Εξετάσεις για την Ευρωπαϊκή Ένωση

katia2 · 58 · 38938

xerola

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 625
Ενδιαφέρομαι κυρίως για θέση administrator ή assistant διότι έχω ακούσει ότι οι μεταφραστές έχουν περισσότερη πίεση από τους υπόλοιπους (τι προτότυπο!) και λέω να το αποφύγω αυτό τώρα στα γεράματα...

@socratisv Eυχαριστώ για την πληροφορία!


angelina73

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 2
Καλησπέρα,

Μήπως γνωρίζει κανείς τι είναι το Abstract Test πού έχουν βάλει για τις εξετάσεις (εκτός από το Numerical και το Logical Reasoning) ?

Επίσης, ψάχνω αυτά τα δύο βιβλία : EU TEST BOOK 2010 και το Verbal and Numerical reasoning MCQ for the European Insitution Competition

Επειδή αργεί πολύ η παραγγελία από το εξωτερικό μήπως τα έχει κανείς και θα μπορούσα να τα αγοράσω ??

Χίλια Ευχαριστώ
Φιλιά σε όλους



angelina73

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 2
Καλημέρα,

Εγώ έδωσα εξετάσεις πριν δυο μέρες στο Άμστερνταμ. Το εξεταστικό κέντρο και η διεξαγωγή των εξετάσεων ήταν πολύ καλή, έγραψα με
απόλυτη ησυχία και ωτοασπίδες.
Οσον αφορά το τεστ, στο πρώτο μέρος με δυσκόλεψαν κάποιες ερωτήσεις σχετικά με την σχεση της ΕΕ με άλλα κράτη εκτος Ένωσης, οπότε εκεί
απάντησα λίγο στην τύχη. Ο χρόνος έφτασε και για ένα review των απαντήσεων,αλλά με πολύ άγχος.
Στο δεύτερο μέρος ήταν αδύνατον να απαντήσεις όλες τις ερωτήσεις μέσα στο χρονικό όριο,εκτός κι αν είσαι μαθηματικό μυαλό. Οι ερωτήσεις κατανόησης όμως
ήταν μια χαρά, ειδικά αν το θέμα σου ήταν γνωστό....
Καλη επιτυχία σε όλους, και ειδικά σε αυτούς που θα δώσουν τις επόμενες μέρες
ψυχραιμία και γρήγορες απαντήσεις στο δεύτερο μέρος.


Θα μπορούσα να σε ρωτήσω αν θα μπορούσα να αγοράσω τα βιβλία που έδωσες εξετάσεις; Γιατί αργεί πολύ η παραγγελία από το εξωτερικό
« Last Edit: 09 Jun, 2010, 20:10:31 by wings »


xerola

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 625
Από την ενασχόλησή μου με το θέμα των εξετάσεων έχω συμπεράνει τα εξής:
Abstract (είναι τα γνωστά τεστ IQ με σχηματάκια που πρέπει να βρεις πώς συσχετίζονται. Θεωρείται ο πιο αντικειμενικός τρόπος αξιολόγησης διότι δεν επηρεάζεται από το μορφωτικό επίπεδο του υποψηφίου ή την επαγγελματική του εμπειρία και ανιχνεύει το πραγματικό IQ του )
Επειδή όμως έχει αποδειχτεί ότι όλα τα παραπάνω δεν ανιχνεύουν τις κοινωνικές-διαπροσωπικές δεξιότητες πρόσφατα πρόσθεσαν στην εξέταση και τέταρτο σκέλος
 situational judgement όπου απαντάς σε ερωτήσεις τύπου "τί θα έκανες στην τάδε περίπτωση στο χώρο εργασίας" κλπ ώστε να ανιχνεύσουν πέρα από το IQ και το EQ των υποψηφίων.

Για την προετοιμασία των δυο πρώτων ενοτήτων μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει άνετα και ελληνικά βιβλία προετοιμασίας για τεστ δεξιοτήτων, ειδικά στα μαθηματικά.
Για το abstract υπάρχουν επίσης κάποια βιβλία εξάσκησης  αλλά με λύπη μου πρέπει να παραδεχτώ προσωπικά δεν έχω δει μεγάλη βελτίωση ,ούτε έχω βρει κάπιο διαφωτιστικό βιβλίο και μου φαίνεται το πιο δύσκολο κομμάτι.
« Last Edit: 09 Jun, 2010, 23:00:51 by xerola »



xerola

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 625
Πιθανότητα ακύρωσης διαγωνισμών ΕPSO
https://europa.eu/epso/application/CotoFiles/file/ForTemplates/CBT_Results/Ruling_EN_Pachtitis.pdf
Γνωρίζει κανείς πού μπορούμε να διαβάσουμε αυτή την απόφαση;
« Last Edit: 28 Jun, 2010, 21:31:26 by xerola »



tiger3000

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 4
Προετοιμασία για τους ετήσιους διαγωνισμούς της ΕΕ από στέλεχος του Οργανισμού.
Επικοινωνήστε άμεσα μαζί μου.
Υλικό μέσα από την εσωτερική προετοιμασία που γίνεται για τα Στελέχη του Οργανισμού...
mixer AT otenet.gr
« Last Edit: 23 Nov, 2010, 12:50:41 by wings »


tiger3000

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 4
επειδή πολλοί το ζητάτε, το τηλ επικοινωνίας για την προετοιμασία των εξετάσεων με ιδιαίτερα εντατικά μαθήματα είναι 6932270777



xerola

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 625
Έπειτα από συμμετοχή σε διαγωνισμό, ειδοποιήθηκα ότι έχω μπει σε μια λίστα επιτυχόντωνc CAST σε διαγωνισμό ΕPSO και ως εδώ όλα καλά και διαφανή, αλλά από τότε ούτε φωνή, ούτε ακρόαση από την E.U και τα όργανά της. Καμία ενημέρωση ούτε για τα ονόματα που είναι στη λίστα, ούτε ποιοι κλήθηκαν ως τώρα να δουλέψουν, ούτε οι λόγοι για τους οποίους προτιμήθηκαν από άλλους.
Μήπως είναι άδικος κόπος η συμμετοχή στους διαγωνισμούς EPSO τελικά; Τουλάχιστον το δικό μας ΑΣΕΠ δημοσιεύει διοριστέους και δεσμεύει τις υπηρεσίες για την πρόσληψή τους.


woowoo

  • Newbie
  • *
    • Posts: 26
    • Gender:Female
Έπειτα από συμμετοχή σε διαγωνισμό, ειδοποιήθηκα ότι έχω μπει σε μια λίστα επιτυχόντωνc CAST σε διαγωνισμό ΕPSO και ως εδώ όλα καλά και διαφανή, αλλά από τότε ούτε φωνή, ούτε ακρόαση από την E.U και τα όργανά της. Καμία ενημέρωση ούτε για τα ονόματα που είναι στη λίστα, ούτε ποιοι κλήθηκαν ως τώρα να δουλέψουν, ούτε οι λόγοι για τους οποίους προτιμήθηκαν από άλλους.
Μήπως είναι άδικος κόπος η συμμετοχή στους διαγωνισμούς EPSO τελικά; Τουλάχιστον το δικό μας ΑΣΕΠ δημοσιεύει διοριστέους και δεσμεύει τις υπηρεσίες για την πρόσληψή τους.

Η επιτυχία σε καστ δεν σημαίνει και συμπερίληψη σε λίστα όπως με τους υπόλοιπους διαγ. της επσο για μόνιμο προσωπικό. Αντίθετα, σε βάζουν σε βάση δεδομένων με χιλιάδες άλλα άτομα, γιατί συνήθως αρκεί η βάση. Αν είσαι τυχερή θα σε καλέσουν σύντομα. Επίσης, μπορεί να μην τύχει να κληθεί κάποιος και το καστ να λήξει. Πιο πιθανό είναι να κληθεί κανείς αν μένει Βρυξέλλες, Λουξεμβούργο, Ιταλία ή Γερμανία καθώς εκεί εδρεύουν οι περισσότερες υπηρεσίες.

Παρόλα αυτά, η διαδικασία αξίζει και πολύ περισσότερο αξίζει η συμμετοχή σε διαγ. μονίμων. Συγχαρητήρια, όπως και να χει, κι ελπίζω να σε καλέσουν σύντομα!


tiger3000

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 4
Μόλις ανακάλυψα ότι για πρώτη φορά στην Ελλάδα γίνονται  σεμινάρια προετοιμασίας για τους υποψηφίους των διαγωνισμών του EPSO σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη.
Θα δηλώσω συμμετοχή άμεσα

http://eu-competitions.blogspot.com/
« Last Edit: 09 Oct, 2011, 21:52:23 by spiros »


SophiaR

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 1
    • Gender:Female
Γεια σας, διάβασα όλο το θέμα γιατί ενδιαφέρομαι για προετοιμασία για τις εξετάσεις EPSO και ψάχνω φροντιστήρια/ιδιαίτερα μαθήματα αλλά το σχετικό blog δεν υπάρχει πια. Ήθελα να ξαναθέσω την ερώτηση εάν γνωρίζει κάποιος εάν υπάρχουν φροντιστήρια/ιδιαίτερα μαθήματα για εξετάσεις EPSO; για Αθήνα ενδιαφέρομαι.. Ευχαριστώ!


 

Search Tools