follow-up (FU) → εκ νέου συζήτηση, συνέχεια, μεταθεραπευτικός έλεγχος, παρακολούθηση, αποθεραπεία, επανέλεγχος, μεταγενέστερη αποτίμηση, δεύτερη επικοινωνία, συμπληρωματική επικοινωνία, συνέχεια, συμπληρωματικός, ακόλουθος, απαντητικό άρθρο, επανέλεγχος, θεραπεία παρακολούθησης, που θα προκύψει, που θα προκύψουν

spiros · 22 · 7050

elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.
παρακολούθηση (follow-up)
[...]

Χωρίς περισσότερο κείμενο/πληροφορίες/βάσει (δεν είναι αρκετά) συμφραζομένων, θα συμφωνήσω με την fil (συγγνώμη, ΔΕΝ θυμάμαι το όνομά σου).

Όλα καλά και σωστά (δηλ. αποθεραπεία, (μακροπρόθεσμη) φάση αποκατάσταση(ς), μετεγχειρητικός έλεγχος κ.λπ.) όπως και στα:

follow-up examinations | English to Greek | Medical (general)
follow-up treatment | English to Greek |

ανάλογα με το κείμενο/συμφραζόμενα κ.λπ.



Παράδειγμα (disclaimer: c&p :)):

Purpose. To study the visual outcome of photorefractive keratoktomy (PRK) and Excimer laser in situ keratosmileusis (LASIK) techniques in the correction of moderate and high myopia. Methods: 19 partialy sighted eyes of nineteen patients were divided into two groups, LASIK (9) and PRK (10). Follow-up was at 1, 3 and 6 months.

Σκοπός: Η μελέτη του οπτικού αποτελέσματος της φωτοδιαθλαστικής κερατοκτομής (ΦΔΚ) και της Excimer laser in situ κερατοσμίλευσης (LASIK) στη διόρθωση της μυωπίας. Μέθοδος: 2. 19 οφθαλμοί μερικής όρασης 19 ασθενών χωρίσθηκαν σε δύο ομάδες (9 LASIK και 10 ΦΔΚ). Ο μετεγχειρητικός έλεγχος γινόταν στον 1, 3 και 6 μήνες.

http://dlib.libh.uoc.gr/Dienst/UI/2.0/Describe/uch.med.phd/1993DIS0098?Language=English 

« Last Edit: 13 Oct, 2021, 16:29:40 by spiros »


fil

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 543
    • Gender:Female
  • I Love Backgammon!!!
''Παίζει'', βέβαια, και το:

regarding the long-term follow-up.
να αναφέρεται στο

further treatment I’m receiving
οπότε ''σχετικά με τη μακροπρόθεσμη αποκατάσταση''

...παίζουν με τις πολλαπλές έννοιες του follow-up και, χοντρά- χοντρά, επικοινωνούν μαζί σου στο πλαίσιο της παρακολούθησης/ επανεξέτασης (όπως οι γιατροί) και ελέγχουν τι αγωγή λαμβάνεις προς την πλήρη αποκατάσταση της υγείας σου/ αποθεραπεία

Νομίζω πως έχεις δίκιο.

Οπότε καλύτερα έτσι;

Συμφωνώ να επικοινωνούν μαζί μου μέσω τηλεφώνου ή επιστολής ώστε να ελέγχουν/παρακολουθούν την κατάσταση της υγείας μου και την περαιτέρω αγωγή που λαμβάνω όσον αφορά τη μακροπρόθεσμη αποθεραπεία/αποκατάσταση.
« Last Edit: 31 Jan, 2007, 13:12:52 by fil »




F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Οπότε καλύτερα έτσι;

Συμφωνώ να επικοινωνούν μαζί μου μέσω τηλεφώνου ή επιστολής ώστε να ελέγχουν/παρακολουθούν την κατάσταση της υγείας μου και την περαιτέρω αγωγή που λαμβάνω όσον αφορά τη μακροπρόθεσμη αποθεραπεία/αποκατάσταση.

Εμένα μ' αρέσει αυτό.



Vasilis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 9987
    • Gender:Male
follow-up → εκ νέου συζήτηση, συνέχεια, παρακολούθηση (ιατρική), δεύτερη επικοινωνία, συμπληρωματική επικοινωνία, συνέχεια, συμπληρωματικός, ακόλουθος, απαντητικό άρθρο
« Last Edit: 20 Oct, 2014, 20:51:27 by Vasilis »
Πλούσιος άνθρωπος είναι ο άνθρωπος που αξίζει πολλά και όχι ο άνθρωπος που έχει πολλά. (Κ. Μαρξ)


emmanef

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 142
    • Gender:Female
Να προσθέσω εδώ για να υπάρχει και το μεταθεραπευτικός έλεγχος που βρήκα εδώ: Ακτινοθεραπεία - Ιωάννης Ξ. Γεωργακόπουλος | Ακτινοθεραπευτής - Ογκολόγος | 401 - ΥΓΕΙΑ - ΙΑΣΩ

Μετά την ολοκλήρωση της θεραπείας, ο ασθενής τίθεται σε τακτικό επανέλεγχο (μεταθεραπευτικός έλεγχος ή follow up) η συχνότητα του οποίου διαφοροποιείται αναλόγως του τύπου της νόσου και των οδηγιών του θεράποντος Ιατρού.
« Last Edit: 13 Oct, 2021, 16:30:58 by spiros »



 

Search Tools