έτσι... Αν, ας πούμε, για κάθε καταπατημένο οικόπεδο ρίχναμε ένα γραφίτι στη φάτσα... :) ε, όλη μισή η Ελλάδα θα είχε τρελή πολυχρωμία. Συν τοις άλλοις, μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά. Αν κάποιος -έστω μία στις χίλιες από πλευράς πιθανοτήτων- έχει ουσιαστικό πρόβλημα και σοβαρό λόγο που πάρκαρε όπως πάρκαρε -πολλά συμβαίνουν- είναι σωστό να πάρει αυτοκολλητάκι; :))

observer

• Sr. Member
Μμμμμ... έχει πλάκα, τους αξίζει, αλλά εγώ έχω τις ενστάσεις μου. Είναι μια μορφή αυτοδικίας και είμαι κατά της αυτοδικίας γενικώς, ακόμη και όταν δεν επιβάλλεται ο νόμος από τις αρμόδιες αρχές. Επίσης, όπως επισημάνθηκε και παραπάνω, εύκολα γίνεται η παρανόηση ότι έχει τοποθετηθεί από τον ίδιο τον οδηγό. Κι εγώ αυτό κατάλαβα στην αρχή. Στο τέλος, μπορεί να καταλήξει να διαφημίζει το θράσος.

Pink Panther

• Hero Member
  • Τσα!
Ναι, παίρνουν τον νόμο στα χέρια τους αλλά καλά κάνουν όταν ο νόμος δεν είναι σχεδόν ποτέ εκεί που πρέπει! Είμαι οδηγός και δεν έχω παρκάρει ΠΟΤΕ πάνω σε ράμπα, ΠΟΤΕ σε στάση λεωφορείου. Έχω παρκάρει σε δρόμους που έχει τη γνωστή πινακίδα απαγορεύεται η στάση/στάθμευση. Φροντίζω, όμως, πάντα να μην εμποδίζω ούτε τους πεζούς, ούτε τους υπόλοιπους οδηγούς. Μου έχει τύχει να βρίσκομαι σε πεζοδρόμιο και να μην έχει χώρο ανάμεσα στα παρκαρισμένα για κατέβω στο δρόμο και να καβαλάω αυτοκίνητα για να απεγκλωβιστώ. Μου έχει τύχει επίσης, να βρίσκεται στο πεζοδρόμιο κυρία με καρότσι διδύμων και να είναι εγκλωβισμένη και να κοιτάει γύρω γύρω προσπαθώντας να βρει μία διέξοδο και να μην υπάρχει πουθενά ούτε ένα κομματάκι για να περάσει και η ράμπα φυσικά με παρκαρισμένο πάνω και μάλιστα με τη μούρη προς τα μέσα. Τη βοήθησα να σηκώσουμε -το ασήκωτο- καρότσι και να το σούρουμε πάνω από ένα παρακαρισμένο,  στο οποίο εγώ είχα σκαρφαλώσει, να περιμένω να σκαραφλώσει και η δύστυχη μητέρα, και μετά να κατέβουμε ένας ένας με τη σειρά μέσα στη μέση του δρόμου, με κίνδυνο να μας ισοπεδώσουν τα αυτοκίνητα.
Μη μου λέτε, λοιπόν, για τα αυτοκόλλητα με τον γάιδαρο! Τον γάιδαρο τον ίδιο πρέπει να βάζουμε πάνω στα αυτοκίνητα αυτών των ασυνείδητων οδηγών!

Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις

F_idάνι

• Hero Member
Δεν πιστεύω κανείς να είναι υπέρ της αυτοδικίας. Και ούτε πιστεύω πως περί αυτοδικίας πρόκειται. Μάλλον culture jamming θα το έλεγα.
Είναι, όμως, στ' αλήθεια παράνομο; Δεν είναι γκραφίτι, δεν είναι ζημιά, δεν είναι βανδαλισμός. Ένα αυτοκολλητάκι στο παρμπρίζ που βγαίνει πανεύκολα. Αν θέλει, ας πούμε, να σου κάνει μήνυση, πώς θα στοιχειοθετήσει κατηγορία;
Και, άντε, ας πούμε ότι είναι αδίκημα (αν κάποιος ξέρει, ας μας πει, παρακαλώ). Αν τυπώσω εγώ το γαϊδουράκι και το στερεώσω στον προφυλακτήρα, όπως τόσα και τόσα διαφημιστικά, είναι κι αυτό αδίκημα;

auditor

• Hero Member
Σε όλους εσάς που τάσσεστε κατά της αυτοδικίας θα πω ένα: δοκιμάστε να περάσετε με αναπηρικό καροτσάκι, βρεφικό αμαξάκι, πατερίτσες ή ό,τι παρόμοιο από τους χώρους που κλείνουν οι γάιδαροι και τα λέμε. Η εικόνα του ανάπηρου που κοπανάει μανιασμένος με το καροτσάκι του το αμάξι του γάιδαρου που του κλείνει την κάθοδο δεν θα σβήσει ποτέ απ' το μυαλό μου.

Χώρια που το αυτοκολητάκι βγαίνει πανεύκολα, όπως λέει και το φίλτατον Φιδάνιον.
Nick Roussos

banned13

• Hero Member
Τη βοήθησα να σηκώσουμε -το ασήκωτο- καρότσι και να το σούρουμε πάνω από ένα παρκαρισμένο

Πανομοιότυπο περιστατικό και σ' εμένα. Βοήθησα μια κοπέλα να απελευθερώσει το καρότσι, βγαίνοντας στη μέση του δρόμου, βέβαια. Έγινε έξω από το ταχυδρομείο της Αγίας Παρασκευής, όπου έρχονται να εξυπηρετηθούν διάφοροι γάιδαροι, καβάλα στο αμάξι τους, αλλά φυσικά τσιγκουνεύονται να πληρώσουν τα 4 ευρώ που στοιχίζει το πάρκινγκ.
Σημειωτέον ότι, απ' ό,τι έχω διαπιστώσει, δεν υπάρχει άλλο προάστιο που να έχει τόσο πολλά πάρκινγκ, υπαίθρια και υπόγεια. Αλλά κοστίζουν 4 ευρώ, τα άτιμα!

observer

• Sr. Member
Προσωπικά για να κυκλοφορήσω στη γειτονιά μου με το μωρό μου στο καροτσάκι ακολουθώ ειδική διαδρομή, μεγαλύτερη μεν, αλλά πεζοδρομημένη, γιατί διαφορετικά τα πεζοδρόμια, όταν δεν είναι ανύπαρκτα, είναι αδιάβατα από αυτοκίνητα ή μηχανές που έχουν παρκάρει παράνομα, δέντρα φυτεμένα στο λάθος σημείο του πεζοδρομίου (δηλ. ακριβώς στη μέση) και ό,τι άλλο εμπόδιο μπορεί να φανταστεί κανείς. Επιπλέον, στις διαβάσεις πεζών κανένας έλληνας οδηγός δεν σταματάει, ακόμη κι αν σε δει να έχεις κατεβεί και να πατάς στη διάβαση. Πιστεύω δε γενικώς ότι οι ελληνικοί δρόμοι είναι ζούγκλα. Ωστόσο, θα επιμείνω στην άποψή μου ότι πρόκειται περί αυτοδικίας. Αν αφαιρέσεις το χιουμοριστικό του πράγματος, τι μένει; Τιμωρία του παραβάτη μέσω του διασυρμού του. Οι λέξεις μπορεί να φαίνονται πολύ βαριές, αλλά πιστεύω ότι, αν δούμε την ουσία, περί αυτού πρόκειται. Ήμουν δε έτοιμη να πως ότι ένα από τα θετικά της παρέμβασης είναι ότι ικανοποιεί το κοινό περί δικαίου αίσθημα, κρίνοντας από τις αντιδράσεις στο φόρουμ. Τελικά όμως, αν το καλοσκεφθείς, ο τύπος του οδηγού που κυριαρχεί στους ελληνικούς δρόμους είναι ο τύπος του οδηγού που "παρκάρει όπου γουστάρει".

Porkcastle

• Full Member
Έχω την εντύπωση πως, αν σε τσακώσουν, μπορούν να σε τρέξουν για φθορά ή καταπάτηση ξένης ιδιοκτησίας (διορθώστε με αν κάνω λάθος). Πάλι καλά που δεν είμαστε στις ΗΠΑ βέβαια, γιατί με τους νόμους που έχουν περί trespassing και οπλοφορίας θα 'ταν σκούρα τα πράγματα.

Χαίρομαι πολύ που επιτέλους κάποιοι κινητοποιήθηκαν! Με βλέπω να παραγγέλνω αυτοκόλλητα με το τσουβάλι. Αυτό που με τρώει όμως είναι κάτι άλλο: Καλά τα αυτοκόλλητα για τα γαϊδούρια που παρκάρουν όπου τους καπνίσει. Τι γίνεται όμως με τους ... (εδώ αυτολογοκρίνομαι) που δεν σταματούν σε διαβάσεις και φανάρια; Urban Paintball με διαβρωτικά οξέα δεν επιτρέπεται, δυστυχώς...

elena petelos

• Hero Member
  • Qui ne dit mot consent.
Σε όλους εσάς που τάσσεστε κατά της αυτοδικίας θα πω ένα: δοκιμάστε να περάσετε με αναπηρικό καροτσάκι, βρεφικό αμαξάκι, πατερίτσες ή ό,τι παρόμοιο από τους χώρους που κλείνουν οι γάιδαροι και τα λέμε.

Σαφώς και κατά της αυτοδικίας για οποιονδήποτε λόγο. Ναι, αν μου έκαιγαν το αυτοκίνητο (βλ. πρόσφατα γεγονότα Θεσσαλονίκης), δεν ξέρω πώς θα αντιδρούσα. Αλλά σίγουρα το να τους ρίξω μία με την καραμπίνα, κάψω το δικό τους ΙΧ δεν δικαιολογείται -αιτιολογείται, είναι κατανοητό, ανθρώπινο κ.λπ. Αλλά παραμένει παράνομη πράξη.
Τα πανθηράκια έχουν κι αυτά τις δικές τους οδηγίες...

Εκτός από το αυτοκόλλητο, και ανάλογα με τη βαρύτητα του παραπτώματος, υπάρχουν κι άλλες, αναστρέψιμες "τιμωρίες" τις οποίες επιβάλλουμε επίσης όταν τύχει να μην έχουμε μαζί μας αυτοκόλλητα: Απορρύθμιση καθρεπτών, σήκωμα υαλοκαθαριστήρων, ξεφούσκωμα ελαστικών*, γράψιμο με αποκριάτικο αφρό, χόρτα και σκουπίδια πάνω στο αυτοκίνητο.

Με τις οποίες έχω... πρόβλημα. Επίσης, απορώ. Γιατί δεν εξοργιζόμαστε στον ίδιο βαθμό με το ότι ΔΕΝ υπάρχει (9/10) στην Ελλάδα δυνατότητα πρόσβασης σε δημόσιες υπηρεσίες κ.λπ. (π.χ. στους έχοντες αναπηρικό καροτσάκι -όποιος έχει αμφιβολία ας πεταχτεί σε ΟΕΚ), αλλά μας καίει μόνο το αν θα βρουν να παρκάρουν;

*Ωραιότατα στοιχειοθετείται -και -βάσει του παραπάνω- όχι μόνο για φθορά ξ. ιδιοκτησίας.

Porkcastle

• Full Member
... χόρτα και σκουπίδια πάνω στο αυτοκίνητο...

Ή και μέσα, αν είναι κάμπριο (πρακτική την οποία εφαρμόζαμε στο γυμνάσιο κάθε φορά που ένας εκ των προαναφερθέντων γαϊδάρων πάρκαρε πάνω στις διαβάσεις του σχολείου μου. Είχα ρίξει πολλά κουτιά μίλκο εκεί μέσα...)

zephyrous

• Hero Member
Εκτός από το αυτοκόλλητο, και ανάλογα με τη βαρύτητα του παραπτώματος, υπάρχουν κι άλλες, αναστρέψιμες "τιμωρίες" τις οποίες επιβάλλουμε επίσης όταν τύχει να μην έχουμε μαζί μας αυτοκόλλητα: Απορρύθμιση καθρεπτών, σήκωμα υαλοκαθαριστήρων, ξεφούσκωμα ελαστικών*, γράψιμο με αποκριάτικο αφρό, χόρτα και σκουπίδια πάνω στο αυτοκίνητο.

Αυτοδικία; Ναι, για όποιον δεν σέβεται και στο βαθμό που του αρμόζει.

banned8

• Jr. Member
  • **
Η μία διάσταση είναι η αυτοδικία, με τις νομικές και κοινωνικές διαστάσεις της. Να τη συζητήσουμε όσο θέλετε.

Εγώ φοβάμαι για κάτι άλλο: ότι δεν θα έχει κανένα αποτέλεσμα. Ότι θα λειτουργήσει περίπου όσο τα αυτοκόλλητα «Το κάπνισμα βλάπτει...» στα τσιγάρα. Ο γάιδαρος το ξέρει ότι είναι γάιδαρος, από εμάς περιμένει να του το πούμε; Ίσως να τον ένοιαζε λιγάκι αν δεν ήταν ανώνυμο, δηλ. «Ο ιδιοκτήτης του οχήματος κύριος Αριστόβουλος Παπάρας είναι...».

Εγώ ετοιμάζω αυτοκολλητάκια που θα λένε «Να περπατάμε και λιγάκι».

Αλ.

• Hero Member
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Οι εναλλακτικές λύσεις -στον αυτοκόλλητο γάιδαρο- είναι η αδιαφορία ή η τροχαία. Με τον καινούριο κώδικα οδικής κυκλοφορίας και τα αυξημένα πρόστιμα -διπλάσια και τριπλάσια σε σχέση με πριν- νομίζω ο γαϊδουροοδηγός θα πρέπει να είναι πολύ ευχαριστημένος με ένα αυτοκόλλητο.
Η απορρύθμιση του καθρέφτη δεν έχει κανένα νόημα, γιατί πολύ απλά ακόμα κι αν συνοδεύεται από αυτοκόλλητο, το πιθανότερο είναι να θεωρηθεί ότι προκλήθηκε από κάποιο άλλο όχημα και στην ουσία υποκαθιστά το πρόστιμο που θα επέβαλε η πολιτεία...
Το αυτοκόλλητο με την "απορρύθμιση" του καθρεφτη έχουν μεγάλη απόσταση και διαφορά...
Το ένα είναι συμβολική κίνηση διαμαρτυρίας που στιγματίζει μια αντικοινωνική συμπεριφορά, το άλλο είναι φθορά ξένης ιδιοκτησίας που προσβάλλει ένα έννομο αγαθό και επιβάλλεται ως τιμωρία...
Ισως καλύτερο θα ήταν αντί για απορρυθμίσεις, μαζί με το γάιδαρο να υπάρχει ένα σημειωματάκι στο παρμπριζ που να λέει ότι την επόμενη φορά αντί για το γάιδαρο θα βρείτε το γερανό.
Και μεταξύ μας, αν ένα αυτοκίνητο εμποδίζει, το σπάσιμο ενός καθρέφτη δε δίνει άμεσα λύση, γιατί δεν το απομακρύνει από το συγκεκριμένο σημείο...
[size=08pt](μιλάει ένα θύμα ενός άλλους είδους "απορρύθμισης" καθρέφτη, μέσα σε πάρκινγκ)[/size]
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||

banned8

• Jr. Member
  • **
Ίσως καλύτερο θα ήταν αντί για απορρυθμίσεις, μαζί με το γάιδαρο να υπάρχει ένα σημειωματάκι στο παρμπρίζ που να λέει ότι την επόμενη φορά αντί για το γάιδαρο θα βρείτε το γερανό.

Ναι! Ερχόμουν να προτείνω ένα πιο αποτελεσματικό σηματάκι που θα λέει ότι την επόμενη φορά το αυτοκόλλητο θα συνοδεύεται από γρατζουνιά με μαχαιράκι.

Search Tools